Ülkemizde ne yazık ki okul sayısına ve öğretmen açığına göre her sene yapılmakta olan öğretmen atamaları oldukça azdır. Binlerce mezun gencimiz her sene atamalarda şansın kendilerine gelmesine beklemekte ve açılan kontenjanları büyük bir dikkatle takip etmektedirler. Öğretmen atamalarının ihtiyaç duyulandan az yapılmasının en önemli sebebi devletin eğitime bu kadar bütçe ayıramamasından kaynaklanmaktadır.  Ataması yapılamayan öğretmenler için de devletin oldukça işine gelen bir çözüm yolu üretilmiştir. Halk arasında bilinen adıyla ücretli öğretmenlik bu noktada devletin ve genç öğretmenlerimizin çözüm yolu olarak sunulmuştur. Peki nedir bu ücretli öğretmenlik?

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli öğretmenlik çoğu okulda bulunan öğretmen açığını kapatmak için geçici olarak oluşturulmuş bir çözüm biçimidir. Yani ataması yapılmayan öğretmen gençlerimiz, emekliliğinde çalışmak isteyen vatandaşlarımız ücretli öğretmenlik yolu ile bu açık bulunan okullarda görevlendirilir. Bu sayede hem kişilere iş olanağı sağlanır, hem de okullarda bulunan öğretmen açığı giderilir. Ancak ücretli öğretmenlik ne yazık ki sözleşmeli öğretmenlik gibi avantajlı değildir. Ücretli öğretmenlikte daha az maaş alırsınız, primleriniz daha az yatırılır ve tatil günlerinde ( yaz tatili gibi) maaş almazsınız.Peki ücretli öğretmenliğin sunduğu olanaklar böyleyken yine de her sene binlerce öğretmenimizin tercih sebebi olmasının nedenlerini irdelemeye gerek var mı? Biz yine de bahsedelim..  Ülkemizin her sene düzenli büyümesine asıl sebep olan genç nüfus fazlalığı ne yazık ki beraberinde bir çok sorunu da getiriyor. Böylesine fazla bir genç nüfus sahibi bir devletseniz bu nüfusa uygun bir biçimde büyüme ve gelişme evresine sahip olmanız gerekmektedir. Yani gençlerimize uygun çeşitli iş kolları ve iş sahaları oluşturma yükümlülüğünüz bulunmaktadır. Ancak bu durum bizim ülkemizde ne yazık ki düzgün kontrol edilemiyor. Öyle ki hepimizce kutsal bir vazife sayılan öğretmenlik mesleği için bile yeterli çalışma sahası oluşturulamıyor. Oluşturulsa bile devlet taşeronluk yaparak aynı okulda çalışan sözleşmeli öğretmenine 5.500 tl maaş verirken, aynı okulda çalışan ücretli öğretmenine bunun 3’te 1 maaşını uygun görüyor. Devletin en kısa zamanda bu ücretli öğretmenlik ayıbından vazgeçmesi ve sözleşmeli öğretmen alımlarını arttırması gerekmektedir.  Dileriz Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye gibi devlet idaresi altındaki bölümler ve devlet büyüklerimiz bu konuya acilen bir çözüm getir ve her sene ücretli öğretmenlik yapan yaklaşık 100.000 vatandaşımızın sesini göz ardı etmezler.

Kimler Ücretli Öğretmenlik Yapabilir?

Lisans ( 4 yıllık üniversite mezunu ) ve Ön Lisans ( 2 yıllık üniversite mezunu ) ile emekli öğretmenler ücretli öğretmenlik yapabilmektedirler.  Lise ve altı eğitim almış kişiler ise bu işi yapamazlar. Yasada lisans mezunlarının ve emekli öğretmenlerin ücretli öğretmenlik yapabileceği belirtilmiştir. Ancak kapatılması zor olan öğretmen açığı yüzünden ön lisans mezunlarına da ücretli öğretmenlik şansı tanınmıştır.

Ücretli öğretmenlik başvuruları genellikle Eylül Ekim aylarında il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bizzat yada online olarak başvuru yapılmaktadır. Yanınızda diplomanızın fotokopisini ve kimlik fotokopinizi götürmeniz başvuru sırasında yeterlidir. Çoğu ilçe yapılan ücretli öğretmenlik başvurularının çoğunu kabul etmektedir.  Ayrıca diğer yazımızdan ücretli öğretmen maaşları hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.


DİĞER ÜCRETLİ ÖĞRETMEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ücretli öğretmen konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ücretli öğretmen duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.