Vantrolog (Vantrilok) nedir, ne demektir?

Sesi bir başkasından geliyormuş gibi konuşabilen kimselere vantrolog veya vantrilok denilmektedir. “Karnından konuşanlar” diye de anılmakta olan vatrologlar, kendi normal seslerini kullanmalarından başka ikinci bir ses daha çıkartabilmektedir. Gırtlaklarında bulunan bir anormallikten kaynaklanan bu durum sayesinde, iki farklı ses çıkartarak karşısındaki insanlara farklı iki kişi konuşuyormuş izlenimi uyandırırlar. Vantrilok sözcüğü Latince venter (karın) ve loquor (konuşmak) sözcüklerinden türemiştir.

Vantrologluğun kökleri çok eskilere, Mısır ve İbrani uygarlıklarına dayanır. Atinalı Eurykles Eski Yunan’ın en ünlü vantroloğuydu; Eski Yunanda vantrologlara Eurykleides ya da engastrimanteis (karından kehanet verenler) adı verilirdi. Eski zamanlarda vantrilog rahiplerin de bulunduğu ve Mısırlıların konuşan heykellerinin ya da sesiyle hırsızları korkutup kaçıran Paktolos Irmağı taşı gibi mucizelerin de böylece açıklanabileceği düşünülmektedir. Zulular, Maoriler ve Eskimolar gibi pek çok halkta da vantrologlar vardı.Pek çok kişi vantrilokların gerçekten karnından konuştuklarını düşünmektedir. Hele ki ikinci seslerini çıkartan vantrilokların dudaklarını hemen hemen hiç oynatmamaları çoğu kişiyi oldukça şaşırtır. Vantriloklar, tiyatrolarda, salonlarda iki ayrı sesle komik diyaloglar gerçekleştirerek izleyenleri eğlendirirler. Aşağıda bir yetenek programına katılmış olan 12 yaşındaki küçük bir vantriloğun şovunu izleyebilirsiniz.

Vantrolog mu, vantrilok mu? Nasıl yazılır?

Vantrolog olarak da kullanılsa da bu kullanım şekli hatalıdır. Doğrusu vantriloktur.

Vantrolog nasıl olunur?

Vantrologlar farklı kuklalar ve gösteriler için farklı sesler geliştirirler. Bunun eğitim süresi oldukça zordur. Vantrologlar ciddi bir eğitim sürecinden geçerler ve yeteneklerini her geçen gün daha da arttırırlar. Ülkemizde henüz olmasa da yurt dışında bunun için çok sayıda kurs bulunmaktadır.

Bu yazımızda vantrolog sözlük anlamı nedir, vantrologluk nasıl yapılır, vantrilok ne demektir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.