UMKE nedir, ne demektir?

UMKE, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinin kısaltılmış halidir. Gönüllüler tarafından oluşan ekipleri ile bölgelerde bulunan afet gibi yerlere intikal ederek yardımda bulunurlar. Ekiplerin içerisinde en az 1 doktor olacak şekilde gruplara ayrılarak iş bölümü yaparlar. Afet dâhil acil durumlarda anında müdahale yapan UMKE, medikal gönüllü personellerden oluşan bir kuruluştur.

Biliyorsunuz ki 1999 tarihinde Türkiye büyük bir deprem yaşayarak yardım konusunda sınavı geçemeyip birçok can kaybını sadece izlemek yetindi. Kimi insanlar gönüllü olarak yardım etse de medikal bir eğitimi olmadığı için birçok problemler ile karşılaşıldı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı’nın onayı ve alt kademesi olarak UMKE 2003 tarihinde kuruldu. Daha sonra Van depremi yaşandığında ise bu sefer UMKE ekipleri sayesinde medikal eğitim alan gönüllü bireyler Marmara depremine nazaran çok önemli gelişmelere ve kurtarmalara imza atarak ne kadar geliştiğini de göstermiş oldu. Bu yüzden UMKE kuruluşu Türkiye için ne kadar önemli olduğunu kanıtlamış oldu.UMKE çalışanı nasıl olunur?

Her birey UMKE çalışanı olabilmektedir. UMKE çalışanları tamamen gönüllülerden oluşan medikal bir ekip olduğu için başvuru yaparken ilk olarak medikal eğitiminize bakarlar. Genel olarak başvurularda öncelik medikal eğitimi olanlara olduğu için gönüllü katılımlarında medikal eğitimi olan kişiler esas alınarak ekiplere katılmaktadır. Bulunduğunuz şehirdeki Sağlık Müdürlüğüne giderek bünyesinde barındırdığı Afetlerde Sağlık Hizmetleri bölümüne giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvurular değerlendirilirken dediğimiz gibi ilk olarak medikal eğitimi olanlar tercih edilerek seçilir. Daha sonra sıra size gelince sizde seçilir ve UMKE’nin istediği belli bir eğitimde geçmeniz gerekecek.

UMKE çalışanları maaş alırlar mı?

Medikal eğitim olarak UMKE Temel Eğitimi başarıyla tamamladığınız zaman resmi olarak UMKE gönüllü çalışanı olursunuz. Bu eğitimden sonra belli aralıklarla medikal eğitimleri alarak kendinizi geliştirebilir ve daha iyi yerlere gelebilirsiniz. Ancak şunu bilmelisiniz ki UMKE tamamen gönüllülerden oluştuğu için her hangi bir maaş ya da ücret verilmemektedir. UMKE çalışanı olduktan sonra bölgenizde afet ya da yardım ihtiyacı olduğu zaman belirli kişilere haber edilerek merkezde ekip toplanır ve çanta, bot gibi diğer ekipman ve eşyalar alınarak toplu ve hızlı bir şekilde yardım çağrısının yapıldığı yere gidilir. Bu yüzden tamamen gönüllü işi olduğundan dolayı her hangi bir maaş ya da ücret beklememelisiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan Amatem nedir öğrenebilirsiniz.


DİĞER UMKE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, umke konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan umke duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.