Askerlik bir devlet hizmetidir ve sağlıklı her erkek Türk vatandaşı zorunlu askerliği yerine getirmek durumdadır. Ülkemizde kısa dönem ve uzun dönem olmak üzere iki tip askerlik uygulanmaktadır.  Ülkemizde kısa dönem askerlik 6 ay ve uzun dönem askerlik 12 aydır. Her hizmette olduğu gibi askerlik hizmetinde de kişilerin izin hakları bulunmaktadır. Peki askerlikte izin kaç gündür? Askerlikte çarşı izni, evci izni, yol izni, ölüm izni ve mazeret izni ne kadardır? Askerlerin izin hakları hakkında detaylı bilgiler yazımız devamında yer almaktadır.

Askerlik Yol İzni Kaç Gündür?

Askerlik hizmetini yapmak üzere silah altına alınan yükümlülerin acemi eğitim birliğine, usta eğitim birliğine, izin için memleketine, hastaneye veya diğer nedenlerle bir yerden bir yere sevklerinde yol izni verilmektedir. Askerlikte yol izni askerlikten sayılmaktadır ve şafaktan düşer. Peki yol izni kaç gündür? Yol izni nasıl hesaplanmaktadır?  • Bulunduğunuz yer ile gideceğiniz yer 800 kilometreden az ise 1 gün yol izni alırsınız.
  • Eğer bulunduğunuz yer ile gideceğiniz yer 800 ile 1600 kilometre arasında ise 2 gün yol izni alırsınız.
  • Eğer bulunduğunuz yer ile gideceğiniz yer 1600 kilometreden fazla ise 2 gün yol izni hakkına sahip olursunuz.

Yol izni askerliği uzatmamakta ve askerlikten sayılmaktadır.

Askerlikte Ölüm İzni Kaç Gündür?

Askerlere de bir yakınını kaybetmesi durumunda ölüm izni verilmektedir. Askerlerin ölüm izni 10 gündür. Ancak ölüm izni sadece 1. Dereceden yakın akrabaların vefatı halinde verilmektedir. Yani askerin annesi, babası, eşi, çocuğu vefat ederse ölüm izni verilir. Harici eşinin yakınları vefat ettiğinde ölüm izni verilmez. Ölüm izni hakkında detaylı bilgilere BURADAN ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu 10 günlük ölüm izni askerlikten sayılır. Yani almış olduğunuz izin askerliğinizi uzatmamaktadır.

Askerin Evci İzni Kaç Gündür?

Öncelikle evci iznine sizi sadece bazı akrabalarınız çıkartabilmektedir. Anne, baba, kardeş ve eş için evci izni verilmektedir. Yani sevgili, arkadaş gibi kişiler sizleri evci iznine çıkaramaz. Evci izni Cuma akşamından Pazar akşam yoklamasına kadardır. Bu süre zarfında askerin dışarıda ailesi ile zaman geçirmesine izin verilir. Acemilik döneminde evci izni kullanmak yasaktır. Aileden ablan veya abin boşanmış bile olsalar evci iznine çıkarabilirler. Yemin töreninden sonra askerlerin kullanmaya başlayacakları evci izni ayda 2 kez kullanılabilir.

Tekrar hatırlatmakta fayda var evci izni Cuma akşam saat 17:00’de başlar ve Pazar akşam saat 17:00’de son bulur yani toplamda 2 gün sürer.

Askerin Çarşı İzni Kaç Gündür?

Askerlikte çarşı izni diye bir tabir bulunmaktadır. Çarşı izni askerin bir iki gün süre zarfında sivil hayata katılması demektir. Acemi birliğinde iken çarşı izniniz bulunmaktadır. Çarşı izni yemin etmenizin ardından verilmektedir. Yemin edilmesinin ardından şayet askerin ailesi gelirse evci iznine yani yukarıda belirttiğimiz gibi iki günlük izne çıkar. Ancak aile bireyleri gelmezse sabahtan akşama kadar çarşı iznine çıkılmaktadır. Çarşıya çıkan askerlere çarşı izni belgesi ve askeri kimliği verilmektedir.

Uzun Dönem Askerlikte İzin Hakkı Kaç Gündür?

Uzun dönem askerlikte ordu askerlere her ay için 2 gün izin hakkı vermektedir. Uzun dönem askerliğin 12 ay olduğunu daha önce belirtmiştik. Yani uzun dönem askerlik yapanların toplamda 24 gün izin hakkı bulunmaktadır. Şayet bu 24 gün izin hakkınızı kullanmazsanız 24 gün daha erken tezkere alabilirsiniz.

Kısa Dönem Askerlikte İzin Hakkı Kaç Gündür?

Kısa dönem askerlik yapanların da tıpkı uzun dönem askerlik yapanlar gibi ayda 2 gün izin hakkı bulunur. Kısa dönem askerlik 6 ay olduğu için toplamda 12 gün izin hakkınız var demektir. Şayet bu izin hakkınız kullanmazsanız 12 gün önce tezkere alabilirsiniz.

Bu yazımızda askerlerin sahip oldukları izin hakları konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ASKERLİK HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, askerlik konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan askerlik duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.