Maske Başvurusu Nasıl Nereden Yapılır?

Korona virüsü ile mücadelede önemli bir etken olan maske için başvuru yapmak gerekiyor. Ücretsiz olarak maskeleri devletten edinmek için bu konuda yapılan çalışmalara dahil olarak sizler de ücretsiz maske başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için ülkemizde üretilen maskeler öncelikli olarak tercih ediliyor. Bu yüzden de devlet doğrudan bu konuda bir çalışma yapıyor. Yapılan çalışmalar ile birlikte maske satışı yasaklandı ve 20 ile 65 yaş arası için 10 günde bir 5 maske veriliyor. Yani bir maske iki gün gidiyor. Bu konuda yapılan çalışmalar ile birlikte online olarak başvuru yapmak gerekiyor.

Ücretsiz maske alımı için bazı kişilere otomatik mesaj gidiyor. Bazı kişilere de özel başvuru yöntemiyle mesajlar gidiyor. Bu konuda yapılan çalışmalar herkes için öncelikli bir denge yaratıyor. Başvuru sonrası cep telefonlarına SMS maske kodu gelen bireyler eczanelerden ücretsiz maskelerini teslim alabiliyor. Eczanelerden de maske temini yapılabiliyor. Bunun için telefonunuza gelen şifreyi göstermeniz yeterli oluyor.Eczane üzerinden yapılan teslimatlar için bazı maddeler var

  • Sağlık Bakanlığı belirli depolardan doğrudan eczanelere maske dağıtımı yapıyor. Bu sayede dağılımlar çok daha sağlıklı şekilde ilerlemiş oluyor.
  • Eczaneler yalnızca 500 adet maske talebinde bulunabiliyor. Bu da doğrudan kişilere sayı ile dağıtım demek.
  • Vatandaşlara Sağlık Bakanlığı tarafından gelen mesaj kodu ile birlikte rahatlıkla maske alabiliyor.

Başlarda kargo ile maske dağıtımı yapılması kararlaştırılsa da, bu durum sonradan eczaneler üzerinden olmaya başladı. Haftalık 10 milyon dağıtımın yapılmasına ilişkin bir çalışma herkes adına önemli bir çalışma oldu. Kuryeler tarafından da ön plana çıkarılan bu çalışmalar kişiler için de bazı sorunları ve beklentileri organize ediyor diyebiliriz.

E-devlet üzerinden başvurular için http://basvuru.turkiye.gov.tr internet sitesinin kullanılması gerekiyor. Başvuru sırasında TC Kimlik Numarası, ad soyad, cep telefonu, il, ilçe, mahalle, cadde, sokak ve adres bilgileri talep ediliyor. Sonraki adımda çıkan güvenlik sorusunu yanıtlamak ve bilgilerin doğruluğunu teyit eden metni onaylamak gerekiyor. ‘Aile bireyi ekle’ seçeneğiyle aile bireylerinin kimlik bilgileri girilerek beş adet maske siparişi verilebiliyor.

Güncelleme : Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden de artık maske talep etmek mümkün hale geldi. Bunun için Android ve İOS platformlarda bulunan Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar uygulamasını yüklemeniz ve ana sayfada maske talep et kısmına tıklamanız yeterlidir. Burada maske hakkınız varsa bir karekod ve şifre gözükecektir. Bu karekod ve şifre ile herhangi bir eczaneden ücretsiz maskenizi alabilirsiniz.

Ücretsiz maske kodu gelmedi, ne yapmalıyım?

Şayet yazımızda belirttiğimiz üzere başvuru işlemlerini gerçekleştirdiyseniz artık tek yapmanız gereken şey beklemek. Ücretsiz maskeler yoğunluk durumlarına ve tehlike kriterlerine yani yaş durumuna göre vatandaşlarımıza dağıtılmaktadır. Son dakika olarak çıkan bir bilgilendirmede ise SSK’lı olarak çalışan kişiler ücretsiz maskelerini çalıştıkları kurumdan alabilecekler. Bu konuda evden çalışmakta olanlar, işe gitmeyenler kafa karışıklığına sebep olsa da güncel durum bu şekildedir.

Bu yazımızda ücretsiz maske nasıl alınır, almak istiyorum nasıl alırım, ücretsiz maske almak için başvuru nasıl yapılır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MASKE HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, maske konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan maske duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.