Öğrenci affı nedir?

Bakanlar Kurulu toplanmasının akabinde önemli kararlar alındı. Seçimlere az bir zaman kala alınan bu kararlar kuşkusuz ülkemizde yaşayan milyonlarca vatandaşımızı doğrudan etkiliyor. Bu alınan kararlardan bir tanesi de öğrenci affı. Peki öğrenci affı detayları neler olacak? Kimler öğrenci affından faydalanabilecek?

Öğrenci affı çıkacak mı, ne zaman çıkacak, çıktı mı?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Devlet Memurları Kanunu ile Yükseköğretim Kanunu’na eklenen öğrenci affıyla ilgili yasal düzenlemenin usul ve esaslarını belirledi. YÖK’ten yapılan açıklamaya göre; üniversiteleri tarafından terör, kasten adam öldürme, işkence, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçlarından mahkum olmaları veya Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirlenen suçlar, terör örgütlerine ya da milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen oluşumlara mensubiyeti, sahte evrak kullanarak kayıt yaptırdıkları gerekçeleriyle ilişikleri kesilenler hariç diğer kişiler, söz konusu aftan yararlanabilecek.5 Temmuz 2023 tarih ve 31887 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, Kamuoyunda Öğrenci Affı olarak adlandırılan 7417 Sayılı Kanun  ile 2547 Sayılı Kanun’a Eklenen Geçici 83. maddeden faydalanmak isteyen; 5 Temmuz 2023 tarihinden önce ilişiği kesilen üniversitemiz öğrencileri, en geç 05.07.2023 tarihinden itibaren 4 ay içinde  (07 Kasım 2023 tarihine kadar), kayıtlarının silindiği veya kayıt hakkı kazandıkları Enstitü/ Fakülte/ Yüksekokul veya Meslek Yüksekokuluna başvuru dilekçesi ve istenen belgeler ile başvurmaları ve kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen uygulama esaslarına bağlı olarak 2023-2023 eğitim öğretim yılında öğrenime başlayabileceklerdir.

Gerek maddi imkansızlıklar, gerek devamsızlıktan, gerekse diğer sebeplerden dolayı üniversitelerde eğitimine devam edemeyen 500 bini aşkın öğrencinin bulunduğu varsayılıyor. Üniversiteleri 7 senede bitirme zorunluluğu bulunuyor, bu süreç zarfında bitiremeyen de ayrıca çok sayıda öğrenci bulunuyor. Tüm sebeplerden bu 500 bini aşkın öğrencinin ilişiği üniversiteler ile kesilmiş durumda. Her ne sebeple olursa olsun bir kereliğine üniversitelerden kaydı silinen öğrencilere tekrar kayıt yaptırma ve diploma alma fırsatı çıkmış olan bu öğrenci affı ile verilmiş oluyor. Peki öğrenci affı başvuru şartları neler?

Öğrenci affı başvuru şartları nelerdir?

Öğrenci affı yasasında sadece bir tek şart bulunuyor. Teröre bulaşmış, terör uzantıları ile irtibatı bulunan kimseler öğrenci affı yasasından faydalanamayacaklar. Bunun dışında her ne sebeple olursa olsun üniversitelerden ilişiği kesilmiş olan öğrenciler tekrardan kayıt yaptırabilecekler. Devamsızlık, kendi isteği ile kayıt sildirme veya başka sebeplerden olursa olsun tekrardan üniversitelere başvuru yaparak kayıt olabilecekler ve eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilecekler. Disiplin cezası da bu sebeplerden bir tanesi.

Öğrenci affı hangi yılları kapsıyor, kimleri kapsıyor?

Öğrenci affı tarihleri  netleşti. Buna göre öğrenciler 4 ay içinde ilişiklerinin kesildiği üniversiteye başvurmaları halinde yeni eğitim yılında öğrenimlerine başlayabilecek TUS ve DUS öğrencileri de bu af kapsamına alınmış durumda. Öğrenci affı yasalaşmadan önce üniversite ile ilişiği kesilmiş olan herkes bu kanundan yararlanabilecek.

Askerliği gelmiş kişiler üniversiteye kaydını yaptırdıktan sonra direk olarak askerliği tecil edilirken askerde olan kişilere ise terhis oldukları tarihten itibaren 2 ay içinde üniversiteye başvurma hakkı tanındı. Bu kişilerin afla dönmesi yerleştirme kontenjanını etkilemeyecek. Ayrıca üniversitesinden ayrıldıktan sonra evlilik, iş veya herhangi bir sebeple başka şehre taşınan kişiler eğitimini bulundukları illerdeki üniversitede devam ettirmek isteyenlere kolaylık sağlandı. Buna göre ikametini belgeleyen kişiler taban puanları tutan eşdeğer bölümlere yatay geçiş yapabilecek.

Öğrenci affı başvurusu, Öğrenci affına nasıl başvuru yapılacak?

Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından aşağıda vermiş olduğumuz başvuru formu yani başvuru dilekçesi ile daha önce bağlı olduğu fakültenin öğrenci işlerine bizzat müracaat edecekler. Akabinde de kayıt işlemleri tekrardan gerçekleşecek. Peki başvuru sırasında adaylardan hangi belgeler istenecek?

Öğrenci affı başvurusu sırasında istenilen belgeler / evraklar nelerdir?

  • Lise diploması aslı
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Erkek adaylardan askerlik belgesi veya askerlik hizmetini yapmış olanlardan terhis belgesi
  • 2 fotoğraf
  • Öğrenim ücreti ( ikinci öğretim öğrencilerinden talep ediliyor. )

Başvuru sırasında bu belgeleri yanınızda bulundurmanız akabinde başvurunuzu gerçekleştirebileceksiniz. Ancak bazı üniversiteler başvuru evrakları için farklı belgeler talep edebiliyorlar. Bu sebepten dolayı üniversitenizin İnternet adresine girerek bu belgeleri öğrenmelisiniz.

Öğrenci affı ne zaman yürürlüğe girecek, kayıtları ne zaman başlıyor?

Öğrenci affı , devam zorunluluğu dahil çok sayıda kişiyi kapsıyor. Yasa Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Akabinde YÖK de konu ile ilişkin bir açıklama yapacaktır. Öğrenciler, fakültelerinin öğrenci işlerine başvuruda bulunarak kayıtlarını tekrar yaptırabileceklerdir.  Öğrenci affından faydalanmak isteyen öğrenciler ilgili madde yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört ay içinde ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları şartıyla bu Kanunun 44 üncü maddesinde belirtilen esaslara göre 2023-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine başlayabilirler.

Aftan yararlanmak için son tarih 7 Kasım ancak son başvuru tarihi üniversitelere göre değişiyor. 31 Ağustos’ta saat 17.00’ye kadar başvuru yapanlar; 2023-2023 akademik yılı güz dönemine, 1 Eylül 2023 7 Kasım 2023 tarihleri arasında başvuru yapanlar ise bahar dönemine kayıt yapabilecekler.

Bu yazımızda öğrenci affı yasası ve en son öğrenci affı konusunda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi öğrenci affı yorumları kısmından olarak dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÖĞRENCİ AFFI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, öğrenci affı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan öğrenci affı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.