Oy Verme Yaşı Kaçtır?

Kanunlar, yönetmelikler uyarınca bir veya daha çok aday arasından belli birini veya birkaçını seçme işine seçim demekteyiz. Cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçmek için genel seçimler, muhtar belediye başkanı gibi kişileri seçmek için ise yerel seçimler yapılmaktadır. Genel seçim 5 senede bir gerçekleştirilirken, yerel seçim 4 senede bir yapılmaktadır. Ancak seçimde her birey oy kullanamaz. Oy kullanılabilinmesi için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Seçme yaşı yani oy verme yaşı da bu sağlanması gereken şartlardan bir tanesidir. Oy kullanabilecek olan kişilerin kimler olduğuna seçimlerde kimler oy kullanabilir yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda ise seçme yaşının kaç olduğu hakkında bilgiler vereceğiz.

Seçme Yaşı Kaçtır?

Her bireyin seçimlerde kanunen oy kullanabilmesi için doldurması gereken en küçük yaşa seçme yaşı denilmektedir. Dünya ülkelerinin çoğunda seçme yaşı belirlenmiş durumdadır. Çoğu devlete göre, seçme yaşının altında kalan bireyler oy verme yeterliliğine sahip değildirler. Şu anda çoğu ülkede seçme yaşı 18 olarak belirlenmiştir. Peki ülkemizde bu yaş kaçtır?Türkiye’de Seçme Yaşı Kaç?

1876’da Kanun-i Esasi ile Meclis-i Ayan ve Meclis-i Mebusan olmak üzere iki meclisli bir parlamento oluşmuş ve 25 yaşını bitiren Osmanlı vatandaşları ilk kez seçme hakkına kavuşmuştur. Bu hak 1923 yılına kadar böyle devam etmiştir.

1924 anayasası 18 yaşını bitiren her erkek Türk’e seçme hakkı tanıyarak seçme yaşını 18’e çekmiştir. 1934 yılında yapılan bir değişiklik ile 22 yaşını dolduran kadın-erkek her Türk’e seçme hakkı verilmiştir. 1961 anayasası ile 21 yaşını bitirenlere seçme hakkı tanınmıştır.

1982 anayasası da 21 yaşını bitirenlere seçme hakkı tanımıştır. 1987 yılında seçme yaşı 20’ye çekilmiş, 1995 yılındaki anayasa değişikliğiyle de seçme yaşı 18’e indirilmiştir. Dolayısıyla gençler karar mekanizmalarına katılımda çağdaş dünyadaki akranlarıyla aynı haklara kavuşmuşlardır.

17 yaşını dolduran oy kullanabilir mi?

YSK tarafından belirlenen oy verme yaşı 18’dir. Bu bakımdan seçimlerde oy kullanabilmek için 18 yaşında olmanız gerekmektedir. 31 Mart 2001’de doğan biri ise 31 Mart 2023’de Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için oy hakkını kullanabilecektir.

Bu yazımızda kaç yaşında oy kullanılabilir, 18 yaşına giren oy kullanabilir mi gibi konularda detaylı bilgiler paylaştık. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER SEÇİM HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, seçim konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan seçim duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.