Vergi affı nedir, ne demektir?

Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ülkemiz için oldukça önemli kararlar çıktı. Başbakan Binali Yıldırım, seçim dönemine az bir zaman kala yapmış olduğu açıklama ile milyonları ilgilendiren önemli konularda detayları paylaştı. Bunlardan bir tanesi de vergi ve prim alacaklarının yeniden yapılandırılması ile ilgili yapmış olduğu açıklama. Özelikle esnaf ve sanayicilerimizi yakından ilgilendiren açıklama ile milyonlarca vatandaşımızın vergi borçları yeniden yapılandırılacak ve ödeme kolaylığı getirilecek. Peki vergi affı ne zaman çıkacak, detayları neler?

Vergi affı gelecek mi, ne zaman gelecek?

Ülkemizdeki vatandaşlarımızın özellikle son yıllarda artan meblağlarda toplamda milyarlarca TL’yi aşan vergi borcu olduğu tahmin ediliyor. Çıkarılacak olan vergi affı ile vatandaşlarımızın omuzlarındaki bu borç yükü azaltılması hedefleniyor. Bu vesileyle de piyasaların yeniden canlanması amaçlanıyor. Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar sonrası vergi affı getirileceği açıklandı. Vergi affı, Resmi Gazete’de yayınlandı.  Buna göre 31 Mart tarihinden öncesine ait olan borçlar vergi affı yasası kapsamında değerlendirilecek.Vergi affı başvuru şartları neler, kimler başvuru yapabilecek?

Vergi affı oldukça geniş bir alanda çıkarılacak ve neredeyse devlete olan bütün borçları kapsar şekilde olacak. Trafik cezaları, KYK borcu, emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, Bağkur ve SGK prim borçları, askerlikle ilgili bakaya cezası gibi cezalar, RTÜK cezaları, köprü otoyol kaçak geçişlere dair cezalar, nüfus ile ilgili cezalar, çevre vergileri, idari para cezaları gibi çok sayıda kalem vergi affı kapsamına alınmış durumda. Tüm bu borçlar çıkarılacak olan vergi affı yasası ile taksitlendirilecek ve faizleri de silinecek.

Vergi affı başvuru tarihleri ne zaman?

Vergi affı geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlandı. Yani vatandaşlar vergi dairelerine müracaat ederek başvurularını gerçekleştirebilecekler.

Vergi affı neleri kapsıyor?

Vergi affı aşağıda saymış olduğumuz tüm vergi ve harç borçlarını kapsayacak.

 • 31.03.2018 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme,
 • Motorlu Taşıtlar Vergisinde büyük oranda ödeme kolaylığı,
 • Trafik Para Cezaları ve diğer idari para cezalarında önemli indirim,
 • Peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca %90 indirim,
 • Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin silinmesi,
 • Vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında %80’e varan indirim,
 • İşletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi,
 • Eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme,
 • Matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinden muafiyet,
 • İnceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma,
 • Beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyan,
 • Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılması,
 • Borçları 18 taksitte 36 ay sürede ödeme,
 • Yapılandırılan borçları anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeme,
 • Vadesi 31.12.2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi,

gibi çok önemli imkanlar getirilmiştir.”

Vergi affı başvurusu nasıl nereden yapılır?

Vergi borcu yapılandırma işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı yani GİB İnternet adresi üzerinden ve vergi daireleri vasıtası ile gerçekleştirilecek. Bu saymış olduğumuz yerlere müracaat ederek kolaylıkla aftan yararlanabilecek ve vergilerinizi taksitlendirebileceksiniz.

Vergi affı son başvuru tarihi ne zaman?

Vergi affı için son başvuru tarihi henüz belli olmadı. Başvurular başlamasına rağmen son başvuru tarihi hakkında bilgi sahibi değilliz. açıklanmasının ardından tüm detayları paylaşacağız. Bu yazımızda vergi affı son ödeme tarihi, son dakika haberleri, Resmi Gazete, sorgulama, olacak mı, ne zaman gelecek gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VERGİ AFFI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vergi affı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vergi affı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.