Üniversite harç parası devlette ya da özel okulda oluşunuza göre değişen bir gerekliliktir. Eğer devlet okulunda okuyorsanız önünüzde 3 seçenek vardır:

  • Açık öğretim, uzaktan görülen eğitimdir. Kitapları vardır ya da İnternet’ten kitapları indirilmektedir. Yıllık harçları üniversiteden üniversiteye değişir.
  • Örgün öğretim, gündüz görülen eğitimdir ve harç yatırmak gerekmemektedir.
  • İkinci öğretim, akşam 5-6 civarında başlayan ve gece 11 e kadar devam edebilen eğitimdir. Ücretlidir ancak bölümüne göre değişir.

Herhangi bir şekilde yatırılan üniversite harç parası geri alınabilir mi? Maalesef böyle bir seçenek çoğunlukla bulunmamakta ancak bazen belirli durumlarda KYK ve Üniversite  tarafından geri ödenebilmektedir.Üniversite harç parasını geri alma şartları nelerdir?

Harç parasını geri almak çoğunlukla mümkün değildir. Tamamen üniversiteye ve KYK’ya bağlı olan bu durumda yapılacak tek şey talepte bulunmaktadır. Kayıt olup daha sonra dönem bitmeden kayıt sildirmek şeklinde gerçekleşen durumlarda kesinlikle harç parası geri ödenmemektedir. Yanlışlıkla fazla yatırılan para gibi durumlarda ise kişiye parasının kalanı iade edilmektedir.

  • Okuduğunuz okulda %10 içine girerseniz ikinci öğretim olarak harç ödeme zorunluluğunuz ortadan kalkar ancak geri ödeme yapılmaz.
  • KYK üzerinden yaptığınız başvurular sırasında üniversite kayıt parası için de burs başvurusunda bulunursanız yatırdığınız dönemin parası size iade edilir ve bir daha talep edilmez.

Üniversite harç parası nasıl geri alınır?

Eğer harç parasını geri almak istiyorsa bir kişi, öncelikle harç parasını yatırdığı dekonta sahip olmalıdır. Daha sonra İnternet’te örneklerine ulaşabileceği bir dilekçe yazmalıdır. Harca ait dekont ve dilekçenin beraberinde bir de hesap numarasının yazılı olduğu bir kağıdı göndererek harç paralarını geri almak için istekte bulunabilirler ancak genellikle iade mümkün değildir. Aşağıda üniversite harç parası dilekçesi örneği yer almaktadır. İlgili dilekçe örneğini indirerek, öğrenci işleri daire başkanlığına başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Üniversite harç parasını geri alma hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi ise yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Harç parasını geri alma dilekçesi örneği için TIKLAYIN.


DİĞER HARÇ PARASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, harç parası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan harç parası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.