Üniversite, yüksek düzeyde eğitim, öğretim, bilimsel araştırma ve yayın yapan fakülte, enstitü, yüksekokul vb. alt bölümlerden meydana gelen ve öğrencilerin belirli ihtisaslar kazandıran öğretim ve araştırma kuruluşlarıdır. Ülkemizde milyonlarca öğrenci yükseköğretim kurumları olan üniversitelerde eğitim görmektedirler. Her sene milyonlarca öğrenci de üniversitelere kayıt yaptırmaktadırlar. Bu üniversitelere yeni kayıt yaptıran öğrenciler, üniversitelerde kullanılan çok sayıda terime ve üniversitelerde ders işleyişlerine alışmak için çaba sarf ederler. Çünkü üniversitelerin işleyişi ile liselerin işleyişi birbirlerinden oldukça farklıdır. Öğrenciler özellikle ders kayıt işlemlerinde ve ders programlarını nereden nasıl alabileceklerini merak ederler. Peki üniversite ders programı nereden, nasıl alınır?

Üniversite ders programı nereden, nasıl alınır?

Üniversitelerde ders seçimleri, üniversitelerin e-öğrenci platformları üzerinden İnternet ortamında gerçekleştirilir. Üniversitelere kayıt yaptıran adaylar buralardan öncelikle derslerini seçerler. Ders seçim işlemlerinin bitmesinin ardından da yine buradan ders programı sayfasına girerek, hangi gün hangi dersleri aldıklarını, derslerinin saat kaçta başlayıp, saat kaçta bittiğini ve hocalarının kimler olduğunu kolaylıkla görebilmektedirler. Öğrencilerin ders seçimlerini ve ders programlarını yapacak oldukları bu e-öğrenci platformlarının sayfası her üniversitede farklılık göstermektedir.  Örneğin Akdeniz Üniversitesi için bu sayfa “http://eogrenci.akdeniz.edu.tr/” adresi üzerinde yer almaktadır. Bu sayfaya giriş yapmanızın ardından öğrenci şifreniz ve okul numaranız ile giriş yapmalısınız. Akabinde ders programına kolaylıkla erişebilirsiniz.Şayet bu şekilde ders programınıza baktıktan sonra programın size uygun olmadığını düşünüyorsanız, ilgili dersi başka hocaların başka saatlerde verip vermediğine de bakabilir ve dersinizi silerek bu ders ile değiştirebilirsiniz. Üniversitelerde önemli olan ilgili dersi hangi hocadan aldığınız değildir. Bu yazımızda üniversite ders programı nereden alınır detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan üniversitede devamsızlık nereden öğrenilir konusunda detaylı bilgiler verdik.


DİĞER ÜNİVERSİTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, üniversite konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan üniversite duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.