Üniversite kitapları nereden temin edilir?

Üniversite, yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırmalar ve yayın yapan fakülte, enstitü, yüksekokul ve benzeri birim ve bölümlerden oluşan, bilimsel özerkliği ve kamu tüzel kişiliği bulunan öğretim kurumudur.  Ülkemizde 200’ü aşkın üniversitede 7 milyonu aşkın öğrenci eğitim almaktadır. Her sene yüz binlerce öğrenci üniversitelerden mezun olmakta ve her sene yüz binlerce yeni kayıt alınmaktadır. Yeni kayıt olan öğrencilerin yaşamış olduğu çok sayıda sorun bulunmaktadır. Öğrenciler ders kayıt işlemlerinden, derslerin işlenişine kadar çok sayıda sorunla boğuşmaktadırlar. Yükseköğretim kurumlarına kayıt olana kadar geçen eğitim süresince öğrenciler bazı alışkanlıklar kazanıyorlar. Bunlardan bir tanesi de ders kitapları hakkında. İlköğretimde, ortaöğretimde ve lisede öğrenciler ders kitaplarını kendileri satın almıyor. Ücretsiz olarak bu kitaplar devlet tarafından temin ediliyor. Peki bu durum üniversitede nasıl işliyor? Üniversitede ders kitapları nasıl ve nereden alınıyor?

Üniversite ders kitapları nasıl ve nereden alınır?

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki, üniversitelerde çok az sayıda derste kitap kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Yani çoğu durumda derslerinize girmekte olan hocalar sizden “Hani kitaplarınızı niye getirmediniz?” tarzında bir soru yöneltmeyecektir. Üniversitelerde genellikle düzenli notlar tutulur ve bu notlar üzerinden çalışmaya gayret edilir. Bu notların yetersiz kaldığı noktalarda ise tabi ki üniversite kitapları alınabilir. Üniversitelerde kitaplar öğrencilere ücretsiz olarak MEB tarafından verilmemektedir. Öğrenciler bu ders kitaplarını kendilerinin satın alması beklenir.Üniversitede hocalar hangi kitapları önerdiklerini hali hazırda ilk derslerde öğrencilere aktarmaktadırlar. Şayet bu husus altında bir açıklama yapılmadıysa da hocanızdan tavsiye kitap alabilirsiniz. Akabinde bu kitapları üniversitelerin çevresinde bulunan kırtasiyelerden ve online kitapçılardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Kırtasiyelerde genellikle bu kitapların fotokopisi yani yasal olmayan kopyaları da bulunmakta ve ucuz fiyatlara bu fotokopiler öğrencilere verilmektedir. Bunun yasal olarak bir suç olduğunu ve orijinal kitapların alınması gerektiğini unutmayın.

Bu yazımızda üniversite kitaplarını devlet mi veriyor, üniversitede kitap almak zorunlu mu, üniversite kitapları nereden temin edilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan üniversitede devamsızlık nereden öğrenilir sorusuna cevap bulabilirsiniz.


DİĞER ÜNİVERSİTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, üniversite konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan üniversite duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.