Usta öğretici maaşları 2023

İnsanların genel eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek, mesleki becerileri geliştirmek ve nitelikli iş gücünü karşılayacak elemanlar yetiştirmek maksadıyla ülkemiz genelinde çok sayıda ücretsiz kurs açılmaktadır. Halk eğitim merkezleri, İSMEK, KOMEK gibi sayısız kurs bu amaç doğrultusunda hizmet vermektedir. Bu merkezlerde görevli olan personellerden bir tanesi de usta öğreticilerdir. Okullarda eğitimden sorunlu eğitmenler öğretmenler iken, bu kurs merkezlerinde usta öğreticiler sorunludur.

Usta öğretici olmak için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmekte olan kurslara katılmalı ve bu kursların akabinde açılan sınavda başarılı olmalısınız. Akabinde usta öğretici belgesi yani usta öğretici sertifikası almaya hak kazanırsınız. Bir önceki yazımızda USTA ÖĞRETİCİ NASIL OLUNUR detaylı olarak anlattık. Her sene çok sayıda kişi usta öğretici olmak için başvuru yapmaktadır. Bunun sebeplerinden bir tanesi de usta öğreticilerin elde etmiş oldukları gelirdir. Peki usta öğreticiler ne kadar maaş alıyorlar?Usta öğretici maaşları ne kadardır?

Usta öğreticiler halk eğitim merkezlerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak yani saat başı ödeme yöntemi ile çalışmaktadırlar. Haftada kırk saat derse girebilmektedirler. Bunun aşan sürelerde ek ders ücreti alırlar. MEB tarafından o sene için verilmiş olan ders başı ücret ne ise, usta öğreticinin girmiş olduğu ders saati ile bu miktar çarpılarak, usta öğretici maaşları ortaya çıkar. Haftada 40 saati aşan derse giren bir usta öğretici, ek ödemeler ile beraber 3 bin ile 3 bin 500 TL arasında maaş almaya hak kazanır. Usta öğreticiler diğer eğitim çalışanlarına nazaran oldukça düşük maaş almaktadır. Usta öğreticiler bu durumun düzeltilmesi için sık sık tepkilerini dile getirmektedirler.

Usta öğreticiler özel sektörde veya ücretli öğretmen olarak da iş bulabilmektedir. Bu durumda da maaşı tecrübesine göre değişlik gösterse de genel itibariyle yukarıda vermiş olduğumuz rakamlar çerçevesindedir.

Usta öğretici ek ders ücreti ne kadardır?

Usta öğreticiler girmiş oldukları ders sayısı kadar ek ders ücreti almaktadırlar. Bu ek ders ücreti 2023 yılı için aşağıdaki gibidir.

  • Ek ders ücreti : 60.12 TL

Bu yazımızda kadrosuz usta öğretici ders ücreti, ne kadar ücret alır, ne kadar maaş alır, saat ücreti ile ücretlerine zam geldi mi hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER USTA ÖĞRETİCİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, usta öğretici konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan usta öğretici duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.