Numara operatör sorgulamasını, numara taşınabilirliği yani operatör değişikliği serbest olmadan önce yani 2008 yılından önce numara hangi operatöre ait kolaylıkla öğrenebiliyorduk. Örneğin o tarihlerde 532’li bir numarayı arıyorsak bu Turkcell, 542’li bir numarayı arıyorsak bu Vodafone, 555’li bir numarayı arıyorsak da bu numaranın Avea yani yeni adıyla Türk Telekom operatöründe olduğunu kolaylıkla anlayabiliyorduk. Ancak numara taşıma serbestliğinden sonra operatör öğrenme işlemi o kadar da kolay olmaktan çıktı. Peki bir numaranın operatörü nasıl bulunur?

Numaradan Operatör Bulma

Telekomünikasyon şirketleri farklı bir operatörde bulunan numarayı aradığımızda dakika başı arama ücretlerinde arttırıma gitmektedirler. Yani başka bir operatörü aradığımızda kendi operatörümüzdeki numaralarla konuştuğumuzdan çok daha fazla ücret öderiz. Bu sebepten dolayı cep numarasının hangi operatöre ait olduğunu öğrenmek oldukça önemlidir. Yukarıda bulunan araç sayesine hem numara kime ait öğrenebilir hem de numara hangi operatöre ait sorgulayabilirsiniz.  Tek yapmanız gereken operatörünü öğrenmek istediğiniz numarayı ilgili alana yazarak “SORGULA” butonuna basmanız. Ardından hem numaranın sahibini hemde numaranın operatörünü yani kayıtlı olduğu şirketi kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Numara hangi operatöre ait sorgulama işlemini Türk Telekom, Vodafone, Avea, Türkcell, PTTCELL, Bimcell gibi operatörlerde bulunan sayısız numara için üstelik tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.Numara Hangi Operatöre Ait Sorgulama

Bazı durumlarda numaranın gizliliğinden dolayı numara hangi operatöre taşınmış,  hangi numara hangi operatörde öğrenemeyebiliyoruz. Bu gibi durumlarda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından tasarlanan ve şu anda E-Devlet Kapısı bünyesinde hizmet veren BTK numara taşıma sorgulama adresini kullanabiliriz.  Numaranın operatörünü bulmak için aşağıda bulunan adrese tıklayarak E-Devlet Kapısına giriş yapmalısınız. Diğer E-Hizmetler’den farklı olarak numara taşıma sorgulama işlemi için bir E-Devlet Şifresine ihtiyacınız yoktur. Tek yapmanız gereken bağlantıya tıklayarak operatörünü öğrenmek istediğiniz numarayı, başında sıfır olmadan karşınıza çıkan kutuya yazmaktır.

GSM Hattı Hangi Operatörde Öğrenmek İçin TIKLAYIN

BTK numara taşıma sorgulama adresi sadece GSM numarasının yani hattın hangi operatörde olduğunu göstermektedir. Yukarıda www.devlette.com tarafından tasarlanan araç ise hem numaranın operatörünü bulmanızda hemde numaranın sahibini öğrenmenizde size yardımcı olmaktadır. Hangi yöntemi kullanacağınız tamamen size kalmış olup, iki şekilde de ücretsiz olarak hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Şayet tüm bu bahsettiklerimize rağmen operatör sorgulama işleminde sorun yaşıyorsanız ve numaranın operatörünü öğrenme işlemini gerçekleştiremiyorsanız aşağıda bulunan yorum bölümüne numarayı yazarsanız uzman arkadaşlarımız size en kısa sürede yardımcı olacaklardır.


DİĞER NUMARADAN İSİM VE OPERATÖR SORGULAMA HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, numaradan isim ve operatör sorgulama konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan numaradan isim ve operatör sorgulama duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.