Bu yazımızda eğitim takvimine yönelik bir rehber içeriği hazırlıyoruz. Bildiğiniz gibi üniversitelerin eğitim dönemleri yıl başlarından planlanmış oluyor ve buna göre hareket ediliyor. Lakin bu yıl 2023 döneminde bir sıkıntı var. Korona virüsü durumundan dolayı bu yıl için en azından işler biraz karışık ilerleyecek gibi. O yüzden öncelikle genel listeden başlayacağız ve duruma göre eklemelerle ilerleyeceğiz. Bu yazımızda şu başlıkları işliyoruz:

Kendi içinde değerlenen ve farklı bilgiler ile merakları cezbeden durumlardan biri de eğitim süreci oluyor. Çünkü bu sene ikinci dönem başlamış iken ortalığı bir anda kasıp kavuran korona virüsü dolayısı ile pek çok eğitim kurumu ciddi adımlar atmak zorunda kaldı.Üniversite Bahar Dönemi ve Güz Dönemi Nedir, Ne Demektir?

Üniversiteye kayıt olan öğrenciler için merak konusu olan ve daha yolun başında olan kişilerin de sıklıkla merak ettiği konulardan biri olan bu dönemler, insanlar için önemli bir artı ve durum yaratıyor. Güz dönemi kayıtları Eylül gibi başlarken, Bahar dönemi kayıtları da Şubat dönemi oluyor. Yani ikinci dönemlere Bahar dönemi, birinci dönemlere de güz dönemi deniyor.  Bu durumu en basit şekilde böyle anlatabiliriz.

Bazı üniversiteler gecikmeli olarak tarihleri değiştirse de bahar dönemi birinci dönem olarak karşımızı çıkıyor. Güz dönemi de ikinci dönemi ifade ediyor. Bu yüzden okullar ile ilgili olarak belirlenen kurallar bu şekilde ilerliyor diyebiliriz. Aşama aşama değişimlerin ve beklentilerin tamamında yer alan bu süreçler için tek bir tıklama ile online bilgiler alabilirsiniz. Bu sene için işler biraz karıştı (2023). Korona virüsü dolayısı ile güz dönemi uzaktan eğitim moduna girdi ve bu yüzden de pek çok öğrenci eğitimini uzaktan eğitim olarak sürdürüyor ve online olarak dersler ilerliyor.

Üniversite Dönemleri Ne Zaman Başlıyor ve Ne Zaman Bitiyor?

Üniversite dönemleri için ortak alınan net bir karar yok. Ama genel geçer YÖK kuralları var. Çünkü YÖK tarafından yapılan planlamalar genellikle özel üniversiteler ile devlet üniversitelerinin tarihlerini birbirine yakın tutuyor. Genellikle dönemler şu tarihlerde başlıyor ve bitiyor:

  • Güz dönemi eğitimleri Eylül ayında başlıyor ve Aralık ayında ara tatile girilecek şekilde ayarlanıyor. Bazı okullar bu durumu Ocak şeklinde yapıyor ama geneli itibariyle tatil Aralık, Ocak ya da Şubat aylarında karşımıza çıkıyor.
  • Bahar dönemi eğitimleri ise Şubat döneminde başlıyor. Pek çok kurumda Haziran ayına kadar devam ediyor. Yaz okulları, bütünleme sınavları derken insanlar kendine has bir tarzda beklentilerin tamamını ön plana çıkarabiliyor. Ama korona virüsünden dolayı biraz daha kapalı bir eğitim moduna geçildi ve bazı okullar komple uzaktan eğitime geçip ikinci dönem açılmama kararı dahi aldı diyebiliriz.

Korona Virüsü Üniversite Tarihlerini Etkiler Mi?

Bu konu pek çok kişinin merak ettiği bir konu aslında. Çünkü koronavirüs sebebiyle herkes bir şekilde sorunlar yaşıyor ve bu sorunlar da hepimizi etkileyecek türde olabiliyor. Bazı okulların bu eğitime dair yaptığı tek şey dönem süresi uzatmak olabilirken, bazı okullar bu konuda da bir çalışma yapmıyor. Özellikle insanların isteklerine dair de farklı bir süreç oluşturuluyor diyebiliriz. Aşamaların ve beklentilerin tamamında bu çözümleri kullanabilir ve beklentilerinize göre bir seçenek oluşturabilirsiniz.

Şuan duruma dair net bir açıklama yok. Sadece okulların yaza kadar kapalı durması öngörülüyor. Ama bunu yaparken de boşluk bırakılmayacağı ve bir şekilde telafi edileceği yönünde de söylentiler var. Umarız ki öğrenciler için bir sorun yaşanmadan bu süreç çözülmüş olur. Ayrıca diğer sayfamızdan mavi diploma nedir, nasıl alınır öğrenebilirsiniz.


DİĞER HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.