Üniversite ders kaydı yapmayı unutanlar ne yapmalı?

Üniversitelerde birçok öğrencinin başına gelen durum ders kaydı yapmayı unutmak ya da bazı sebeplerden ötürü yapamamak, çok normaldir. Genellikle ilk senelerde okuyan öğrencilerin unuttuğu ders kaydı, unutulduktan sonra üst sınıflar alt sınıfları korkutmak için “atılacaksın, kovulacaksın, dersten kalacaksın” vs. gibi blöfler yaparak birinci sınıf öğrencileri korkutmaktadır. Zaten telaşlı ve endişeli olan birinci sınıf öğrencileri ilk yılları oldukları için korkacaktır. Ancak asıl korkması gerekenler birinci sınıf değil diğer sınıflardır.

Birçok üniversite ders kaydı yapmayanlara 3 (bazı üniversitelerde 2) mazeret hakkı tanımaktadır. Bu sayede ders kaydı yapamayanlar ya da unutanlar için mazeret hakkı doğar ve mazeret dilekçesini belirterek ders kaydı yapabilirler. Ancak bu hakları bitirdiği halde ders kaydı yapmayanlar için farklı cezalar verilebilmektedir. Para cezası ya da dersi gelecek sene alttan alma gibi çeşitli cezalar ile öğrencilerin bir daha unutmamasını sağlamaktadır.Özellikle birinci sınıfların yaşadığı ders kaydı unutkanlığı konusunda çoğu üniversite yardımcı olmaktadır. Öğrenci okuduğu bölümün başkanına giderek durumu izah ettikten sonra yardım alacaktır. En fazla dilekçe yazdırılır ve ders kaydı yapılması sağlanır. Dersler başladıktan sonra adınız yoklama listesinde ilk hafta görünmeyebilir. Bunu dert etmeden her derse gelen öğretmene durumu anlattığınız zaman listenin sonuna zaten adınızı yazacaktır. Liste diğer hafta güncellenince adınız listede bulunacaktır. Ancak listeye adınızı yazdırmazsanız devamsızlık diye sayılacağı için sizin aleyhinize olacaktır.

Üniversitelerde yaşanan ders kayıtlarını unutmayı eğer ikinci sınıflarda yaşadıysanız birinci sınıf kadar tolerans gösterilmemektedir. İkinci sınıf bu konularda daha bilgili ve bilinçli olduğu için üniversiteler daha katı kurallar koymaktadır. İkinci sınıfta ders kaydı yapmayı unutanlar için katkı payı istenir. Üniversiteye göre bu katkı payı değişebilmektedir. Ancak ödeme yaptıktan sonra dekontunu bölüm başkanı ve gerekli yerlere gösterdikten sonra ders kaydınız yapılacaktır.

Ders kaydı yapmayı unuttum, kaydım silinir mi?

Son olarak, ders kaydı yapmayı unutanlar için ekle – sil gibi bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde ders kaydını unutanlar için tekrar ders kaydı yapma şansı doğar ve mutlaka bu günlerde ders kaydınızı yapmalısınız. Aksi halde birçok üniversite öğrencilerin gözünün yaşına pek bakmıyor.

Genel olarak ders kaydı yaptığınız zaman hemen telaşa kapılmamasınız. İlk defa unuttuysanız zaten üniversite bu konuda yardımcı olacaktır. Mazeret dilekçeleri sayesinde ilk 3 hakkınıza kadar ders kaydı problemi yaşamayacaksınız. İkinci sınıfta ise katkı payı ödemeniz gerekiyor. Ancak ilerleyen sınıflarda bu durum daha katı olacağı için ders kaydınızı zamanında yapmalısınız. En azından arkadaşlarınız uyarsın ya da alarm gibi bir şey yaparak ders kaydınızı kaçırmamaya bakmalısınız.

Bu yazımızda üniversite ders kaydı yapılmazsa ne olur, kaçırdım ne yapmalıyım, ders kayıt tarihini kaçırdım ne olacak gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ÜNİVERSİTE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, üniversite konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan üniversite duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.