Koşullu Geçme Nedir?

Ülkemizde sadece üniversite döneminde karşılaştığımız birçok kavram bulunmaktadır. Üniversite eğitimine yeni başlamış olan birçok öğrenci bu kavramları zaman içerisinde öğrenmektedirler. Bu kavramlardan bir tanesi de koşullu geçme ya da diğer adı ile şartlı geçmedir. Peki tam olarak şartlı geçme ya da diğer adı ile koşullu geçme ne demektir?

Şartlı Geçme Nedir?

Üniversite öğretiminde derslerden alınan notlar puanlar yerine harflerle değerlendirilmektedir. Şöyle ki en iyi not kuşkusuz AA’dır. Bunu sırayla AB, BA, BB, BC, CB, CC, CD, DC ve DD gibi harf notları takip etmektedir. AA alabileceğiniz en iyi harf notu iken, FF’de en kötü harf notudur. Vize ve final puanlarınız hesaplandıktan sonra o dersten alacağınız harf notu hesaplaması gerçekleştirilmektedir. Bu harf notlarından CD, DC veya DD almışsanız ilgili dersi sorumlu olarak geçmişsiniz demektir.Bu notlara sorumlu geçme ya da koşullu geçme denilmesinin kuşkusuz bir sebebi vardır. Üniversiteden mezun olmak isteyen öğrenciler belirli bir mezuniyet ortalamasını ya da ardışık ortalamayı tutturmak zorundadırlar. Bu mezuniyet ortalaması genel olarak çoğu üniversitede 2.00 olarak kabul edilmiştir. Şayet mezun olmak istediğinizde bu mezuniyet notunu sağlayamazsanız daha önceki dönemlerde koşullu geçtiğiniz yani CD, DC ve DD harf notlarını aldığınız dersleri tekrar almanız gerekecektir. Bu sayede de mezuniyet ortalamanızı yükselterek mezun olabilirsiniz.

DC ve DD İle Geçilir Mi?

Yukarıda belirttiğimiz gibi DC ve DD harf notları sorumlu geçmek olarak kabul edilmektedir. Mezuniyet puanınız hesaplandıktan sonra mezun olmak için gerekli olan mezuniyet puanına erişemediyseniz bu harf notları olan dersleri tekrar almanız gerekecektir. Tabi bunun için tüm sorumlu geçmiş olduğunuz dersleri tekrardan almanıza gerek yoktur. Örneğin 1.99 mezuniyet ortalamanız var ve daha önce DD ile geçtiğiniz bir dersi yükseltmeniz mezun olmanıza yetiyor. Bu durumda sadece istediğiniz ve sorumlu geçtiğiniz bir dersi almanız mezun olabilmek için yeterli olacaktır.

DD, DC Dersim Var, Bursum Kesilir mi?

Öğrenim kredisi veya karşılıksız KYK bursu alan kişilerin burstan faydalanabilmeleri için gerekli olan şartlar gün ve gün değişmektedir. Örneğin önceden belirli sayıda FF dersi olan öğrencilerin bursları KYK tarafından kesilmekteydi. Ancak bu durum tamamen ortadan kalktı. Artık yeni dönemde ders notlarına değil genel ortalamaya bakılmaktadır. Genel ortalamanız 2.00 ve üzerinde olursa ya da çarpraza düşme veya dönem tekrarı gibi durumlar yaşamazsanız herhangi bir şekilde öğrenim krediniz veya bursunuz kesilmeyecektir. AÖF yani Açık Öğretim Fakültesi için de yukarıda anlatmış olduğumuz sistem aynen geçerlidir.

Sorular Aklınızda Kalmasın, Burada Cevaplansın

Devlette.com ekibi üniversite mezunu çok sayıda kişiden oluşmaktadır. Üniversitelerin ders geçme sistemleri hakkında aklınızdaki soru, sorun veya görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere ulaşabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.

Bu yazımızda üniversitede koşullu geçme şartları nelerdir, sorumlu geçti ne demektir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER KOŞULLU GEÇME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, koşullu geçme konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan koşullu geçme duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.