Ukrayna, Avrupa’da yer almakta olan ülkelerden bir tanesidir. Yarı başkanlık sistemi ile yönetilen üniter bir devlet olan Ukrayna’nın resmi dili Ukraynaca’dır. Ancak Rusya’ya komşu olan bu ülkede yoğun olarak Rusça’da konuşulmaktadır. Ukrayna ülkemizden vize talep etmeyen yani sadece kimliğiniz ve pasaportunuz ile seyahat edebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. Gerek hayat şartlarının, gerekse iş imkanları ve maaşların ülkemize nazaran çok daha iyi olması sebebi ile Ukrayna’da çalışmak istiyorum diyen buraya göç etmeyi isteyen çok sayıda kişi bulunmaktadır. Bu yazımızda Ukrayna iş ilanları ve iş fırsatları hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara yer verdik.

Ukrayna’da İş İlanları 2023

Ukrayna ülkemiz vatandaşlarının gerek iş hayatı gerekse turist olarak en çok seyahat ettikleri ülkelerin başında yer almaktadır. Türkler’de bu ülkede ayrı bir sempati ile karşılanıyorlar. Ayrıca hayatın ülkemize göre çok daha ucuz olması da bu ülkeye olan ilgi ve alakayı arttırıyor. Son yıllarda Ukrayna’da iş arıyorum ve nasıl iş bulunur gibi çok sayıda soru ile karşılaşıyoruz.Ukrayna’da iş imkanları oldukça fazladır. İnşaat mühendisi, mimar, elektrik mühendisi, makine mühendisi, tır şoförü, ziraat mühendisi, inşaat işçisi, tekniker, öğrenci, kasap, kuaför, kaynakçı, garson, özel güvenlik görevlisi, teknisyen gibi sayısız meslekte ve otelcilik, mobilya, turizm gibi sayısız iş kolunda ülkemizden alımlar gerçekleştirilmektedir. Ukrayna’da ne iş yapabilirim diyen vatandaşlarımız için alım yapılan meslek sayısı bir hayli fazladır. Çok sayıda şirket buradan personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştirmektedir.

Ukrayna’da Nasıl İş Bulunur?

Ukrayna iş ilanları

Ukrayna’da nasıl iş bulurum diyorsanız öncelikle Ukrayna tarafından verilen vizelerin 180 gün süre içerisinde en fazla 90 günlük olduğunu unutmayın. Ancak buradaki şirketlerin personel açığı bir hayli fazladır. Bu sebepten dolayı kalifiye elemanlara daha kolay bir şekilde oturma izni verebilmektedir. Ayrıca çok sayıda firma da Türkiye’den personel alımı, eleman alımı ve işçi alımı gerçekleştirmektedir. Bu firmalar da kolay bir şekilde çalışma izni almanıza yardımcı olmaktadırlar. Ukrayna’da nasıl çalışabilirim diyorsanız başvuru yapmak için birkaç farklı yol bulunmaktadır.

Ukrayna’da iş bulmak için başvuru yapabileceğiniz yolların başında İŞKUR gelmektedir. İŞKUR sadece ülkemizde faaliyet göstermemektedir. Ayrıca yurt dışı merkezli çok sayıda firma da ülkemizden alım gerçekleştireceği vakit iş bulma kurumuna müracaat etmektedir. Sizler de İŞKUR üzerinde yayınlanan ilanları takip ederek başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun dışında en sık başvurulan yöntemlerden bir tanesi de Ukrayna iş ilanları yayınlayan iş bulma siteleri vasıtası ile başvuru yapmaktır.  https://www.glassdoor.com/Job/ukraine-jobs-SRCH_IL.0,7_IN244.htm adresi üzerinde güncel iş ilanları yayınlanmaktadır. Bu iş fikirleri arasında size uygun olanı seçebilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunların haricinde Ukrayna’da iş arama için en çok başvurulan yöntem ise bu ülkede iş yapan Türk firmalarına başvuru yapmaktır. Ülkemiz menşei çok sayıda Türk firması Ukrayna’da inşaat, havalimanı, gıda, tekstil, elektrik gibi çeşitli sektörlerde iş yapmaktadır. Peki bu firmalar hangileridir?

Ukrayna’da İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Ukrayna iş fırsatları

Ukrayna işçiler için cennet diye tabir edebileceğimiz ülkelerden bir tanesidir. Son yıllarda çok sayıda  Türk firma da bu pazarda yer almak için girişimlerde bulunmaktadır. Hali hazırda devlette.com üzerinde yayınlanan Ukrayna için yurt dışı iş ilanları yayınlayan Türk firmalar aşağıda yer almaktadır.

Saymış olduğumuz firmaların iş ilanları sayfalarında nasıl iş başvurusu yapabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgiler bulunmaktadır. Bu firmaların yurt dışı ilanlarını takip ederek başvurularınızı yapabilirsiniz. Ukrayna’da iş arama konusunda en çok başvurulan yöntem genellikle bu olmaktadır.

Ukrayna’da İşçi – Personel Maaşları Ne Kadardır?

Ukrayna iş imkanları

Ukrayna’da hayat ucuzdur. Buna bağlı olarak da maaşlar ülkemize nazaran düşük seviyelerdedir. Ancak elde etmiş olduğunuz maaşlar Ukrayna’da kaliteli bir yaşam sürmek için sizlere fazlası ile yetmektedir. Ülkede ortalama maaşlar 250 dolar ile 350 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Ancak ülkenin para birimi olan Grivna neredeyse 0,042 dolara tekabül etmektedir. Yani 350 dolar kazanan bir kişi 8200 Grivna’dan fazla kazanmış olur. Ülkede benzin 1 dolar civarında, taksi kilometre başına 0.45 dolar civarında, sütün litresi 0.5 dolar civarında olduğu düşünüldüğünde elde etmiş olduğunuz maaş ile lüks diyebileceğimiz şartlarda bir yaşam sürebilirsiniz. Bu yüzden çok sayıda vatandaşımız Ukrayna’da çalışmak için neler gerekli araştırmaktadır.

Ukrayna hayatın 24 saat aktığı, gündüz ayrı gece ayrı hareketli bir şehir. Ülkede gece hayatı oldukça ünlüdür. Sırf bunun için bile her sene milyonlarca turist Ukrayna’yı tercih etmektedir. Ayrıca Çernivtsi, Donetsk, Kamaniçe, Kharkiv, Kherson, Kiev, Lutsk, Lviv, Odessa, Rohatyn, Simferopol, Sivastopol, Zaporijya gibi şehirlerde 20 bini aşkın Türk vatandaşının yaşadığı bilinmektedir. Sizler de bu kişiler arasında olmak ve Ukrayna’da iş bulmak için yazımızda belirttiğimiz detaylar ışığında başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda Ukrayna’da iş alanları, iş olanakları, iş ilanları, iş başvurusu ve Ukrayna’da ne iş yapılır hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER UKRAYNA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ukrayna konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ukrayna duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.