Vatman maaşları 2023

Kent içinde yolcu taşımacılığı içinde kullanılan araçlardan bir tanesine tramvay denilmektedir. Birçok şehrimizde şehir içinde belirli güzergahlarda ulaşım halen tramvayla yapılmaktadır. İstiklal Caddesinde bulunan tramvayı bilmeyeniniz var mı? İşte bu tramvayları ve şehir içinde yine toplu ulaşım için kullanılan metro gibi araçları kullanmakta olan kişilere vatman ya da diğer adı ile tramvay sürücüsü veya metro sürücü denilmektedir. Vatman mesleği ülkemizde halen az bilinen bir meslektir. Bir önceki yazımızda bu mesleği daha iyi tanıtabilmek için vatman mesleği hakkında detaylı bilgiler sunduk. İlgili yazımıza Vatman Nasıl Olunur bağlantısından ulaşabilirsiniz. Peki vatmanlar ne kadar para kazanıyorlar?

Vatman maaşları ne kadardır?

Vatman olmak için belirli eğitimleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra belediyelerin bünyesinde istihdam edilerek vatman olarak göreve başlayabilirsiniz. Bilinenin aksine vatmanlık oldukça zor bir meslektir. Öncelikle vatmanlar oldukça dikkatli kimseler olmalıdırlar. Çünkü şehir içlerinde raylarda çeşitli hayvanlar, yayalar veya araçlar bulunabilmektedir. İşinin ehli olan vatman tüm bunları takip etmeli ve herhangi bir can ile mal kaybına sebebiyet vermeden mümkün olduğunda kısa süre içerisinde tramvayı veya metroyu durdurmalıdır. Bu sebepten oldukça dikkatli kimseler olmalıdırlar.Bu zor mesleği icra eden kişiler ne kadar maaş alıyor merak edilmektedir. Vatman maaşları asgari ücret ile hesaplanmaktadır. İşe yeni başlamış olan bir vatman asgari ücretin 2 katı kadar maaş alır. Ancak deneyimli vatmanların maaşları asgari ücretin 3 katına kadar çıkabilmektedir. Meslek ortalaması ile 8 bin TL ile 12 Bin TL arasında değişmektedir. Bu mesleğe ilgili duyulmasının bir sebebi de kuşkusuz kazanmış oldukları maaşlardır.

Bu yazımızda vatman ne kadar para kazanır, vatman maaşları ne kadardır ile aylık ortalama işe yeni başlamış zamlı Ocak ve Temmuz ayı vatman maaşı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VATMAN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vatman konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vatman duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.