Türkiye İş Kurumu ( İŞKUR ), istihdamın korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla görev yapan, temel amacı ülkemizdeki işsizlik sorunu ve işçi bulma sorununu çözmek olan bir kurumdur. 4 Ekim 2000 İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun kapatılması ile İş-Kur kurulmuştur. İŞKUR her sene yüzbinlerce kişiye iş olanağı sağlamakta ve uygun işi ve işçiyi bulmada çalışmalarına son hızıyla devam etmektedir. İŞKUR hedefleri arasında önümüzdeki üç sene içerisinde 3 milyon vatandaşı iş sahibi yapmanın bulunması , vatandaşların neden İŞKUR’u tercih ettiğinin en büyük kanıtlarından bir tanesidir. Peki İŞKUR’a kayıt olmak istiyorum, İŞKUR’a nasıl kayıt olurum?

İŞKUR’a Kayıt Olma

İŞKUR kayıt olmayı anlatmadan önce bilmeniz gereken önemli bazı satır başları bulunmaktadır.  • İŞKUR iş arayanlar ile iş verenleri ayırmış ve sisteme üye olmak için öncelikle hangisi için kayıt olduğunuzu sormaktadır.
  • Üyelerin hesaplarını etkinleştirebilmeleri için e-posta yada telefon numarası girmeleri gerekmektedir. En az birisini girmek yeterlidir. Aksi durumda onay kodu iletilemeyeceği için üyelik aktif edilemez.
  • Üyelerin hesapları son işlem tarihinden itibaren 1 sene içerisinde aktif olmaz ise yani hesaba bu süre zarfında giriş yapılmaz ise üyelikler dondurulur. Bu süre özürlü ve eski hükümlü kayıtlarında iki senedir.
  • Üyeler tarafından 15 gün içerisinde okunmayan tüm mesajlar otomatik olarak silinmektedir.

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olurum?

İŞKUR’a kayıt olmak için öncelikle yazımızın başında da söylediğimiz gibi İşveren mi, iş arayan kişi mi olduğunuzu belirtmeniz gerek. İkisi içinde üye olma bağlantıları aşağıdadır.

İŞKUR İşveren olarak üye olmak için TIKLAYIN

İŞKUR iş arayan olarak kayıt olmak için TIKLAYIN

Daha sonra karşınıza çıkan üyelik sözleşmelerini kabul etmeniz ve profil bilgilerinizi ( şifre, isim soyisim vb bilgileri ) eksiksiz ve doğru olarak girmeniz gerekmektedir. Bu aşamayı kaydettikten sonra profilinizi oluşturursunuz. Bu alanda öğrenim durumunuz, özellikleriniz, eğitim durumunuz, iş aradığınız pozisyonlar vb bilgileri aşama aşama doldurur gerekirse word dosyası halinde özgeçmiş de ekleyebilirsiniz. Profil fotoğrafı eklemeniz de bu aşamada önerilir. Çünkü yapılan araştırmada profil fotoğrafı olanların iş bulma olasılıklarının daha fazla olduğu görülmüştür. Ardından İŞKUR size bir danışman atar ve işveren ile sizi yada işçi ile sizi buluşturmak için çalışmalarını devam ettirirler.

İnternet üzerinden İŞKUR’a üye olmak istemiyorsanız, bulunduğunuz şehirdeki en yakın İŞKUR İl Müdürlüğüne eğitim durumunuzu gösterir bir belge ile kayıt için başvuruda bulunmanız da seçenekler arasındadır. Burada bulunan görevli personel size kayıt işlemleri için yardımcı olacaktır.

İŞKUR’a Kayıt Olamıyorum?

İŞKUR web adresi ülkemizde en çok ziyaretçi alan sitelerden bir tanesidir. Bu yoğunluk çoğu zaman sistemsel bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Yeni üye olurken, yada daha sonra üyeliğinize giriş yapacağınız durumlarda hatalar alabiliyorsunuz. “Kişi bulunamadı ya da girmiş olduğunuz bilgiler sistemde kayıtlı olanlarla uyuşmamaktadır.” gibi sık sık karşılaşılan hatalar oluştuğu zaman daha sonra tekrar denemeniz önerilir. Ancak hatalar uzun süredir devam ediyorlar herhangi bir İŞKUR merkezine başvuru yapmanız gerekmektedir.


DİĞER İŞKUR İŞ İLANLARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, işkur iş ilanları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan işkur iş ilanları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.