Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenen standartlar nezdinde ülkemiz genelinde araç muayenesi hizmeti veren TÜVTÜRK, araç muayene randevusu almadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgileri kamu ile paylaştı.

TÜVTÜRK Araç Muayene Randevusu Almadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir aracın periyodik olarak muayenesinin yaptırılması sadece kullanıcının ve aracın güvenliğini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda trafikteki diğer insanların da güvenli bir şekilde seyahat etmelerine olanak tanımaktadır. Bu sebepten vatandaşlara araç muayene alışkanlığı kazandırmak ve müşterilerin araç muayenelerini daha rahat tamamlamalarına olanak tanımak sebebiyle muayene öncesinde yapılması gereken işlemleri derleyerek, siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik. Bu çalışma ile vatandaşlar araç muayenesi hakkında bilinçlenerek, konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaklardır.TÜVTÜRK’ün 81 ilde, 73 gezici, 197 sabit ve İstanbul ile Antalya’da motorsikletlere  özel 3 istasyon ile beraber toplamda 273 istasyonu bulunmaktadır. Araç sahipleri TÜVTÜRK hakkında bütün bilgileri www.tuvturk.com.tr adresinden elde edebilecekleri gibi, müşteri hizmetleri telefon numarası olan 0 850 222 88 88 irtibat adresinden de ulaşabilirler.

1)      Ücretsiz Randevu Alın

Muayene zamanı gelmiş olan araç sahiplerinin, herhangi bir TÜVTÜRK istasyonuna muayene için müracaat etmeden önce kendileri tarafından belirlenen saat ve gün için randevu almaları gerekmektedir. Ücretsiz olarak TÜVTÜRK araç muayene randevusu almak için hemen TIKLAYIN.

2)      Yoğun İstasyonlardan Randevu Alıyorsanız, Tüm Muayene Süresi İçin En Az 2 Saat Ayırın

Yukarıdaki bağlantıda da detaylı olarak bahsettiğimiz TÜVTÜRK araç muayene randevusu alma işlemi ile alınan randevu saati, muayenenin başlayacağı saati değil, araç sahibinin müşteri kabul işlemlerinin yapılacağı yarım saatlik arayı belirtmektedir. Bu sebepten dolayı yoğun olarak çalışan araç muayene istasyonlarından randevu aldığınızda, o randevu için ortalama 2 saatlik bir süreyi araç muayenesi için ayırmanız diğer işlerinizin aksamaması sebebiyle tavsiye olunur.

3)      Vergi ve Trafik Cezalarınızı Kontrol Edin

TÜVTÜRK araç muayene randevusu alma işlemi öncesinde vatandaşların trafik para cezası, motorlu taşıt vergisi, köprü otoyol borçları gibi borcunun olup olmadığı titizlikle kontrol edilmektedir. Bu şekilde borca sahip olan araçlar randevu alabilseler dahi, TÜVTÜRK istasyonlarına gittiklerinde muayene işlemleri gerçekleştirilmeyecektir. Bu sebepten dolayı araç muayenesi randevusu almadan önce vatandaşların borçlarını kontrol etmeleri önerilir.

Plakadan araç borç sorgulamak için TIKLAYIN

4)      Ruhsat, Kimlik, Zorunlu Trafik Sigortası Belgesi ve Diğer Zorunlu Belgeleri Yanınızda Bulundurun

TÜVTÜRK istasyonlarına muayene hizmeti için gittiğiniz zaman aracınızın ruhsatı, kimliğiniz ve trafik sigortası belgelerinizin yanınızda olması gerekmektedir. Ayrıca LPG/CNG’li araçlar için Gaz Sızdırmazlık Raporu gerekmektedir. Ancak bu belgenin olmaması hafif kusur olarak değerlendirilir.

Şayet muayene için getireceğiniz araç size ait değilse, velaket durumunu gösterir belgelerinizin mutlaka yanınızda olması gerekmektedir.

Eğer aracınızda bir tadilat yapılmış ise, Tadilat Muayenesine başvurulmalı ve yukarıdaki belgelere ek olarak Gaz Sızdırmazlık Raporu ve Montaj Tespit Raporu (LPG/CNG takılarak tadilat projeleri ile istasyona başvuran müşterilerimiz için gerekmektedir), yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi istenmektedir.

5)      Tüm Ücretlerin Nakit Olduğunu Unutmayın

Araç muayene ücretleri her sene T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenmektedir. 2016 yılı araç muayene ücretlerini öğrenmek için TIKLAYIN.

6)      Muayene Tarihini Geciktirmeyin, Ceza Ödemek Zorunda Kalmayın

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi uyarınca, muayene süreci geçirilen araçlardan, gecikilen beher ay için yüzde 5 fazla muayene ücreti tahsil edilmektedir. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır. 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilmektedir.

7)      Ekipmanlarınızı Kontrol Edin

Araç muayene sırasında, traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı ( aracın cins ve kullanım amacına göre adet ve miktarı değişmektedir.

TÜVTÜRK araç muayenesi hakkında merak ettiğiniz soru ve sorunları yada belirtmek istediğiniz görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden dile getirebilirsiniz.