UYAP nedir, ne demektir?

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi veya bilinen kısa adıyla UYAP, yönetim bilişim sistemlerinden bir tanesi olan yargı birimlerinin ve Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığının merkez birimlerinin iş süreçlerini hızlandırmakta olan, güvenilirliklerini arttıran ve kurumu kağıtsız ortama yani online ortama taşıyan bir bilgi sistemidir. UYAP, adli konularda hayatımızı kolaylaştırmakta olan, hem vatandaşlara hem de yargı mensuplarına hız kazandıran oldukça önemli bir sistemdir. 2001 yılında faaliyete geçmiş olup, halen kullanılmaktadır.

UYAP ne işe yarar, görevleri nelerdir?

UYAP; teknolojik gelişmelerini kullanarak, Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının, bağlı ve ilgili kuruluşlarının, adli ve idari tüm yargı ve yargı destek birimlerinin donanım ve yazılım olarak iç otomasyonunu ve benzer şekilde bilgi otomasyonu sistemlerini kurmuş kamu kurum ve kuruluşları ile dış birim entegrasyonunu sağlayan ve e-Dönüşüm sürecinde e-Adalet ayağını oluşturan bir bilişim sistemidir. Bugün itibarıyla UYAP Türkiye’de Adalet Bakanlığı teşkilatı ile yargı birimlerinin tamamında işletimde olup bu birimlerin her türlü yargısal, idari ve denetim faaliyetleri bu sistemle elektronik ortamda yürütülmektedir.Önceleri uzun yollardan arşiv araştırması yapılarak bulunabilen bilgi ve belgeler UYAP sayesinde çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde erişilebilir hale gelmiştir. Aynı zamanda sistem sayesinde gereksiz uygulamaların da önüne geçilmiş olup, yargı sürecinin daha hızlı bir şekilde ilerlemesi sağlanmıştır. UYAP hem vatandaşlar hem de yargı personelleri için hayati bir öneme sahiptir.

UYAP’ı kimler kullanabilir?

Adalet Bakanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan UYAP, çalışanların işlerini kolaylaştırmaktadır. Bu proje ile vatandaşlar, avukatlar, davacılar veya davalılar fark etmeksizin her birey sistemi kullanabilmektedir. Bu hizmet ile vatandaşlar dosya takibi yapmak, varsa mahkemelerini sorgulamak amacıyla sistemi kullanabiliyorlar. Önceleri adliyelere gidilerek öğrenebilen çok sayıda şey, UYAP sayesinde kolaylıkla İnternet üzerinden öğrenilebilinmektedir.

UYAP nedir, ne demektir, faydaları nelerdir, UYAP ne zaman kuruldu gibi detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan dava sonucu öğrenme hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER UYAP HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, uyap konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan uyap duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.