Koşullu Geçme Nedir?

Üniversite koşullu geçme veya şartlı geçme sıkça duyduğumuz bir tabirdir. Üniversitede mezuniyeti yaklaşan veya mezun olmak için uğraşan kimseler bu tabirleri oldukça fazla duymaktadır.  Peki koşullu geçme nedir?

Şartlı Geçme Nedir?

Üniversitede vizelerde ve finallerde notlarınız harf notlarına dönüştürülür. Bu harf notları şayet CD, DC veya DD ise bu derslerden koşullu olarak geçmişsiniz demektedir. Peki bu ne demektir? Koşullu geçtiğiniz dersleriniz mezuniyet durumu oluştuğunda önem kazanmaktadır. Şayet mezuniyet için gerekli ortalamaya sahipseniz koşullu olarak daha önce almış olduğunuz dersleri yeniden almanız gerekmez. Ancak mezuniyet ortalamasını tutturamadıysanız bu derslerinizi tekrar almalı ve harf notlarınızı yükselterek mezuniyet için gerekli olan mezuniyet puanına erişmeniz gerekmektedir.Direk geçer harf notu CC’dir. Direk kalır ders notu ise FF’tir. FF aldığınız dersi ilerleyen dönemlerde tekrar almak zorundasınız.

DC ve DD İle Geçilir Mi?

DC ve DD yukarıda saymış olduğumuz koşullu geçme şartlarına tabidir. Şayet mezuniyet puanınız 2 ve üzerinde ise herhangi bir sorun yaşamadan mezun olabilirsiniz. Ancak bunun altında ise bu derslerden bazısını veya bazılarını tekrar alarak ders notlarını yükseltmeniz ve mezun olmak için gerekli olan mezuniyet puanına ulaşmanız gerekmektedir.

DD, DC Dersim Var, Bursum Kesilir mi?

Eski sistemde KYK üniversite öğrencilerinin 3 tane FF ders notuna sahip olması durumunda, öğrenciyi başarısız kabul ediyor ve sahip oldukları bursu krediye çeviriyordu. Ancak değişen sistemde artık genel ortalamaya bakılıyor. Bu sebepten ders ortalamalarınız 2 ve üzerinde ise FF derse sahip olsanız bile bursunuz kesilmez. AÖF yani Açık Öğretim Fakültesi için de yukarıda anlatmış olduğumuz sistem aynen geçerlidir.

Sorular Aklınızda Kalmasın, Burada Cevaplansın

Devlette.com ekibi üniversite mezunu çok sayıda kişiden oluşmaktadır. Üniversitelerin ders geçme sistemleri hakkında aklınızdaki soru, sorun veya görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere ulaşabilirsiniz. Sorularınız en kısa zamanda yanıtlanacaktır.


DİĞER KOŞULLU GEÇME HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, koşullu geçme konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan koşullu geçme duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.