Tur rehberi nedir, ne demektir?

Tur rehberi, adından da anlayacağınız üzere tur yapılan yerlerde rehberlik eden, ziyaretçilere çeşitli bilgiler ile yapılan turu detaylı şekilde anlatan kişilere denmektedir. Turistik rehberler, Türkiye’de yasası olan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca belirlenip, belirtilen kurallar çerçevesinde Profesyonel Turistik Rehber belgesi verilerek uzman bir şekilde iş yapmalarını sağlamaktadır. Bu kişiler gruplar halinde ya da özel olarak kişilere, yabancı ya da yerli fark etmeden rehberlik yapmaktadır.

Tur rehberleri, seyahat acentelerinde ya da tur operatörlerinde bulunur. Bu sektörde tur paketleri ile satın alındığında tur rehberleri aldığınız pakette hangi bölge var ise detaylı bir şekilde gezdirme, bilgilendirme ve gösterme alanında görev yaparlar. Yurt dışı turlarında ve şehir dışı turlarında seçilen tur paketlerinde tur rehberleri sizi ineceğiniz yerde karşılamaktadır. Gelen misafirlerini tek tek kontrol ederek eksik var ise bu noktada sorumlu olan tur rehberi problem çıkmadan sorunları halletmektedir.Tur rehberi olmak

Gidilen yerde bütün misafirleri yani müşterileri toplayarak genel olarak tur hakkında kısaca özet verir. Nereye gidilecek, nerede mola verilecek, nerede yemek yenilecek gibi çeşitli yapılacaklar hakkında bilgi verir. Her zaman bütün misafirlerinin olduğundan emin olur, güvenliği sağlar ve hiçbir şekilde misafirlerini mağdur etmez. Bagajlar konusunda yardımcı olur, gidilecek konaklama yerinde misafirlerin rahatlığı konusunda yardımcı olur ve her alanda rehberlik ederek misafirleri hiçbir zaman yalnız bırakmaz.

Yapılan turlarda gezilen müzeler ekstra fiyata tabi olduğundan dolayı bazı durumlarda bazı misafirler ekstra vermemek için turdan ayrı kalır. Rehberin görevi ise bu kişilere toplu taşıma, alışveriş, restoran ve otelin konumu hakkında detaylı bilgi vermek zorundadır. Günlük tur bitişinden sonra bütün misafirlerin otele geldiklerinden emin olmalıdır. Her hangi bir misafirin başına bir şey gelirse anında müdahale etmeli, yardımcı olmalı ve gerekirse hastanelik durum var ise yanında durmalıdır. Misafirler rahat etmeden rahatça yatağına yatmamaktadır. Genel olarak tur rehberi ve görevleri bu şekildedir.

Nasıl tur rehberi olunur?

Tur rehberi olabilmek için çok okumak gerekiyor. Tur rehberlerin yılda 100.000 dolara kadar aldığını biliyoruz. Ancak bu kişiler yıllarca deneyim yaşamış profesyonel rehberlerdir. Nasıl tur rehberi olunur sorusuna gelecek olursak, her zaman yeni şeyler öğrenmeye hevesli olmak ilk adım olacaktır. Çünkü tur rehberi çeşitli yerler hakkında bilgi vermekle sorumludur. Özellikle az bilinen bilgileri vererek misafirleri şaşırtması ve memnun etmesi durumunda işini gerçekten iyi yaptığını gösterir. Tur rehberi olmak için iki şart bulunuyor. Birincisi üniversite, ikincisi ise rehberlik belgesidir.

Tur rehberleri ne kadar maaş alırlar?

Profesyonel tur rehberi olabilmek için Turist Rehberliği bölümünü 2 ya da 4 yıllık olarak bitirmek gerekiyor. Yüksek lisans yapanlar ise daha fazla tecrübeli olarak göreve başlar ve maaşı da tabi ki buna göre artar. Mezun olan kişiler TUREB’e başvurmaları gerekmektedir. Mezun olan rehber adayları bazı zamanlarda açılan Turist Rehberlik lisans programına katılmaları ve başarı ile bitirerek sertifikayı almaları gerekiyor. Sertifikayı aldıktan sonra profesyonel anlamda rehber olarak günlük en az ortalama 400 TL civarında kazanabilmektedir.

Bunun yanı sıra öğrenci olan, lise mezunu olanlar dil kurslarında yabancı dil sertifikası ve daha sonra rehberlik sertifikası alarak da rehber olabilmektedir. Fakat profesyonel rehberlerin yanı sıra maaşı daha düşük olarak aylık asgari ücret almaktadırlar. Şayet meslekte 10 yıldan fazla deneyim yaşayan olursa primlerle beraber yıllık geliri 50.000 ile 100.000 dolar arasında değişebilmektedir. Tecrübe ve kalite arttıkça maaş arttığı gibi bilgi ve birikim arttıkça mesleki kariyer yaparak daha da fazla para kazanmaktadırlar.

Bu yazımızda özel tur rehberi olmak için aranan şartlar nelerdir, olmak için ne okunmalı, olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TUR REHBERLİĞİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tur rehberliği konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tur rehberliği duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.