Ücretsiz sağlık hizmeti nedir, ne demektir?

Prim borcu bulunan Bağ-Kurlu ve gelir testi yaptırmış yada yaptırmamış vatandaşlar bundan böyle devlet hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler. Alınan bu karardan yaklaşık 3 milyon kişiyi etkiliyor. İşte detaylar ..

Bakanlar Kurulu tarafından verilen karar ile, prim borcu bulunan Bağ-Kurlular ile, gelir testi yaptırmış olan yada yaptırmamış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve bu vatandaşların bakmakla yükümlü oldukları kişiler, artık devlet hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler.  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 1 Ocak 2012’den itibaren çalışsın yada çalışmasın tüm vatandaşlarımızın zorunlu genel sağlık sigortası kapsamına alındığını hatırlattı.Ücretsiz Sağlık Hizmetleri Neleri Kapsıyor ?

Emekli olanların yanı sıra sigorta primi işvereni tarafından ödenen çalışanların, primleri ödensin yada ödenmesin devletin sağlık hizmetlerinden yararlanabildiğini belirten Mehmet Müezzinoğlu, şunları söyledi: “Prim borcu olan Bağkurlular ve gelir testi yaptıran ya da yaptırmayan yaklaşık 3 milyon kişiyi kapsıyor. Mevcut yasaya göre, primlerini kendisi ödeyen vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için gelir testi yaptırması gerekiyor. ”

Ücretsiz Sağlık Hizmeti Veren Kuruluşlar

Kararın şu an için geçici bir çözüm yolu ürettiğinin de altını çizen Müezzinoğlu, durumun kalıcı olabilmesi için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişikliğin şart olduğunu söyledi. Ne yazık ki ücretsiz sağlık hizmeti Vakıf üniversite hastaneleri ile özel sağlık tesislerini kapsamıyor.

Ücretsiz sağlık hizmetleri nelerdir, ücretsiz sağlık hizmetleri yasası ve ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları gibi konu hakkında merak ettiğiniz yada belirtmek istediğiniz soru, sorun veya görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SOSYAL GÜVENLİK KURUMU HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, sosyal güvenlik kurumu konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan sosyal güvenlik kurumu duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.