Vagon teknisyeni nedir, ne demektir?

Vagon teknisyeni veya diğer adı ile revizör, bilgisiyle, tecrübesi ile yetişmiş olan teknik bir personeldir. Vagon teknisyenleri ülkemizde TCDD bünyesinde yer alan meslek gruplarından bir tanesidir. Her sene TCDD’nin çok sayıda vagon teknisyeni yani revizör alımı gerçekleştirdiğini görüyoruz. Ancak bu meslek grubu hakkında çoğu kişi yeterli bilgi sahibi değildir. Peki vagon teknisyenleri ne iş yaparlar, görevleri nelerdir?

Vagon teknisyeni ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Vagon teknisyenliği sorumluluk olarak ülkemizdeki en ağır mesleklerden bir tanesidir. Tren yolu taşımacılığının güvenliği açısından bu meslek grubu oldukça önem arz etmektedir. Vagon teknisyenleri demir yollarında vagonların işletilmeleri, bakımları ve tamirlerinin yapılmaları ile vagonların emniyetle seyretmelerini sağlarlar.Ülkemizde son yıllarda ciddi tren kazaları meydana gelmiş ve bu kazalarda çokça can ve mal kaybı yaşanmıştır. Revizörler görevlerini eksiksiz olarak yerine getirmezse, ufak bir dalgınlık sebebi ile bile çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybedebilir. İşte bu sebepten dolayı yaptıkları iş oldukça zordur. Bunun dışında kar, yağmur, çamur demeden oldukça zor koşullarda çalışırlar. Vagonların takibi kontrolü bakımı ve tamiri revizörler tarafından gerçekleştirilir. Tüm bunları maddeler halinde toplayacak olursak, revizörlerin görevleri;

  • Tren vagonlarındaki arızaları raporlamak,
  • Trenin eksik olan teknik ihtiyaçlarını gidermek,
  • Trenlerin gara girmeden önce ve sonra kontrollerini yapmaktır.

Bir tren düşünün içerisinde yüzlerce insan emniyet ve huzur içerisinde seyahat ederken hiç bir endişeleri olmadan kendilerini demiryoluna emanet etmişlerdir.İşte bu emniyeti bu rahatlığı sağlayan ağır bir mesuliyet taşıyan vagon teknisyenleridir.

Vagon teknisyeni nasıl olunur?

Vagon teknisyeni olmak için ortaöğretim kurumlarının raylı sistemler teknolojisi, demiryolu işletmeciliği, bilgisayar işletmenliği, bilgisayar işletim teknisyenliği gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Akabinde TCDD tarafından yayınlanan iş ilanlarını takip etmelisiniz. İş ilanlarında genel olarak KPSS şartı aranmaktadır. Bu iş ilanlarına başvuru yaparak vagon teknisyeni olarak göreve başlayabilirsiniz. Tüm bu iş ilanlarını TCDD İŞ İLANLARI sayfası üzerinden yayınlamaktayız.

Vagon teknisyeni maaşları ne kadardır?

Vagon teknisyenleri ne kadar maaş alıyor merak edilen konuların başında yer almaktadır. Vagon teknisyenlerinin maaşları 3500 TL’den başlamaktadır. Bu rakam bekar, çocuksuz, işe yeni başlamış bir vagon teknisyeninin net maaşıdır. Bu ücrete kıdem, evlilik, çocuk yardımı gibi çeşitli ücretler yüklendiğinde 4500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Bu yazımızda vagon teknisyeni olma şartları nelerdir, devlet demir vagon teknisyeni ne iş yapar gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.