Vergi affı, uzunca bir süredir bekleniyordu. Ülkemizde çeşitli dönemlerde birçok vergi affı yasası çıkarılmıştır. En son 2016 yılında çıkartılan yasa ile trafik cezaları, vergi cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, öğrenim kredisi borçları gibi birçok cezaya ana paradan indirim uygulanmış ve faizlerin bir çoğu silinmişti. Şimdi Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile yeni bir vergi affı resmi olarak çıkmış ve başvurular alınmaya başlanmış durumda. Peki vergi affı yasası ile hangi borçlar taksitlendirilebilecek, hangi borçlara af gelecek?

Vergi affı yasası neleri kapsıyor?

Vergi affı kanunu ile;  • Vergi, resim ve harçlar,
  • Ödenmemiş askerlik para cezaları, nüfus para cezaları, trafik para cezaları,
  • Öğrenim kredisi borçları, katkı kredisi alacakları

Gibi sayısız borç bu kapsam dahilindedir. Bu kanuna göre 31 Nisan 2023 tarihinden önce kesinleşen vergi usul kanunu kapsamına giren vergi ve cezalar ile, 6183 sayılı kamu ve alacaklarının tahsil usulü hakkında kanuna göre takip edilen ecrimisil, öğrenim ve katkı kredisi, trafik para cezaları, otoyol ve köprü geçiş cezaları gibi idari para cezalarınızı yapılandırabilirsiniz. Bunun dışında Vadesi 31 Aralık 2014 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi kararlaştırılmıştır. Sizler de kolay bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirerek vergi affından faydalanabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Vergi affı başvurusu nasıl, nereden yapılır?

Vergi affı başvurusu internet üzerinden yapılabildiği gibi bağlı bulunduğunuz vergi dairesine şahsen veya posta yolu ile başvuru yapabilirsiniz. İnternet üzerinden https://ivd.gib.gov.tr/ adresine giriş yapmalı ve akabinde sisteme e-devlet, e-imza gibi seçeneklerden birisi ile giriş yapmalısınız. Ardından da 7256 sayılı vergi kanunu’nu seçmeli ve buradan başvuru işlemlerinizi tamamlamalısınız. İnternet üzerinden başvuru yapmak size zaman kazandıracağı gibi pandemi dönemi gereğince sağlığınızı da koruyacaktır. Bu yüzden internet üzerinden başvuru yapmayı öncelik olarak belirlemeniz faydalı olacaktır.

Vergi affı kapsamında 1 Şubat 2023 tarihine kadar peşin ödeme yapmanız durumunda Yi-ÜFE ile hesaplanacak olan tutardan yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 20 indirim yapılacaktır. Borcunuzu peşin ödeyebileceğiniz gibi 6, 9, 12 ve 18 taksit olarak ödeme imkanınız da bulunmaktadır. İlk 2 taksitin ve bir takvim yılı içerisinde 2’den fazla taksitin ödenmemesi durumunda yapılandırma şartlarınızı ihlal etmiş sayılırsınız.

Vergi affı son başvuru tarihi ne zamandır? 2023

Vergi affı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yasadan faydalanmak için son başvuru tarihi ise 31 Ağustos 2023 olarak belirlenmiş durumdadır. Bu tarihe kadar müracaatlarını tamamlamayanların hakları yanacaktır. Bu yüzden son başvuru tarihinden önce başvurularınızı bir an önce tamamlamalısınız.

Bu yazımızda vergi affı kimleri kapsıyor, vergi affı internetten başvuru gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VERGİ AFFI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vergi affı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vergi affı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.