Bilindiği üzere ülkemizde araç muayenesi ile yetkilendirilmiş kurum TÜVTÜRK’tür. TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilmekteyiz. Ancak araç muayene işlemlerinizde bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Bu haberimizde bu hususları anlatacağımız gibi adım adım araç muayenesi nasıl yapılır değineceğiz.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Yazımızın devamında aşama aşama araç muayene işlemleri ( gerekli belgeler, gerekli ekipmanlar, muayene ücreti, TÜVTÜRK araç muayenesi randevusu alma, istasyon bilgileri ) hakkında detaylı anlatımlara yer verdik. Şayet haberimizi detaylı olarak okur ve anlattıklarımızı yerine getirirseniz muayeneniz sorunsuz olarak gerçekleşecektir. Bu sayede zamandan ve paradan tasarruf sağlayabilirsiniz.1) Araç muayenesi için gerekli belgelerin hazır olması gerekmektedir. Aracınızın ruhsatı, trafik sigortası, geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü, şayet araç size ait değilse vekalet durumunu gösterir belgenizin yanında bulunması ve LPG/CNG’li araçların takının üzerinde yer alan bilgilerin okunabilir olması gerekmektedir.

2) Araç muayenesi için gerekli ekipmanların hazır olması gerekmektedir.  TÜVTÜRK araç muayene sırasında yanınızda bulunması gereken ekipmanları öğrenmek için TIKLAYIN

3)  TÜVTÜRK araç muayenesi sırasında karşınıza çıkacak tüm ücretleri nakit olarak ödemek durumundasınız. TÜVTÜRK istasyonlarında kredi kartı geçmemektedir.  Araç muayene ücreti, gecikme bedeli ve karşınıza çıkabilecek harcırahlar da bahsettiğimiz gibi nakit ödenir. 2018 araç muayene ücretlerini öğrenmek için TIKLAYIN 

4) TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarına kolay ulaşım için yoğunluk durumu ve size olan uzaklık baz alınarak randevu alınmalıdır. TÜVTÜRK istasyonlarını görmek ve randevu almak için TIKLAYIN.

Hazırlıkların tamamlanmasının ardından siz yada aracı muayeneye götürmesini istediğiniz kişi aracı muayene ettirebilir. Ancak araç sahibinden başkası aracı muayeneye götürecekse, yanında vekalet belgelerinin bulunması gerekmektedir. Aksi halde kabul edilmez.

Tüm işlemlerin bitmesinin ardından randevu aldığımız saatten beş dakika öncesinde müşteri kabul alanında bulunun. Sıra numarası alarak çağırılmayı bekledikten sonra, sıranız geldiğinde evraklarınızı yetkiliye iletin. Ödeme işlemlerini gerçekleştirin ve aracınızı muayene alanına götürün. Araç muayene uzmanı tarafından çağırıldığınızda aracınızın muayenesi bitmiş olacaktır. Araç muayenesi sonrasında raporu teslim alın. Bu rapor dört farklı şekilde sonuçlanmış olabilir. Kusursuz, Hafif Kusurlu, Ağır Kusurlu veya Emniyetsiz.

Kusursuz Olması Durumu

Muayene edilen araçta herhangi bir sorun bulunmazsa kusur olarak değerlendirilir. Sonuç kusursuz olduğunda aracın ön plakasına ve muayene raporuna geçerlilik süresini bildiren bir etiket yapıştırılır. Trafik belgesi onaylanır ve ardından hologram yapıştırılarak bir sonraki muayene tarihi verilir.

Hafif Kusurlu Olması Durumu

Yeniden muayeneye gerek duyulmayan ancak giderilmesi gereken eksiklerin bulunması durumudur. Araç muayeneden geçmiş sayılır ve muayene geçerlilik süresini bildiren etiket yapıştırılır.

Ağır Kusurlu Olması Durumu

Aracın muayenesinin ardından tamirine ihtiyaç duyulacak eksiklerin belirlenmesi durumudur. Aracın muayene raporuna geçici kusurlu araç etiketi yapıştırılır. Muayene raporu onaylanmaz ve bir ay içerisinde gerekli eksikliklerin giderilmesi  ve muayeneye tekrar getirilmesi istenir. Bir sonraki muayeneden ücret talep edilmez. Unutulmaması gereken bir sonraki muayeneye, muayene raporu ile gidilmesi gerekliliğidir.

Emniyetsiz Olması Durumu

Aracın; can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak derecede kusurların olduğunun belirlendiği durumdur. Bu durumda en yakın trafik zabıtasına durum bildirilip, aracın emniyetsiz olduğuna dair rapor verilir.  Gerekli tamirler yaptırılıp bir ay içerisinde yeniden raporlar muayeneye başvuruda bulunulabilir.

Tüm prosedürler onaylı muayene raporu alınması ve bir sonraki araç muayenesine kadar saklanmasıyla tamamlanmış olunur. Araç muayenesi nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.


DİĞER ARAÇ MUAYENESİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, araç muayenesi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan araç muayenesi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.