Üniversite tercih yapıp yerleşemeyince puan düşer mi?

Üniversite sınavına giren milyonlarca öğrenci bazen yaptıkları basit hatalar yüzünden ertesi sene girecekleri sınavdan okul puanlarını yarı yarıya kadar düşürmektedir. Birçok öğrenci üniversite barajını geçtiği halde düşük puanı ya da yüksek puanı ile istediği ya da istemediği yerlere tercih yapmaktadır.

Kimi tercihler aile zorunluluğu ya da puan zorunluluğu olsa da kimi tercihler çok istediği yerleri yazmakta. Ancak her bölüm ve fakültenin kontenjanı olduğu gibi yapılan tercihlerin hepsinin onaylanması diye bir lüks mevcut değildir. Örneğin 100 kontenjanlı bir bölüme 1.000 kişi tercih yaptıysa geriye kalan 900 kişi bu bölüme giremeyecektir. Bundan dolayı sınavı kazandığı halde tercih yapıp yerleşemeyenler ertesi seneye tekrar hazırlanıyor ya da farklı bölümlere yöneliyor. Ancak akıllarda bir soru var. Tercih yapıp yerleşemeyince, kazanamayınca puan ertesi sene düşer mi?Kimler Puan Kaybı Yaşar?

Sınava giren milyonlarca öğrenci bazen tercih yapıyor yerleşemiyor bazen tercih yapıyor kazanıyor ancak yerleşmiyor. Bunun gibi birçok durumlarda puan kaybı ertesi sene görülürken, bazı durumlarda ise puan kaybı yaşanmamaktadır.

Puan kaybı yaşanan durumlarda;

  • Açık öğretim ya da normal örgün öğretim ile sınavı kazanıp tercihlerinizde de kazandıysanız gitmediğiniz durumlarda puan kaybı yaşarsınız.
  • Sınavı kazandınız, tercih tuttu ve yetenek sınavlarına girerek kazandınız ama gitmediniz. Yine puan kaybı yaşarsınız.
  • İstediğiniz bölüm fakülte ya da istemediğiniz bölüm fakülte 2 ya da 4 yıl fark etmeksizin kazanıp gitmezseniz her türlü puan kaybını yaşarsınız.

Puan kaybının yaşanmasının sebebi diğer girmek isteyen öğrencilerin önünü kesmeniz, kontenjanı boş yere doldurmanız gibi durumlar yaşandığı için MEB böyle karar alarak okul puanlarınızı yarı yarıya düşürmekte ve gelecek sınavda 1 yıla mahsus bu durumu yaşatmaktadır. Ki bir daha böyle durumlar yaşanmasın.

Puan kaybı yaşanmayan durumlar;

  • Sınavsız geçiş hakkınız olduğu halde sınava girdiniz ya da girmediniz 2 ya da 4 yıllık üniversite kazandınız ancak kayıt yaptırmadanız ve gitmediniz. Bu durumda puan kaybı yaşanmaz çünkü kontenjanı doldurmadınız.
  • Eski okuduğunuz lise ile problem yaşayarak lise diplomanızı alamadığınız durumlar hem sınavı hem de üniversiteyi kazansanız da ÖSYM bildirdiğiniz sürece gelecek sene puan kaybı yaşamazsınız.
  • Sınavı ve tercihi kazansanız da kayıt yaptırmadığınız sürece puan düşmez.
  • Gelelim merak edilen soruya, sınavı kazandınız, tercih yaptınız ama kazanamadınız ve yerleşemediniz. Puanınızın düştüğünü belirtseler de MEB yönetmeliğine göre puanınız düşmez.

Birçok öğrenci bazı durumlardan dolayı sınavı kazandıkları halde yerleşemiyor. Bu durumlar ailevi, maddi ya da daha farklı durumlar olabilir. Tercih yapıyor ancak tercihleri tutmuyor. Ek kontenjan ile yine yerleşemiyor ise bu durumlarda öğrenci gelecek sene sınava girdiği zaman hiçbir şekilde okul puanında yarı yarıya bir kayıp yaşamaz. Hiçbir şekilde puan kaybı yaşamamakla beraber gelecek sene tercih yaptığı zaman puanı yüksek olursa bazı üniversiteler bu öğrencinin tercihini öncelik olarak görülebilir. Diğer yazımızdan üniversite tercih yapıp gitmezsek puan düşer mi hakkında bilgi alabilirsiniz.


DİĞER ÜNİVERSİTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, üniversite konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan üniversite duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.