Usta Öğretici Ne Kadar Para Kazanıyor?

Halk eğitim merkezlerinde veya çeşitli mesleki eğitim merkezlerinde görev alan, bünyesinde çırak ve kalfa barındıran şirketlerde veya çeşitli eğitim kurumlarında usta öğreticilik belgesi sahibi bireyler görev almaktadır. Usta öğretici belgesi almak için eğitim merkezlerince açılmış olan kurslara başvurularınızı gerçekleştirmeniz ve akabinde 40 saat süren kursu başarı ile tamamlamanızın ardından yapılacak olan sınavda da başarılı olmanız gerekmektedir. Usta öğretici nasıl olunur bir önceki yazımızda anlattık. İlgili yazıya ulaşmak için TIKLAYIN. Bu yazımızda usta öğreticilerin ne kadar maaş aldıklarını, para kazandıklarını anlatacağız. Usta öğretici olmak isteyen bireyler kuşkusuz usta öğreticilerin kazanmış oldukları para ile de doğrudan ilgilenmektedirler. Usta öğretici olmak karlı bir iş mi inceleyip görelim.

Usta Öğretici Maaşları 2020

Usta öğreticiler kadrolu olarak halk eğitim merkezlerinde veya sözleşmeli olarak saat başı ödeme yöntemi ile çalıştırılmaktadır. Usta öğreticiler haftada süresi 40 saati aşan derse girebilmektedirler. Ancak son dönemde usta öğreticiler için kadro çok az çıkmaktadır ve yüksek oranda ders başı ücret ödenerek anlaşmaya varılmaktadır. Yani MEB tarafından o sene için verilmiş olan ders başı ücret ne ise, usta öğreticinin girmiş olduğu ders saati ile bu miktar çarpılarak, usta öğretici maaşları ortaya çıkar. Haftada 40 saati aşan derse giren bir usta öğretici, ek ödemeler ile beraber 3 bin ile 3 bin 500 TL arasında maaş almaya hak kazanır.Özel sektörde veya çeşitli şirketlerde çalışan usta öğreticilerin maaşları ise değişiklik göstermektedir. Tecrübesine ve yapılan anlaşmalara göre usta öğreticilerin maaşları özel sektörde çok daha fazladır. Özel sektörde çalışan usta öğreticiler 3 bin 500 lirayı aşan miktarda çok rahat bir şekilde sözleşmelere imza atabilmektedirler.

Usta Öğreticilerin Sigorta Hesabı

Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde 20 bini aşkın usta öğretici görev almaktadır. Bu kişilerin sigorta gün sayısı ise bir ayda girmiş oldukları derslerin toplamının 7.5’e bölümü ile hesap edilmektedir. Kadrolu usta öğreticilerin sigortası ile almış oldukları maaş ile orantılı ve tam zamanlı olarak ödenmektedir.  Usta öğreticilik mesleği hakkında detaylı bilgi almak için ise hemen TIKLAYIN.


DİĞER USTA ÖĞRETİCİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, usta öğretici konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan usta öğretici duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.