Vekaletname nedir, ne demektir?

Vekaletname bir kimsenin başka bir kimseyi belirli durumlarda kendi adına hareket edebilmesi adına yazılı olarak yetkilendirmiş olduğuna dair bir belgedir. Vekaletname genel veya sınırlı olabilmektedir. Borçlar Kanunu içinde belirtildiği üzere vekaletname iki taraflı bir sözleşmedir.

Vekaletname türleri / çeşitleri nelerdir?

Gayri menkul yani evinizin ve mal durumunuzun idaresi için verilen vekaletname ve sizin kişisel bakımınız için verilen vekaletname olmak üzere vekaletname türleri bulunmaktadır. Bunlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir. • Genel Vekaletname
 • Tapuda yapılacak işlemlerle ilgili vekaletname
 • Veraset ve intikal işlemlerine ilişkin vekaletname
 • Tanıma ve tenfize ilişkin vekaletname
 • Gayrimenkul alım ve satımına ilişkin vekaletname
 • Boşanma davası açmaya açılmış olan boşanma davasını kabul etme yetkisi veren vekaletname
 • İpotek kurmak üzere yetkilendirilmiş vekaletname
 • Şirketler tarafından verilen vekaletname
 • Şirketlerde hisse devrine ilişkin vekaletname
 • Satış vadi yapmak için verilecek vekaletname

Vekaletname kimlere verilir? Vekaletname verme şartları nelerdir?

Vekaletname vererek, bir kişiye belirli durumlar altında kendi adımıza hareket edebilmesi için yetki vermiş olmaktayız. Vekalet verilecek olan kişinin akli dengesinin yerinde olması ve 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Aksi durumlarda vekalet veremezsiniz.

Vekaletname geçerlilik süresi nedir, ne kadardır?

Vekalet veren ve vekil arasında süre konusunda bir anlaşma bulunmuyorsa vekaletname süresizdir. Süresi olmayan vekaletler, vekalet veren vekaletten vazgeçerse, vekil istifa ederse veya vekalet veren kişi vefat ederse vekalet durumu son bulmaktadır.  Örnek olarak evinizin satışını gerçekleştirmek için bir arkadaşınıza vekalet verdiniz ve vekalet süresini evin satışını gerçekleştirene kadar olarak belirttiniz. Bu durumda verdiğiniz vekalet ev satılınca son bulacaktır. Ancak süresiz vekaletnamelerde yukarıda vermiş olduğumuz durumların oluşması halinde vekaletname son bulur. Taraflar arasında süre yönünden bir sınırlama yoksa vekaletin süresiz olduğu kabul edilir. Ancak Yargıtay genel vekaletname süresini on yıl olarak kabul etmektedir.

Vekalet nasıl verilir?

 • Vekalet verecek olan kişinin nüfus cüzdanı ve TC Kimlik Numarası
 • Vekalet verilecek olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası
 • Tapu bilgileri (Gayrimenkul ile ilgili işlemlerde)
 • Ruhsat bilgileri (Araç satışı ile ilgili işlemlerde)
 • 2 adet fotoğraf

Vekalet verecek olan kişi yukarıda vermiş olduğumuz yazılı belgeler ile beraber noterlik bürosuna giderek işlemleri başlatabilir. Vekalet verirken genel vekalet adı altında bir vekalet türünün olmadığını unutmayın. Vekalet vereceğiniz kişiyi hangi konularda yetkilendirmek istiyorsanız bu konuları tek tek ve açık bir şekilde yazmak durumundasınız.

Yatalak hastaya vekalet verme : Yatalak yani notere gelemeyecek hastalarda noterin eve gelme durumu bulunmaktadır. Her noter bu hizmet vermekle yükümlüdür. Ancak bunun ücreti farklı olabilir ve noterden notere değişebilir.

Başka ildeki birisine vekalet verme : Şayet vekalet verecek olduğunuz kişi farklı bir ildeyse, nüfus cüzdanı fotokopisini size mail olarak gönderir. Siz de bu maildeki bu nüfus cüzdanı fotokopisinin çıktısını alırsınız. Elinizde bu çıktı ve kendi nüfus cüzdanınız ile beraber notere gittiğinizde kolaylıkla vekalet verebilirsiniz. Daha sonra da çıkartmış olduğunuz bu vekaleti posta yolu ile vekalet verdiğiniz kişiye gönderebilirsiniz.

Askerde vekalet verme : Silah altında bulunan er ve erbaşlar askerden izin alamadığı takdirde evrakları noterde hazırlanır, ücreti karşılığında noter katibi nizamiyeye giderek kişinin imzasını alarak vekalet işlemlerini tamamlar.

Vekalet ücreti ne kadardır?

Vekaletnameyi sizin adınıza diplomanızı almak için, avukatınıza veya araç satış işlemleri için bir arkadaşınıza kolaylıkla verebilirsiniz. Halletme şansınızın olmadığı durumda vekalet vermek ciddi kolaylıklar sağlayabilmektedir. Ancak vekalet verecek olduğunuz kişinin bu haklarını suistimal etmeyecek olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumunda daha sonra büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.  Vekaletname ücretleri hangi işlem için yapıyorsanız farklılık gösterir.  Örneğin araç satışı için 250 TL talep edilirken, avukat için 300 TL veya tapu vekalet için de 350 TL talep edilir. Bu sebepten yapacağınız işlem için notere gitmeli ve bu husus hakkında daha detaylı bilgi almalısınız.

Bu yazımız vekaletname nedir, vekalet verme işlemleri nelerdir, vekalet nereden verilir, nasıl verilir, vekalet nasıl çıkartılır kimlere verilir, vekalet vermek istiyorum nasıl verebilirim, gibi vekalet ve vekaletname hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan genel vekaletname hakkında bir örneğe de ulaşabilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan noter çalışma saatleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Vekaletname örneğini indirmek için hemen TIKLAYIN


DİĞER VEKALET HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vekalet konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vekalet duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.