Usta Öğretici Nasıl Olunur?

Günümüzde eğitim çeşitliliğini arttırabilmek adına çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan bir tanesi de halk eğitim merkezlerinin ve çeşitli sanat okullarının eğitimdeki yerini arttırmaktır. Bu saymış olduğumuz eğitim merkezlerinde görevli kimselere de usta öğretici veya usta denilmektedir. Aynı zamanda bir iş yerinde çırak veya kalfa çalıştırabilmek için de o iş yerinde bir usta öğretici belgesi sahibi bulunması gerekmektedir. Usta öğretici kimdir bir önceki yazımızda detaylı olarak anlattık. İlgili yazıya ulaşmak için hemen TIKLAYIN. Bu yazımızda usta öğretici belgesi nasıl alınır, usta öğretici nasıl olunur detaylı olarak anlatacağız.

Kimler Usta Öğretici Olabilir?

Usta öğreticiler öncelikli olarak, çevredeki yüksek öğretim kurumlarında görevli öğretim üyesi, öğretim görevlileri, alan uzmanları, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli öğretmenler ve diğer resmi ve özel kurum ve kuruluşlarda çalışan uzman kişiler, emekli; öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, alan uzmanları, öğretmenler ve kadrolu usta öğreticiler ile bakanlığa bağlı yaygın eğitim kurumlarında en az bir kurs dönemi başarılı şekilde uzman ve usta öğreticilik yapmış olanlar, öğreticilik yapabilme yeterliliğine sahip olup herhangi bir kurum ve kuruluşta veya kendi adına sigortalı çalışanlar, bireysel emeklilik sigortası kapsamında veya Bağ-Kur sigortalısı olanlar arasından seçilmektedir. Tanımda da açıkça belirtildiği üzere örneğin kuaförlük, kasaplık, aşçılık ve benzeri sayısız meslek dalı içerisinden bir mesleği icra ediyorsanız ve usta öğretici olmak için gerekli vasıfları karşılıyorsanız, usta öğreticilik belgesi almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Peki başvurular, nereye ve nasıl yapılmaktadır?Usta Öğreticilik Başvurusu Nereye Yapılır? Usta Öğreticilik Belgesi Nereden Alınır?

Usta öğreticilik belgesi Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı mesleki eğitim merkezleri aracılığı ile verilmektedir. Halk eğitim merkezleri bu tanım içerisinde olduğu için ilinizde bulunan halk eğitim merkezlerinden de usta öğretici belgesi alınabilmektedir. Onun dışında İstanbul’un en büyük ücretsiz eğitim kurumu İsmek, Konya ve ilçelerinde hızla yaygınlaşan KOMEK ve buna benzer daha bir çok kurum KO-MEK, Busmek, Asmek, Gesmek, Gasmek, Kaymek, Seymer, Samek gibi bir çok eğitim kurumu bulunmaktadır. Bu eğitim kurumlarını da detaylı olarak araştırabilirsiniz. Ancak genel itibariyle her ilimizde şubesi bulunan Halk Eğitim Merkezleri tercih edilebilir.

Usta Öğretici Belgesi Nasıl Alınır?

Usta öğretici belgesi almak için öncelikle usta öğretici olma şartları taşınmalıdır. Usta öğretici olma şartlarını taşıyan kişiler illerinde veya illerinde ilgili kurs açılmamış ise herhangi bir ilde bulunan bir mesleki eğitim merkezine gerekli belgeler ile beraber usta öğretici olmak için başvuruda bulunabilir. Bu başvurunun akabinde kurs açıldığı zaman usta öğretici adayları toplamda 40 saat süren bir eğitime tabi tutulacaklardır. Bu kursu başarı ile bitiren kimselere usta öğreticilik belgesi verilmektedir. Kursa katılan adayların başarılı sayılmaları için kurs bitiminde yapılacak olan usta öğreticilik sınavından en az 45 puan yani geçer not almış olmaları gerekmektedir.  Usta öğreticilik eğitiminde aşağıdaki dersler gösterilmektedir.

 • Çıraklık Ve Mesleki Eğitim İlkeleri: 4 Saat
 • Eğitim Psikolojisi: 3 Saat
 • Eğitimde İletişim Ve İletişim Araçları: 4 Saat
 • Meslek Analizi Ve Öğretim Programlarının Hazırlanması: 8 Saat
 • Atölye Ve Meslek Dersleri Öğretim Metotları: 8 Saat
 • İş Güvenliği: 4 Saat
 • İş Kalitesi Ve Maliyet İlişkileri: 4 Saat
 • Öğrenme Ölçme Ve Değerlendirme: 3 Saat
 • Sınav Değerlendirmesi: 2 Saat

Halk Eğitim Merkezleri Usta Öğreticilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Diploma Fotokopisi
 • Öğrenim Belgesi ( Diploma Veya Okul Çıktı Belge Sureti, Kurs Sertifika Suretleri)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Seminer Belgesi Fotokopisi (Varsa Geçmiş Yıllardan Alınmış Belgelerden Herhangi Biri)
 • Daha Önce Görev Yaptığına İlişkin, Görev Yaptığı Yerden Veya İlçeden Alınmış Belge.
 • Plastik Şeffaf Telli Dosya (5 Adet); Poşet Dosya (5 Adet)
 • Sabıka Kaydı
 • Başvuru Formu ( Başvuru formunu indirmek için hemen TIKLAYIN )

Evraklar yukarıdaki sıralamaya göre düzenlenip, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne dosya ile teslim edilecektir.

Usta Öğreticilik Belgesi Kursları Ne Zaman Açılır?

Usta öğreticilik kursları diledikleri zaman mesleki eğitim merkezlerine usta öğretici olmak için başvuru yapabilirler. Ancak kurslar 20 kişilik başvuru kotası dolduğunda başlar. Usta öğreticilik kurslarına katılan kişiler toplam ders saatinin dörtte birinden fazla devamsızlık yaptıkları takdirde de başarısız sayılırlar ve usta öğreticilik belgesi alamazlar.

Halk eğitim merkezlerinde usta öğreticilik başvuruları da kuruma göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel itibariyle Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştirilmektedir. Başvuru zamanı kuruma göre farklılık gösterdiği için ilgili halk eğitim merkezinin resmi İnternet adresinden veya iletişim adreslerini kullanarak bizzat kendilerinden daha detaylı bilgi alınabilir.

Bu yazımızda usta öğretici nasıl olunur, usta öğreticilik kursu başvurusu nasıl yapılır, usta öğreticilik belgesi nasıl ve nereden alınır detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER USTA ÖĞRETİCİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, usta öğretici konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan usta öğretici duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.