Üniversitede Ders Kaydı Yapılmazsa Ne Olur?

Birçok öğrencinin başına gelen ders kaydı yapılamaması durumu öğrencileri o an terleten bir durumdur. Özellikle üniversitenin sistemi kötüyse bir anda birçok öğrenci sisteme girdiyse ya sistem aşırı yüklenmekten dolayı donar ve kasar. Ya da öğrenciler sisteme giriş yapınca belli bir zaman sonra ders seçemeden sistemden atılır. Bu durum bazen sürekli devam edince öğrenciler ders kayıt zamanı boyunca ders seçimi yapamaz. Ders kaydı yapılmaz ise birçok öğrencilerin hurafelerine göre okuldan atılma, sınıf düşme, dersten kalma, dönemi tekrarlama gibi sözler ile öğrencileri daha fazla strese ve sıkıntıya sokar. Bu tür hurafelere kesinlikle inanılmamalıdır.

Ders kaydı yapmayan bir öğrenci eğer yapmak isteyip de yapamadıysa bu durumu bölüm başkanına ya da danışmanına anlatmalıdır. Bu durumda bazı üniversiteler katkı payı istemektedir. Bazı üniversiteler ise 2 ya da 3 geç kalma hakkı tanıyarak mazeret dilekçesi yazdırır. Öğrenciler 3 hakkını da doldurmuş ise ya o dönem o derslerden kalmış olur ya da kurul kararı ile mazeret dilekçesi yazılır ve ders kaydı yapılmasına hak tanınır. Bu tür durumlar üniversitelerin yetkili kişilerinin inisiyatifine bağlıdır.Bunun yanı sıra üniversiteler ders kaydı kaçıranlar için ekle – sil ya da ekle – bırak gibi uygulama haftası yapmaktadır. Bu özellik genel olarak üniversitelerin açıldıktan sonraki ilk 3 hafta içerisinde gerçekleşmektedir. Öğrenciler okuduğu bölümün sekreterliğine gitmesi halinde ders seçim kaydı için yardım alabilmektedirler. Her okulun sistemi farklı olduğu için dersler başladığında ders seçimi geç yapan ya da yapmayıp daha sonra mazeret dilekçesi yaptıranlar ilk başlarda derslerde yoklama kağıdı üzerinde öğrencinin ismi görünmeyebilir. Ancak öğretmene durumu izah ettikten sonra listenin sonuna öğrencinin adı soyadı eklenecektir.

İlerleyen günlerde liste güncellenecektir. Aksi halde öğrenci nasılsa dersteyim diye düşünür ancak yok olarak sistemde sayılacağı için derse girmemiş gibi görünür ve devamsızlık hakkından gider. Bundan dolayı öğrenci ders kaydı yapamadığı zaman eğer ilk senesi ise mutlaka yardımcı olunacaktır. Ancak ikinci senesi ise katkı payı gibi çeşitli harç parası isteyen üniversiteler olabilir. Ancak öğrencilerin üniversiteye göre değişen 2 ya da 3 mazeret hakkı bulunduğunu da hatırlatalım.


DİĞER DERS KAYDI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ders kaydı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ders kaydı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.