TRT payı nedir ve nelerden alınır konusunu sizlere detaylı olarak anlatmak istiyoruz. Bu yazımızda bu konulara detaylı olarak değineceğiz ve TRT katkı paylarının nereden alındığını, hangi ürünlerden alındığını ve bu payların iadesinin mümkün olup olmadığını konuşacağız. İşte bu içeriğimizde göreceğimiz ana başlıklar:

  • Trt Payı Nedir?
  • TRT Katkı Payı Nelerden Alınıyor?
  • TRT Payı Ödemek İstemiyorum Ne Yapmalıyım?
  • TRT Payı İadesi Mümkün Mü?

Bu başlıklar çerçevesinde detaylı olarak inceleyebileceğimiz bu konuya detaylı olarak göz atalım isterseniz.TRT Payı Nedir?

TRT payı en özet şekliyle Türkiye Radyo Televizyon Kurumu giderleri için ödenen paydır. Elektrik tüketicilerinden tahsil edilen bu pay, pek çok yerde karşımıza çıkar. Bu konuda merak ettiğimiz her bir detay, TRT tarafından sunulan ve tahsil edilen ücretlerden oluşmaktadır. Faturalarımızda vergilerin bulunduğu kısma bakarsanız aylık ne kadar TRT payı ödediğinizi göreceksiniz. Sayıştay tarafından sunulan verilere göz attığımız zaman, sadece 2013 senesinde TRT’nin en önemli gelir kaynağının elektrik faturaları üzerinden elde ettiği gelir olduğunu görmekteyiz.

Televizyon ve radyo ticaretlerinde alınan bu paylar aynı zamanda bandrol payı olarak da karşımıza çıkıyor. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre TRT kurumu sadece elektrik faturalarından yıllık 800 Milyon TL gelir elde etmiş görünüyor. Kurumun yıllık toplam gelirinin yarısını oluşturan bu miktar, 2023 yılında ortalama 1 Milyar TL bandına çıkmıştır. Bunun dışında elektronik ürünler arasında yer alan televizyon ve radyo için de aynı şekilde paylar alınmaktadır. Bunların tabi hesaplanması çok daha detaylı olduğu için şu an o detaylara girmiyoruz.

TRT Katkı Payı Nelerden Alınıyor?

TRT kurumunun giderlerini karşılamak amacıyla üretilen bu vergi payı, pek çok yerden alınmaktadır. En net haliyle bakacak olursak faturalarımızdaki veriler arasında yer aldığını görebiliriz. Buna ek olarak televizyon satışları ve radyo satışları da bu konuda bize bir beklenti ve yenilik yaratmaktadır. Çünkü televizyon satışlarından ve radyo satışlarından ziyade, yer yer bilgisayarlar ve telefonlara da eklenen bu paylar önemli ölçüde bir gelir oluşturmaktadır. Hatta video ve benzeri birleşik cihazlar ile görsel ve işitsel olan pek çok cihazda bu payı görebiliyoruz. Aynı zamanda bilgisayar ve tabletler için de %2 oranında TRT payı alınmaktadır.

TRT Payı Ödemek İstemiyorum Ne Yapmalıyım?

TRT Payı ödememek için ne yapmak gerekiyor peki? Bu aslında pek çok kişinin merak ettiği bir soru. Hemen söyleyelim. Hiçbir şey. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Devletinde yaşayan herkes elektrik faturası ödüyor ve bu faturalar içerisine dahil edilmiş paylar bulunuyor. Bu payların ödenmesi ile zaten TRT payı ödemiş oluyorsunuz. Ya fatura ödemeyeceksiniz ya da sonrasında İADE almak için çalışmalar yapacaksınız. Pay ödememekten ziyade bu payın iadesi için çalışma yaparsanız daha sağlıklı bir ilerlemeye girmiş olursunuz. Tabi sonuç nasıl çıkar bilemiyoruz. Ama bu konuda size de bir iade rehberi hazırladık. TRT payı ödememek için yapmanız gereken tek şey, ödeme yaptıktan sonra geri iade talep etmek gibi görünüyor. En azından şu an için durum bu şekilde. Peki ama TRT payının iadesi mümkün müdür? Gelin bir de o konuya bakalım.

TRT Payı İadesi Mümkün Mü?

Bunu en azından elektrik faturalarınız için mümkün kılan bir sistem var. Bu sistem de dilekçe yöntemi ile yapılan bir çalışmadan geçiyor. Elektrik abonelerinin 2 Bin TL altı TRT payı ve sayaç okuma alacakları için tüketici hakem heyetine başvurması gerekiyor. Yargıtay tarafından alınan kararla kalıp kaçak parası aykırı bulunmuştu ve geçmiş 10 yıla yönelik iadeye karar verilmişti. Abonenin burada yapması gereken şey aşama aşama şu maddeleri yerine getirmek:

  • Bulunduğunuz ilin elektrik dağıtımını yapan şirketini kapısını çalmanız gerekiyor.
  • Sonrasında TRT payı ve sayaç okuma parası için faturanızdan geçmiş 10 yılın bedelini tespit ettirin.
  • Abonenin ikinci durağı da hesaplanan bedelin alınması için başvuru yapmak olacak. Bunu da hakem heyetine ya da mahkemelere yapacaksınız.
  • Alacağı bedeller 2 Bin TL aşağısında olan kişiler tüketici hakem heyetine, daha üzerinde olanlar ise tüketici mahkemelerine başvuracak.

Bu süreç dahilinde bir şekilde TRT payı iadesi alabilirsiniz. Ama tabi bu sürecin ne kadar süreceğini de net olarak bilemiyoruz. İlden ile bölgeden bölgeye değişiklik yaşanabilir.

Bu yazımızda TRT katkı payı nedir, ne zaman başladı, nelerden alınıyor gibi TRT katkı payı hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TRT KATKI PAYI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trt katkı payı konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trt katkı payı duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.