Ücretsiz Kreş Hizmeti Nedir? Ücretsiz Kreş Yönetmeliği Hakkında Detaylı Bilgi

Bakım hizmetlerinin pahalı olması kadınların iş hayatına katılımını doğrudan engelleyen bir faktör. Ancak bazı şartlar sağlanırsa ekonomik yetersizliği bulunan ailelerin çocukları için ücretsiz bakım hizmetlerinden faydalanılması mümkün. Her ne kadar çok bilinmese de özel kreşlerin %3’ü bu durumda bulunan kişiler için ayrılmıştır.

Ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranı yalnızca %31,6 seviyelerindedir. Kadınların istihdamı oranı ise sadece %27,5. Bu rakamlar her dört kadından sadece bir tanesinin çalışabildiğini göstermektedir. Kadınların iş hayatına katılamamalarının en büyük sebebi ise kurumsal bakım hizmetlerinin yaygınlaşmaması yada ücretlerinin karşılanamayacak kadar pahalı olmasından kaynaklanıyor. Yani çocuk sahibi kadınlar çalışırken çocuklarını herhangi bir kreşe bırakamadığı için çalışmamayı tercih ediyor.Kadınların iş gücü piyasasına katılabilmeleri için son dönemlerde bir çok yenilik getirildi. Doğum sonrası part-time çalışma hakkının getirilmesi, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması konularında önemli çalışmaların yürütülmesi bu yapılan düzenlemelerden sadece birkaçı. Fakat halen bakım hizmetlerinin yaygın olmaması ve olsa bile ücretlerinin karşılayamayacakları kadar pahalı olmasından dolayı, kadınlar iş yaşantısına katılmak yerine çalışmamayı ve çocuk bakmayı tercih ediyorlar. Günümüz itibariyle ülkemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre 2 bin civarında kreş ve çocuk kulübü bulunmaktadır.

Kimler Ücretsiz Kreş Hizmetinden Yararlanabilir?

Ekonomik gücü yeterli olmayan ailelerin çocuklarının, anne ve babası ölen çocukların, ekonomik gücü yeterli olmayan tek ebeveyniyle yaşayan çocukların, cezaevlerindeki kadınların çocuklarının, şehit ve malül gazi çocuklarının, ekonomik gücü yeterli olmayan engelli ebeveyni olan çocukların bakım hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkı var. Ekonomik yetersizlik içindeki ailelerin çocuklarının da aile yanında kalmaları ve gündüzlü kreş hizmetlerinden yararlanmaları da sağlanıyor.

Geçtiğimiz sene ücretsiz bakım hizmeti yasasından 1.831 çocuk faydalanmış. Bu çocuklardan 919 tanesi ekonomik gücü yetersiz olan ve bir ebeveynle yaşayan çocuklar olmuş. Son yıllarda boşanma oranlarının hızla yükselmesi tek ebeveynle yaşayan çocuklarının sayısında da hızlı artış olmasını sağlamış. Bir diğer yandan da maddi durumu yetersiz olan 339 ailenin çocuğu da yasa kapsamında ücretsiz bakım hizmeti almış.

Ücretsiz bakım hizmeti kapsamında kreşlerin %3’lük bir kısmı ekonomik gücü yeteri kadar olmayan aileler için ayrılmış durumda. Ancak pek çok kişi ücretsiz kreş yönetmeliği hakkında yeteri kadar bilgili olmamasından dolayı ücretsiz kreş hizmeti yasasından faydalanamamaktadır.

Ücretsiz Kreş Hizmeti Başvurusu Nasıl, Nereye Yapılır?

ÜCRETSİZ bakım hizmeti kapsamında olan kişiler bu hizmetten yararlanabilmek için ikamet ettikleri ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın İl Müdürlükleri’ne başvurabilirler. İl Müdürlüğü’nün uygun gördüğü çocukların ücretsiz bakım hizmetinden yararlandırılmasına karar veriliyor.

Ücretsiz kreş yönetmeliği, ücretsiz kreş hizmeti nedir, ücretsiz kreş hizmeti kimlere verilir, ücretsiz kreş hizmetinden kimler faydalanır, ücretsiz kreş yasası, ücretsiz kreş başvurusu nasıl yapılır bu haberimizde detaylı olarak anlattık. Konu hakkında soru, sorun yada görüşlerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızdan yetim aylığı nedir nasıl alınır öğrenebilirsiniz.


DİĞER AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, aile ve sosyal politikalar bakanlığı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan aile ve sosyal politikalar bakanlığı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.