Uzlaştırmacı Maaşları Ne Kadardır?

Uzlaştırmacı, Cumhuriyet Savcısı’nın onay vermesi ile şüpheli ile mağdur veya suçtan zarar gören kişiler arasında uzlaştırma müzakerelerini yöneten kişilere denilmektedir. Uzlaştırmacı son yıllarda hayatımıza girmiş olan yeni bir meslek dalıdır. Uzlaştırmacı sayesinde taraflar mahkemeye gitmeden anlaşma yolunu seçebilirler. Bu durum da mahkemelerin iş yükünü ciddi oranda azaltmaktadır. Uzlaştırmacılar hakkında merak edilen çokça konu bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de bu yeni meslek dalına mensup kişilerin ne kadar para kazanıyor olduklarıdır.

Uzlaştırmacı Maaşları 2023

Uzlaştırmacı olmak için avukat olmanız veya hukuk eğitimi almış olmanız gerekmektedir. Bu eğitimi alan kişiler daha sonra uzlaştırmacı eğitimi alarak, uzlaştırmacı sınavlarına katılmalıdırlar. Bu sınavda 0 puan ve üstü alan kişiler uzlaştırmacı olarak görev yapabiliyorlar. Bu konuda detaylı bilgiler Uzlaştırmacı Nasıl Olunur yazımızda yer almaktadır. Uzlaştırmacı olmak için yapılan başvurular her geçen sene artmaktadır. Bundaki asıl sebep ülkemizde uzlaştırmacıların yüksek gelir elde etmelidir. Peki ne kadar para kazanıyorlar?Uzlaştırmacı ülkemizde henüz çok bilinmeyen yeni bir meslek dalı. Bu meslekte kazanç, dosya başına göre hesaplanmaktadır. Uzlaştırmacılar ayda onlarca dosya alabilmektedirler. Elde ettikleri gelir almış oldukları dosya ve dosyayı sonuçlandırma durumlarına göre farklılık göstermektedir. Ayda çok sayıda dosya alacağınız düşünüldüğünde ortalama olarak 10 bin TL maaş yani kazanç elde etme şansınız bulunmaktadır. Aylık maaşları 20 – 30 bin TL seviyesinde olan çok sayıda uzlaştırmacı bulunmaktadır. Peki ücret hesaplaması neye göre yapılmaktadır?

Uzlaştırmacı Ücret Tarifesi 2023

Aşağıda Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan 2023 uzlaştırmacı ücret tarifesi yer almaktadır.

a) Uzlaştırma sürecinin teklif aşamasında olumsuz sonuçlanması hâlinde; 200-300TL,

b) Uzlaştırma sürecinin olumlu sonuçlanması halinde;

  • 2-3 kişinin uzlaştırılması durumunda 601-803 TL,
  • 4-6 kişinin uzlaştırılması durumunda 803-1003 TL
  • 7-9 kişinin uzlaştırılması durumunda 1003-1203 TL,
  • 10 ve daha fazla kişinin uzlaştırılması durumunda 1203-1404 TL,

c) Uzlaştırma sürecinin olumsuz sonuçlanması hâlinde;

  • 2-3 kişinin taraf olması durumunda 300-400 TL,
  • 4-6 kişinin taraf olması durumunda 400-500 TL,
  • 7-9 kişinin taraf olması durumunda 500-601 TL
  • 10 ve daha fazla kişinin taraf olması durumunda 601-700 TL,

arasında ücret ödenir.

Belirtilmiş olan ücret tarifesi her sene zamlanmaktadır. Bu yüzden uzlaştırmacı gelirleri de her sene artış gösterir.

Uzlaştırmacı Ücretini Kim Öder?

Uzlaştırmacı ücretleri ve diğer uzlaşma aşamasında uzlaştırmacı tarafından harcanan giderler yargılama giderlerinden sayılmaktadır. Uzlaşmanın gerçekleşmesi durumunda ücret Devlet Hazinesi tarafından ödenir. Ancak uzlaşma gerçekleşmezse bu giderleri davayı kaybeden kişi veya taraf ödemektedir.

Uzlaştırmacı son dönemde ortaya çıkmış olan ve geleceği bulunan meslek dallarından bir tanesidir. Ülkemizde adliyelerin yoğunluğunun her geçen gün arttığı düşünüldüğünde uzlaştırmacı mesleğine duyulan ihtiyaç da giderek artacaktır. Bu yazımızda uzlaştırmacı ayda kaç para alır, ne kadar para kazanır, geliri ne kadardır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER UZLAŞTIRMACI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, uzlaştırmacı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan uzlaştırmacı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.