Vale nedir? Ne iş yapar?

Otel ve restoran ağırlıklı olmak üzere elit kafelerde, alışveriş merkezleri ve bazı özel iş yerlerinde gelen ziyaretçilerin ve misafirlerin araçlarını uygun bir şekilde otoparka park eden görevlilere Vale denmektedir. Yüzyıllardan beridir var olan bu meslek dalı eskilerde Vale olarak değil Uşak olarak söylenmekteydi. Özellikle büyük şehir ve elit yerlerde gelen ziyaretçilerin arabalarını hızlı ve düzgün bir şekilde araçları park etme görevini üstlenirler.

Aynı şekilde ziyaretçi mekanı terk ederken aracını o gelene kadar ayağına kadar getirmektedir. Güzel yanı ise siz mekana geldiğiniz zaman park ile uğraşıp zaman kaybetmektense araçtan iner inmez binaya hızlı bir şekilde giriş yapabilmektesiniz. Bu sayede vale personelleri zaman kaybınızı önleyerek araçlarınızı en iyi şekilde park ederek hizmet vermektedir.Nasıl vale olunur, şartları nelerdir?

Vale personelleri özellikle restoran ve otel gibi mekanlarda çalışmaktadır. Bunun yanı sıra elit partilerde, alışveriş merkezlerinde, kafelerde ve daha birçok elit mekanlarda müşterilerin araçlarından sorumlu olmak üzere çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra bazı restoran ve özel yerler değnekçilik usulü ile vale tutarak vale şirketlerine yüklü miktarda para vermek yerine bu kişilerle çalışmaktadır. Fakat değnekçi olan bu şahıslar müşterilerin arabalarını kötü bir şekilde kullanarak zarar verebilmektedir. Bundan dolayı birçok araçta olup ayrıca takılabilen Vale Modu’nu etkinleştirmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Vale olabilmek için B ehliyeti almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra pratik bir şekilde araçlara zarar vermeden hızlı park edebilmeli, zaman kaybetmeden gelen diğer ziyaretçilerin araçlarını alabilmelisiniz. Bunun yanı sıra mekanı terk eden ziyaretçilerin arabalarını hızlı bir şekilde teslim etmeyi de bilmelisiniz. Bunları yaptığınız takdirde rahatlıkla bir vale şirketinde işe girebilir ve vale olabilirsiniz. Ehliyeti olmayanlar vale olamazlar ve değnekçilerinde çoğunda ehliyet bulunmadığı gibi dikkat ve profesyonellikte yoktur. Bundan dolayı değnekçilere arabanızı verirken bir kez daha düşünmelisiniz.

Vale sertifikası nereden nasıl alınır?

Geçtiğimiz yıllarda birçok Vale vakaları ile karşılaşan insanlar şikayetler sonucu büyükşehir belediyelerinin kararları sonucu artık belgesiz hiçbir şekilde vale çalışamayacaktır. Bununla beraber Vale eğer hata yaparsa hem vale hem de şirket aynı şekilde cezalandırılacaktır. Bu yönetmelik geldiğinden bu yana amatör işini bilmeyen Valeler sıkıntı çekseler de müşteriler çok rahatlamaktadır. Vale sertifikası sayesinde artık sadece uzman profesyonel Valeler sahada yer alacaklar.

Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Başkanı tarafından açıklamaya göre artık sertifikasız Vale asla Vale mesleğini yapamayacak. Sertifikayı almak için 80 kurum yetkilendirilmiş ve bu Vale şirketlerinden çeşitli sınavlardan geçerek alabilecekler. Teori sınavı dahil olmak üzere uygulamalı sınavlarında yer aldığı bu sertifika sınavında en önemlisi ise öfke kontrolünü öğrenecek, stres yönetimi öğrenecekler, etkili bir şekilde iletişim kurmayı ve son olarak da yasal sorumluluk hakkında bilgiler alarak kaliteli eğitim sonrasında başarılı oldukları zaman sertifika alabilecekler. Bu sertifikanın avantajını sadece Türkiye’de değil ayrıca Avrupa’da da rahatlıkla kullanabilecekler. Bu sayede Vale mesleklerini bu sertifika sayesinde tüm dünyada yapabilecekler. Vale sertifikası almak için aşağıdaki şartları taşıyor olmalısınız;

Bu şartları sağlayan kişiler mesleki yeterlilik belgesi almak için yetkilendirilmiş kurumlara müracaatlarını gerçekleştirebilirler.

Valeler ne kadar para kazanır?

Vale maaşları ise bazı yerlerde araç sayısına göre bazı yerlerde de net maaş olarak verilmektedir. Örneğin her gün 600 araç giriş ve çıkışı olan bir yerde yaklaşık olarak bir araç için 20 TL ila 50 TL arasında fiyat değişikliği gösterebilmektedir. Ancak 40 saniye içerisinde park edip en fazla 4-5 dakika içerisinde aracı sahibine vermeleri gerekmektedir. Bunun dışında Vale maaşı alan birisi 2000 TL ile 3500 TL arasında ücret alabilmektedirler. Ancak yoğun yerlerde çalışan bazı valelerin maaşlarının 10 bin TL’yi bulduğu bilinmektedir.

Bu yazımızda vale nedir, kime denir, nasıl olunur hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER VALE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vale konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vale duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.