Üniversitede kopya çekmenin cezası nedir?

Öğrencilik hali lise ve ortaokul dönemlerinden kalma kopya alışkanlıklarımız bazen üniversitelerde de uygulamaktayız. Ortaokul ve lise dönemlerinde kopya çektiğimiz zaman ilk başta uyarı gelir daha sonra kağıt alınırdı. Bazı okullarda ise disipline kadar ceza verilebilmekteydi. Ancak üniversitede kopya çekme, lise dönemleri gibi değil aksine çok daha ağır cezalar veren kurumlar ve üniversiteler bulunmaktadır.

Üniversite döneminde kopya çekerken yakalanmak dünyanın en kötü durumlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. İlk ceza olarak tüm sınıfın önünde rezil olmanız yetmiyormuş gibi bazı gözetmen öğretmenler daha ağır sözlerde bulunarak aşağılamaktadır. Genelde ilk kopya çekimleri sırasında uyarı gelse de gözetmen öğretmene göre verilen ceza farklılaşabilmektedir. Çünkü üniversitede kopya çekerken yakalanmanın cezasını ilk olarak gözetmen öğretmen vermektedir.Üniversitede kopya çekerken yakalanırsak ne olur?

Bunun yanı sıra kopya çekerken eğer gözetmen öğretmen ile muhabbetiniz var ise en fazla kağıdınızı alır gider. Ancak gözetmen öğretmen sizi tanımıyor ya da sizden şüphelenip kopya çektiğinizi gördüyse gözünüzün önünde kağıdınıza kopya çekti diye özel renkli kalem ile (genelde kırmızı olur) kopya çektiğinizi belirtir. Gerekli yerlere teslim ederek hakkınızda tutanak tutulur. Yönetim kurulları ve bölüm başkanı bir sonuca vararak sizi okuldan 1 hafta ya da 1 ay kadar uzaklaştırsa da bazı üniversitelerde 6 aya kadar uzaklaştırma cezası verilebilmektedir. Bir ders olan kopya yüzünden okulunuz bir sene daha uzayarak giremediğiniz diğer ders ve sınavları da alttan alarak okulunuzu daha da uzatmış olursunuz.

Bu cezalardan sonra üniversiteye geri döndüğünüz zaman diğer öğretmenler sizi ve namınızı tanımış olur. Yapılan mimlemelerden dolayı sınavlarda artık kopya çekmeyi değil kafanızı kaldırıp yanınızdakine bakmaya dahi korkarsınız. Çünkü adınız bir kere çıktığı zaman gözler hep sizin üzerinizde olacağı için bir daha ki cezanızda okuldan tamamen atılmaya kadar gidebilirsiniz. Ancak YÖK kuralları gereği sadece kınama yani uzaklaştırma cezası verilmelidir. Bundan dolayı kopya çektiğiniz zaman bir 1 hafta ya da 1 ay uzaklaştırılabilirsiniz. Her ne kadar okuldan atılmam diye düşünseniz de üst üste yapılan cezalar sonucu Yönetim Kurulu sizi 6 ay uzaklaştırabilir ya da okuldan atabilir.

Diğer sayfamızdan üniversitede kavga etmenin cezası hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÜNİVERSİTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, üniversite konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan üniversite duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.