Vaiz Nedir, Ne İş Yapar?

Vaiz, cami ya da ibadet edilen yerlerde dini sohbet, dini bilgilendirme ve vaaz vererek cemaati aydınlatan kişilere denmektedir. Genellikle Cuma namazı öncesi dinlediğimiz sohbet ve dini vaazlarda konuşmacı olarak duyduğumuz imamlar bulunmaktadır. Bu imamlar vaizdir. Vaizler hem imam hem de dini bilgiler ışığında sohbet verebilmektedir. Ayrıca sadece dini bilgiler üzerinde sohbet verebilmektedir.

Vaiz sadece cami ya da ibadet edilen yerlerde vaaz vermemektedir. Ayrıca cami, mescit, toplu ibadet alanları, hastane, cezaevleri, şirketler ve daha birçok alanda bu hizmeti yapabilmektedir. Gerektiği zamanda Kur’an kursları dahil olmak üzere dini bilgiler hakkında kurslar dahi verebilmektedir. Genel olarak bu kişileri camilerde vaaz verirken görev yaptığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu kişiler görev aldığı camilerdeki eksikleri tespit ederek gerekli yerlere bildirir ve bu eksiklerin giderilmesini sağlar. Halkı dini bilgiler ile aydınlatarak kesinlikle yanlış bilgi vermemek üzere hizmet verir.Ayrıca vaaz esnasında cemaat tarafından dini sorular sorulursa bunları da cevaplamakla yükümlüdür. Hizmet verdiği bölgede vaaz vermeden önce o bölgenin sosyal, dini, ahlaki, kültürel ve milli yapısını inceleyerek eksikleri üzerine vaaz ve bilgi vermekle sorumludur. Bunun yanı sıra farklı sorunları ve eksiklikleri tespit ederse devletin gerekli yerlerine rapor ederek bildirmesi ve bu eksiklikleri gidermesi de sorumluluklar arasındadır.

Tamamen Kur’an’ı Kerim bilgileri ışığında cemaatin anlamadığı ve günümüz toplumun eksiklerini dile getirerek nasıl olması gerektiğini, İslam’da nasıl olduğu ve nasıl davranmamız gerektiğini yanlış olmadan doğrusu ve gerçeğiyle anlatmak zorundadır. Bu yüzden vaiz olmak isteyenler bu konularda bilgili olmaları gerekmektedir.

Nasıl Vaiz Olunur?

İslami konularda cemaate hemen hemen her yerde sorulan dini sorular başta olmak üzere, Müslümanlığı olması gerektiği gibi ve sevdirerek anlatan, vaaz veren kişilere vaiz denmektedir. Bu kişiler Diyanet İşleri tarafınca atanmaktadır. Camilerde, toplu ibadet alanlarında ve diğer uygun yerlerde İslami konularda bilgi ışığı veren vaizler, dini bilgilerde nasihat vererek devletten maaş almaktadır. bu konularda bilgili olanlar Diyanet tarafından işe alınır ve İslami konularda özellikle eksiği olan yerlerde hizmet etmesi istenir. Peki, vaiz nasıl olunur sorusunu maddeler halinde şartlarını yazalım.

 • Öncelikle vaiz olabilmek için T.C. 657 numaralı devlet memurları yasasının 43. Maddesinde bulunan koşulları taşımanız gerekmektedir.
 • Meslek hakkında yapılan sınavlara (KPSS gibi) girerek en az 70 puan almanız gerekmektedir.
 • Sicilinizin temiz olması ve kınama haricinde hiçbir şekilde suç işlememiş ya da karışmamış olmanız gerekmektedir. Özellikle son 3 seneye bakmaktadırlar.
 • Üniversitelerde ilgili bölümlerde 4 yıl eğitim almış ve yükseköğretim mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Diyanet işlerinde vaiz olabilmek için minimum 2 yıl tecrübeli olmalı ya da personel olarak görev almanız gerekmektedir.
 • Erkekler için özel olan ihtisas kursuna katılmalı ve başarılı bir şekilde geçmelisiniz.
 • Vaizlik hakkında uzmanlık sınavından başarılı bir şekilde geçmelisiniz.

Bu şartların yanı sıra mülakatlarda ve vaizlere özel olan sınavlarda şu şekilde minimum puan almanız gerekmektedir.

 • Kur’an bilgisinden 30 puanlık sorular,
 • Arapça bilgisi ve dil bilgisinden 30 puanlık sorular,
 • Genel olarak dini bilgilerden 30 puanlık sorular,
 • Diyanet işleri memurluk bilgilerinden 10 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden en az 70 puan almanız gerekmektedir. Aksi halde vaizlik sınavını geçemez ve vaiz olamazsınız. Bu şartları tamamlayan, taban puanı da geçen kişiler vaiz olmaya hak kazanır ve ataması yapılır.

Vaiz Ne Kadar Maaş Alır?

Diyanet işleri tarafından kabul gören vaizler, ataması sadece mescitlere yapılmamaktadır. Bu kişiler cami, mescit ve toplu ibadet alanları haricinde çocuk ıslah evlerinde, cezaevlerinde, hastanelerde, öğrenci yurtlarında, güçsüzler yurtlarında, fabrika ve diğer toplumun fazlaca bulunduğu bölgelerde fetva, nasihat ve vaaz vermekle görevlendirilirler. Müftü tarafınca ataması gerçekleştirilen vaizler, 1 hafta içerisinde 5 iş günü farklı alanlarda vaaz vermekle yükümlüdürler. Özellikle Cuma günleri yapmaları gereken olan vaaz hizmeti, doğru ve Kur’an’dan alıntı olacak şekilde toplumun eksik olduğu dini bilgileri aydınlatarak anlatmak zorundadırlar. Ayrıca Kur’an kursu olan yerlerde de eğitimci şeklinde hizmet verebilirler.

Vaiz maaşları da memurların maaşları gibi zam geldiği zaman yararlanmaktadır. Bu sayede 2017 yılında olan vaiz maaşları 3.846 TL’den 2018 yılında 4.082 TL olarak artmış ve zam almıştır. Bu sayede yaklaşık olarak 236 TL artan maaşları diğer devlet maaşları gibi hemen hemen her yıl artış görebilmektedir. Bunun yanı sıra kıdem zamları da bulunmaktadır. Buna örnek olarak yeni vaiz olan ile 5 yıllık tecrübeli olan vaiz arasındaki maaş farkı epey yüksek diyebiliriz.


DİĞER VAİZ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, vaiz konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan vaiz duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.