Usta Öğretici Nedir?

Ülkemizde son yıllarda eğitim alanında çeşitli çalışmalar yapıldı. Bunlardan bir tanesi de örgün öğretim ile sınırlı kalmayıp sanat ve meslek edinme kurslarına ağırlık verilmesi oldu. Yapılan çalışmalar da meyvesini vermeye başladı. Neredeyse her sene 1 milyona yakın insan sanat ve meslek edinme kurslarından mezun olarak belgelerini almakta ve farklı iş kollarında çalışmaya başlamaktadır. Ülkemizde bazı mesleklerde yığılma olduğu ve çeşitliliğin yaratılması gerektiği düşünüldüğünde bu rakam oldukça umut veriyor. Bu eğitim merkezlerinde görev alan bireylerden bir tanesi de usta öğreticiler. Peki usta öğretici kimdir? Usta öğretici ne iş yapar?

Usta Öğretici Kimdir?

Günümüzde eğitim ve öğretim sadece okullar ile sınırlı tutulmamaktadır. Sanat ve meslek edinme kursları da eğitim ve öğretim çalışmalarına son hızıyla devam etmektedirler. Okullarda görev alan eğitmenlere öğretmen denirken, buralarda görev alan kişilere ise usta öğretici veya uzman denilmektedir. Usta öğretici, ustalık yeterliğini kazanmış; aday çırak, çırak, kalfa ile mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları öğrencilerinin iş yerindeki eğitiminden sorumlu, mesleki eğitim tekniklerini bilen ve uygulayan kişidir. Vermiş olduğumuz tanımda da açıkça belirtildiği üzere, bir iş yerinde çırak ve kalfa çalıştırmak için o iş yerinde bir usta öğretici belgesi sahibinin bulunması şarttır.Usta Öğretici Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

  • Usta Öğretici öğretmen ve öğrenme konularını, öğretim yöntemlerini ve tekniklerini bilir. Bunları teorik ve pratik eğitime uygular.
  • Uygulama çalışmalarını iyi planlar. Disiplinli ve güvenli bir çalışma ortamı sağlar.
  • İş yerinde ağırbaşlı ve olumlu davranışları ile örnek teşkil etmelidir.
  • Çeşitli öğretim araç ve gereçlerinin hazırlanması ve yerinde kullanılmasını bilir.
  • İyi bir gözlemci görevini yapar ve rehberlik eder.
  • Öğretmeye devamlı arzuludur.
  • Uygulamalı ve teorik çalışmaları objektif olarak olarak değerlendirir.

Günümüz standartları çerçevesinde sadece üretim yapmak, diğer pazarlar ile rekabet içerisine girmek için yeterli değildir. Kalite ve standartlarına uygun ürünler üretmek artık mecburiyet haline gelmiştir.  İş yerlerinde her faaliyeti değerlendirecek olan en baştaki kişi usta öğreticidir. Usta öğretici, bir meslekte birisini yetiştirmek için neleri öğretmesi gerektiği ve en iyi nasıl öğreteceğini bilmelidir. Çırakları ilgili sanatı öğretmek ve onu bütünü ile eğitmek usta öğreticilerin görev ve sorumluluğu altındadır. Bu yazımızda usta öğreticilik belgesi ne işe yarar, usta öğretici kimdir, usta öğretici nedir, usta öğretici ne iş yapar gibi detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Aynı zamanda usta öğretici nasıl olunur öğrenmek istiyorsanız da hemen TIKLAYIN.


DİĞER USTA ÖĞRETİCİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, usta öğretici konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan usta öğretici duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.