Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Üniversite sınavlarına giren milyonlarca öğrenci aldıkları puanlar ile bir yerlere yerleşme heyecanı yaşarken ayrıca ne zaman üniversite açılacak heyecanı da yaşamaktadır. Birçok kişinin üniversite açılış tarihi kafaları karıştırırken ayrıca ilk defa üniversiteye gidenler heyecanlarından dolayı “ne zaman açılacak” konusunu iyice merak etmiş durumdalar.

2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılına göre üniversiteler, liseler, ortaokullar ve ilkokullar Eylül ayında açılmaktadır. Ancak geçen yıl Kurban Bayramı denk geldiği için okullar geç açılmıştı. Bu sene de aynı durum olacak mı sorusu da akıllara getirmiş durumda. Bildiğiniz üzere Kurban Bayramı 21 Ağustos’ta başlayacak ve 9 günlük bir tatil olacak. Bundan dolayı Eylül ayında okulların açılması geç olacak mı sorusu olsa da süre olarak Eylül ayına gelmediğinden dolayı okullar bu yıl geç açılmayacaktır.Üniversiteler Hangi Tarihte Açılacak?

Milyonlarca üniversite öğrencisi yeni olan eğitim ve öğretim sezonunda kayıtlarını şimdiden yapmaya başlarken, her üniversite aynı tarihte açılmadığını da söylemekte fayda var. Özellikle devlet ve özel kurumların açılış tarihleri farklı olduğundan dolayı öğrenciler ayrıca endişe içerisinde olabilmektedir. Ancak buna kesin tarih veremesek de üniversitelerin resmi olan internet sitelerinden rahatlıkla görebilmektedir. Hangi üniversiteye kayıt olduysanız zaten öğrenci işleri ya da kayıt yaptığınız birim size bunu söyleyecektir. Bunun dışında resmi sitede bulunan akademik takvime bakmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında üniversitelerin açılış ayı olarak Eylül ayı sonları ile Ekim ayının başları arasında olduğunu söyleyebiliriz. Akademik takvimi internet sitesinden göremediyseniz öğrenci işlerine sormanız daha sağlıklı olacaktır.

Üniversite haricinde ilkokul, ortaokul ve liseler ise 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılı olarak Eylül ayında başlayacaktır. İlkokullar, okul öncesi okullar ve ortaokullar Eylül ayının ilk haftalarında başlamaktadır. Liseler ise Eylül ayının en geç ikinci haftalarında başlamaktadır.


DİĞER ÜNİVERSİTELER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, üniversiteler konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan üniversiteler duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.