Uzun zamandır beklenen meclisten geçen ve Resmi Gazete’de ne zaman yayınlanacağı merak konusu olan vergi ve prim borcu affı, nihayet resmiyet kazandı. Vergi affı, borç yükü altında bulunan çok sayıda vatandaşı rahatlatacak. Ülkemizde 13 milyondan fazla vatandaşın toplamda 160 milyar lirayı aşan vergi borcu bulunuyor. Bu borçların faizleri vergi affı ile silinecek ve taksitlendirme imkanı getirilecek. Bu sayede hem hükumet ciddi bir para girişi elde edecek, hem de vatandaşlar vergi borcu yüklerinden kurtulmuş olacak. Peki vergi affından nasıl yararlanılır? Vergi affı ile hangi borçlar silinecek? Tüm merak ettiklerinize haberimiz devamından ulaşabilirsiniz.

Vergi Affı Hangi Borçları Kapsıyor?

 1. 30 Haziran 2016 tarihi öncesine ait vergi, resim ve harçlar
 2. 30 Haziran 2016 tarihi öncesinde verilmiş olan, askerlik para cezaları, seçim para cezaları, nüfus para cezaları, trafik para cezaları, karayolları idari para cezaları, otoyol ve köprülerden ihlal cezaları, RTÜK tarafından verilmiş para cezaları
 3. Vadesi 19 Ağustos 2016 tarihinden önce olan ecrimisil, kaynak kullanım destekleme fonu, öğrenim kredisi borçları, katkı kredisi alacakları vergi affı ile yeniden yapılandırılabilecek.

NOT:  Başta emlak vergisi olmak üzere belediyeler tarafından tahsil edilen vergiler ve hizmet bedelleri de vergi affı kapsamına giriyor. Motorlu taşıtlar vergisinin 2. taksiti vergi affına girmemektedir.  Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında önemli noktalar aşağıda verilmiştir. • Vergi affı ile vergi ve prim borçlarında indirime gidilmeyecek
 • Borçlara uygulanan gecikme zamları silinecek ve yurt içi fiyat endeksi artışı kadar fark eklenecek.  İndirim yapılmasının ardından belirlenen yeni borçlara ise 18 ay  taksit imkanı getirilecek.
 • Borcunu peşin ödemek isteyenlere faiz ve gecikme zammının yarısı kadar ilave bir ek indirim daha yapılacak.
 • Stok affı getirilecek
 • Düzenleme ile işletmelerin kasa ve ortaklardan alacaklarına ilişkin düzenlemeye gidilecek. İşletmede olduğu halde kayıtlarda yer almayan emtia, makine, teçhizatın kayıt altına alınması sağlanacak.

Vergi Affı Başvurusu Nasıl ve Nereye Yapılır?

Vergi borcu bulunan mükellefler borçlu oldukları vergi dairelerine yazılı olarak vergi affı başvurusu yapabilecekleri gibi posta veya internet üzerinden de başvuru yapabileceklerdir.Başvuruların taahhütlü posta veya APS ile gönderilmesi halinde postaya verildiği tarih, adi posta ile gönderilmesi halinde ise tahsil dairesinin kayıtlarına intikal ettiği tarih başvuru tarihi olarak dikkate alınacaktır. Başvuruların Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden internet vergi dairesine erişmek suretiyle yapılması halinde, başvuru tarihi başvurunun yapıldığı tarih olacaktır.

Vergi Borcu Taksitlendirmesi Nasıl Yapılacak?

Vergi borçları altı, dokuz, on iki veya on sekiz eşit taksitle ödenebilecek. Tercih edilen taksit sürelerinden daha uzun sürede ödeme yapılamayacak. Taksitle belirlenen ödemelerinde ilgili maddelere göre belirlenen tutar;

 • Altı eşit taksit için (1,045)
 • Dokuz eşit taksit için (1,083)
 • On iki eşit taksit için (1,105)
 • On sekiz eşit taksit için (1.15)

Katsayısı ile çarpılacak ve bulunan tutar taksit sayısına bölünerek ikişer aylık dönemler halinde ödenecek taksit tutarı hesaplanacak. Tercih edilmiş olan taksit sayısından daha önce borçlar ödenirse, taksit katsayılarında düzeltmeye gidilecek.

Taksitler Aksarsa Ne Olur?

Taksitle ödeme yoluyla vergi affından yararlanırsanız ve ilk taksit ödemesi ile ikinci taksit ödemesinin zamanında ödenmemesi durumunda yeniden yapılandırma hakkını kaybedersiniz. İlk 2 taksit haricinde, taksitlerin bir senede 2 veya daha az aksatılması durumunda eklenmeyen ya da eksik eklenen taksitlerin gecikme zammı oranları hesaplanandan geç ödeme faizi ile beraber son taksit sürecini izleyen ayın sonuna kadar eklenmesi durumunda yapılandırma hakkı yine kaybolmaktadır.

Vergi Affı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Kanun kapsamında borcunu peşin veya taksit imkanları ile ödemek isteyenler vergi affı başvurularını 31 Ekim 2016 tarihine kadar yapmak durumundadırlar. Borcunu peşin veya taksitle ödemek isteyenler ise ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihinde yapabilecekler.

Vergi affı yasasının tam metnine ulaşmak için hemen TIKLAYIN


DİĞER VERGİ AFFI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vergi affı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vergi affı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.