Vatman nedir, kime denir?

Vatman adını sık sık duyduğumuz ancak ne iş yaptıkları hakkında çok bilgi sahibi olmadığımız mesleklerden bir tanesidir. Tramvayı veya metroyu şehir içinde güzergah hattı üzerinde kurallara uygun bir biçimde kullanarak yolcu taşımacılığı görevini yerine getiren kişilere vatman denilmektedir. Kent içi toplu taşımanın her ilimizde gelişmesi ile beraber vatmanlara duyulan ihtiyaç giderek artmıştır.

Vatmanlar genel itibariyle sabit bir hat üzerinde görevlerini yerine getirirler. Oldukça dikkatli ve işinde bilgili kimseler olmak zorundadırlar. Çünkü şehir içinde raylar üzerinde gerek yayalar gerekse araçlar dolaşabilmektedir. Şayet vatman dikkatsiz olursa can veya mal kaybına sebebiyet verebilir. Peki tam olarak vatman ne iş yapar?Vatmanların görevleri, yetkileri ve sorumlulukları nelerdir?

Tramvay/Metro Sürücüsü (Vatman), işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

 • Tramvayı/metroyu  yola çıkarmadan önce gerekli kontrolleri yapmak,
 • Belirlenen hareket çizelgesine uygun olarak, seyir esnasında aracın hızını ve duraklarda harcanan zamanı ayarlayarak tramvayı/metroyu   kullanmak,
 • Seyir esnasında, yol güzergahını sürekli gözlemlemek ve hat üzerindeki  uyarı ve işaretlere uymak,
 • Seyir esnasında, yol güzergahı boyunca yayalara ve kara yolu araçlarına dikkat etmek,
 • Arızalarda ve kazalarda gerekli müdahaleyi yapmak, emniyet ve hareket amirliği tarafından kaza raporu tutulmasını sağlamak,
 • Kendisine iletilen talimatları yerine getirmek ve gereken tedbirleri almak
 • Tramvayın/metronun bakım kartlarını tutmak,
 • Yolcuları gerektiğinde bilgilendirmek ve yönlendirmek,
 • Yolcuların dilek ve şikayetlerini amirlerine bildirmek.
 • İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurallara uymak, uyulmasını sağlamak vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Vatmanların söylediğimiz gibi görevleri oldukça fazladır. Peki tüm bu görevleri başarı ile yerine getirebilirim diyen ve vatman nasıl olurum diyenler ne yapmalıdırlar?

Vatman nasıl olunur?

Şehir içi güzergahlarında metro ve tramvay gibi toplu ulaşım araçlarını kullanmanız için vatman olmanız gerekmektedir. Vatmanlar belediyelerin bünyesinde istihdam edilen personellerdir. Belediyeler vatman ihtiyacı olduğu zaman aşağıdaki şartları sağlamak koşulu ile ilan çıkarlar. Bu ilan sonunda işe alınacak olan personeller bir kurs aşamasından geçirilirler. Bu kursu başarı ile bitiren adaylar daha sonra sözlü ve yazılı olmak üzere bir mülakat aşamasına tutulurlar ve tüm bu aşamaları başarı ile bitiren adaylar vatman olarak görevlerine başlayabilirler.

 • En az Lise ve dengi okul mezunu olmak
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak
 • 35 yaşından büyük olmamak
 • Bedensel ve Zihinsel engelinin bulunmaması

Vatman sürücü belgesi nasıl alınır bu şekildedir. Vatmanlık mesleğinde başarılı olanlar daha sonra eğitmen, hareket şefi, işletme şefi veya trafik kontrolörlüğüne de ilerleyebilmektedir.

Bu yazımızda vatman nedir, ne kullanır, anlamı ne demek, alımı şartları nelerdir, eğitimi nasıldır, vatman hangi meslektir ve hangi aracı kullanır, vatman olmak için ne yapılır, nereye başvurulur, olmak için ne gereklidir, ne işe yarar gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan vatman maaşları hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER VATMAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vatman konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vatman duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.