Uzman erbaş nedir, ne demektir?

Türk Silahlı Kuvvetleri, devamlılık arz etmekte olan teknik ve kritik kadro görev yerlerinde yetişmiş personel istihdam etmek amacı ile 1986 senesinde uzman erbaş uygulamasına geçmiştir. Uzman erbaşlık günümüzde halen devam etmektedir. Uzman erbaş, uzman çavuş ve uzman onbaşıları ifade etmektedir.

Uzman erbaşlık kavramı sadece ülkemizde uygulanmakta olan bir uygulama değildir. Dünya üzerindeki çoğu ülkede uzman erbaş bulunmaktadır. Uzman erbaşlar normal bir askere yaptırılması gereken şeyi, profesyonel bir biçimde gerçekleştirmek üzere istidam edilirler. Uzman erbaşlar sözleşme karşılığı çalışmaktadırlar. Bu sözleşmeler 2 seneden az ve 5 seneden fazla olmamak üzere belirli aralıklar ile yenilenir.Uzman çavuş olma şartları nelerdir?

  • T.C. vatandaşı olanlar
  • 26 yaşından gün almamış olanlar
  • Askerlik hizmetinin 6.ayı ile terhisinden sonra geçen 3 yıl içerisinde başvuru yapanlar
  • Ortaokul, yüksek okul ve fakülte mezunu olanlar
  • Daha önce TSK’da istihdam edilmemiş olanlar
  • Komando Uzman Erbaş Olur, Paraşütle Atlar”, diğer sınıflar için “Sağlam, Uzman Erbaş Olur” kayıtlı sağlık raporu almış olanlar
  • En az 1.64 cm boyunda olanlar

Uzman erbaş nasıl olunur?

Bu şartları sağlayan kimseler uzman erbaş olmak üzere başvuru yapabilirler. Uzman erbaş olmak için sadece başvuru yapmanız ve bu şartları sağlamanız yeterli değildir. Aynı zamanda TSK tarafından gerçekleştirilen yazılı sınav, fiziki kabiliyet, yeterlilik testi ve son olarak da mülakat süreçlerinden başarı ile geçmek gerekmektedir.

Adaylara uygulanacak olan yazılı sınavda; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Milli Tarih, Coğrafya, Matematik, Türkçe – Dil Bilgisi, Temel Vatandaşlık Bilgisi konularından toplamda 50 soru sorulur. Bu sınavda 100 üzerinden 70 puan ve üstü alanlar başarılı sayılırlar. Akabinde adaylar sağlık testine tabi tutulurlar.

Uzman erbaş olmak üzere ayrıca adayların vücutlarında herhangi bir yanık, kesil veya ameliyat izinin bulunmaması da gerekmektedir. Bununla beraber yönetmelikte yazmakta olan diğer sağlık koşullarının taşınıp taşımadığına bakılır.  Bu koşulları taşıyan adaylar fiziki kabiliyet ve yetenek testine girerler. Mekik çekme, şınav ve yanında 1500 metre koşu bölümlerinden başarılı olan adaylar sözlü mülakat aşamasına geçmeye hak kazanırlar. Bu aşamayı da geçen adaylar ortalama beş ay sürmekte olan bir eğitim sürecine alınırlar ve daha sonra birliklerine atanırlar.

Uzman çavuş maaşları ne kadardır?

Uzman çavuş maaşları görev yaptıkları bölgeye göre farklılık göstermektedir. Bunun yanında çok sayıda ek ücret de almaktadırlar. Maaşlarına ek olarak çok kuvvetin, birliğin ve elinde bulundurduğu brovenin ücretini de alabilmekte. Ayrıca Deniz Kuvvetlerinde Amfibi Komando Tugayında görev alan kişiler maaşlarına ek olarak Amfibi komando tazminatı da alabilmektedir. Bunun dışında da doğu bölgelerinde yani terör tehdininin bulunduğu bölgelerde ücretleri büyük artış göstermektedir. Batı bölgelerinde görev yapan uzman onbaşı ve uzman çavuşlar en az 3 bin TL maaş alırlar. Bu rakam doğu bölgelerinde ise 4500-5000 arasında değişkenlik gösterir.

Ayrıca uzman erbaşlar görev sürelerinin bitiminde kışlalarda kalmazlar. Servisle evlerine dönme şansları bulunmaktadır. Bu yazımızda uzman erbaş nedir, kimdir, nasıl olunur, olma şartları nelerdir, kimler olabilir? Uzman erbaş olmak istiyorum nasıl olurum gibi detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER UZMAN ERBAŞ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, uzman erbaş konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan uzman erbaş duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.