Vantrolog nedir, ne demektir?

Ses sanki başka bir kişiden geliyormuş gibi konuşanlara vantrolog ya da vantrilok deniliyor. Halk arasında karnından konuşan kimseler olarak da bilinmektedirler. Vantrologlar, gırtlaklarında bulunan bir anormallik sayesinde iki farklı ses çıkartarak karşısındaki kişiye sanki başkası konuşuyormuş hissi yaratabilirler. Üstelik bu eylemi gerçekleştirirken dudaklarını neredeyse hiç kullanmazlar yani hareket ettirmezler. Zaten karından konuşan kimseler olarak bilinmesinin asıl sebebi de budur. Bu kişiler konuşurken nefesi burnundan alırlar ve diyafram yardımı ile iterek sesin genizden çıkmasını sağlarlar. Bu sayede de farklı sesler çıkarabilirler. Vantrolog kelimesi latince bir kelime olup sözlük anlamı karın demektedir.

Vantrolog kimdir, kime denir?

Vantrologlara eski Mısır ve İbrani uygarlıklarında rastlanmaktadır. Yani günümüzde yeni çıkmış bir meslek dalı değildir. Atinalı Eurykles Eski Yunan’ın en ünlü vantroloğuydu; Eski Yunanda vantrologlara Eurykleides ya da engastrimanteis (karından kehanet verenler) adı verilirdi. Eski Yunanda vantrologlara Eurykleides ya da engastrimanteis (karından kehanet verenler) adı verilirdi. Eski zamanlarda vantrilog rahiplerin de bulunduğu ve Mısırlıların konuşan heykellerinin ya da sesiyle hırsızları korkutup kaçıran Paktolos Irmağı taşı gibi mucizelerin de böylece açıklanabileceği düşünülmektedir. Zulular, Maoriler ve Eskimolar gibi pek çok halkta da vantrologlar vardı.Vantrolog olmak istiyorum nasıl olurum

Ağızlarını neredeyse hiç oynatmayan vantrologlar bu sayede izleyiciyi oldukça çok şaşırtmaktadırlar. Aşağıda vermiş olduğumuz videoda Amerika’da bir yetenek yarışmasına ( Yetenek Sizsiniz) katılmış olan 12 yaşındaki küçük bir kızın yapmış olduğu gösteriyi izleyebilirsiniz. Bu sayede vantrologları daha net tanıyabilirsiniz.

Vantrolog ne iş yapar?

Ağzını oynatmadan konuşma sanatı tamamen gırtlak yapısı ve eğitim ile alakalı bir durumdur. Vantrologlar genel olarak kukla gösterilerinde yeteneklerini sergilerler. Cansız olan kuklalar vantrolog sayesinde hem hareket edebilir hem de adete konuşuyormuş izlenimi verebilir. Peki vantrolog nasıl olunur?

Vantrolog nasıl olunur?

Vantrolok olmak isteyenler yani bunu farklılıklarını bir yetenek haline bir meslek haline dönüştürmek isteyen kişiler için eğitim veren yerler bulunmaktadır. Bu eğitimleri alarak vantrolog olabilirsiniz. Bu eğitimler oldukça zor geçmektedir ve akabinde farklı kuklalar için farklı sesler çıkarmayı başarabilirsiniz.

Ülkemizde henüz bu tarzda eğitim veren yerler ortaya çıkmış değil. Fakat yurt dışında bununla alakalı çeşitli kurslar bulunmaktadır.

Vantrolog mu, vantrilok mu? Nasıl yazılır?

Vantrolog olarak da kullanılsa da bu kullanım şekli hatalıdır. Doğrusu vantriloktur.

Bu yazımızda vantrolog sözlük anlamı nedir, vantrolog nasıl olur, vantrolog olmak istiyorum, olmak için ne yapmalıyız, vantrolog mesleği nasıl öğrenilir, videosu ve örnekleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan Vantrolog maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.