Avcılık her ne kadar bir spor türü olarak kabul edilmektedir. Ancak günümüzde eski çağlarda olan avlanma ihtiyacı kalmadığı gerekçesiyle çoğu kişi tarafından avcılığın bir spor olmadığı ve sırf insanların şahsi eğlenceleri açısından hayvanlara zulüm edildiği belirtilmektedir. Avcılar ise bu hususta burada uygulanan asıl olayın hayvanları öldürmek olmadığı ve avcılığın hayvanlar ve avcı arasında geçen mücadele olduğunu belirtmektedirler. Ülkemizde çok sayıda kişi gerekli izinleri alarak tamamen yasal bir şekilde avcılık yapmaktadır. Ancak bir de izinsiz olarak avcılık yapan veya avlanması kesinlikle yasak olan türleri avlayan kişi veya kişiler bulunmaktadır. Kuşkusuz bunların belirli cezaları bulunmaktadır. Bu yazımızda ruhsatsız, kaçak avlanma cezaları hakkında bilgi vereceğiz.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde faaliyetlerine devam etmekte olan Merkezi Av Komisyonu yani bilinen kısa adıyla MAK her sene yasaklı olan av türlerini ve bunları vurmanın para cezalarını açıklamaktadır. Anadolu Yaban Koyunu, Anadolu Parsı, Alageyik Karakulak, Yaban Keçisi gibi sayısız hayvan avlanması yasak olan hayvanlar listesinde bulunmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz listede tüm bu hayvanları avlamanın maddi yani para cezası detaylı olarak verilmiştir.Kaçak Avlanma Cezaları İçin TIKLAYIN

Yetkililer sadece av arazilerinde yaptıkları kontrollerle değil aynı zamanda kişilerin sosyal medya paylaşımlarına da sıkı denetimler gerçekleştirmektedir. Avladığı yasak hayvanların fotoğraflarını sosyal medya sitelerine yükleyen kişiler ivedilikle araştırılmakta ve tespit edilmektedir. Akabinde bu kişilere de yukarıda vermiş olduğumuz miktarlarda para cezası kesilmektedir.

Ayrıca avcılık için gerekli izinlerinde alınması gerekmektedir. Şayet avcılık belgesi olmadan avlanılırsa 5000’TL civarlarında bir para cezası kesilmektedir. Ayrıca silahınızın ruhsatı bulunmuyorsa da silahınıza el konulmaktadır. Ancak bu rakam avladığınız hayvanların cinsine göre farklılık gösterebiliyor. Örneğin; dağ keçisi, yaban keçisi, kızıl geyik, boz ayı gibi hayvanları avlayan kişilere 50 bin TL’ye kadar cezalar kesilmektedir. Avcılık belgesini nasıl alabileceğinizi ise BURADA yer alan yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kaçak avcılar nereye şikayet edilir?

Şayet izinsiz avlanan yani kaçak avlanan kişi veya kişileri gördüğünüzde bunları hemen ihbar etmeniz gerekmektedir. Bu kişi veya kişiler doğal hayatı tahrip eden kişilerdir. Şikayetlerinizi Alo 181 Çevre ve Ormancılık Bakanlığı’na veya Alo Jandarma yani 156 numarasını arayarak şikayetlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda kaçak avlanma cezaları hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER AVLANMA CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, avlanma cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan avlanma cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.