Tren teşkil işçisi nedir, ne demektir, kimdir?

Raylı sistemlerde trenlerin teşkil edilmesi ve sefere hazırlanması birçok raylı sistem görevlisinin birlikte gerçekleştirdiği üst düzey mesleki bilgi ve beceri gerektiren yoğun işbirliği ve koordinasyonla gerçekleştirilen bir süreçtir. Bu sürecin kilit aktörlerinden biri tren teşkil görevlisi veya diğer ismi ile tren teşkil işçisidir. Tren teşkil görevlileri halk arasında makasçı olarak da bilinmektedirler. Tren teşkil görevlisi çalıştığı iş yerinin statüsüne göre idare yönden istasyon şefi, gar şefi veya gar müdürüne bağlı olarak çalışır. Tren teşkil görevlileri 4857 sayılı kanuna tabi işçi statüsünde çalıştırılırlar.

Tren teşkil işçisi ne iş yapar, görevleri nelerdir?

Tren teşkil memuru nöbetçi olduğu süre içerisinde görevini ilgili mevzuat hükümlerine ve nöbetçi hareket memurundan veya trende görevli olduğu durumlarda tren şefinden aldığı emirlere uygun olarak yerine getirir.  • Tren teşkil görevlisi çalışmaya başladığını nöbetçi hareket memuruna bildirir. Günlük tren durumu, gar yollarında bulunan vagonlar ve manevra planı doğrultusunda nöbetçi hareket memurundan bilgi alır.
  • Manevra ve günlük çalışma planını nöbete beraber girdiği diğer tren teşkil görevlileri ve manevra makinisti ile paylaşır. Tren teşkil görevlisi manevra sırasında manevra ekibinin kendi içerisinde görev bölümüne göre makasları manevra dizisinin gireceği yola uygun olarak düzenler.
  • Çeken ve çekilen araçları birbirine bağlar ve çözer.
  • Trafik ile ilgili işaretleri kullanır. Uygulanan trafik işaretlerine göre gerektiğinde yerel kumanda masasına veya mekanik emniyet tesisatını kullanır.
  • Trenlerin kabulünden sonra düzenlediği makas ve emniyet tesisatını asıl durumuna getirerek kilitler.
  • Nöbetçi hareket memurunun bulunmadığı durumlarda trafik kontrolörüne trenlerin varış geçiş ve hareket bildirilerini yapar.
  • İstasyona bırakılan vagonların tren trafik emniyetine olumsuz etkilememesi için gerekli önlemleri alır.

Tren teşkil görevlisi trende görevlendirildiğinde trenin son vagonunda görev yapar. Trenin sonundan tren ve istasyon personeline trafikle ilgili işaretleri iletir. Tren dizisini kontrol eder. Trafik emniyetini bozan durumları tren ve istasyon personeline bildirir. İstasyona vagon bırakılması ve istasyondan vagon alınması manevralarında makasları düzenler. Çeken ve çekilen araçları birbirine bağlar. Bırakılan vagonlarla ilgili emniyet tedbirlerini alır.

Trafik ile ilgili saydığımız bu işler dışında tren teşkil görevlisi istasyonun özelliğine göre görevlisi bulunmayan gar ve istasyonların çevresini, tuvaletlerini ve peronlarını, yazıhane ve bekleme salonlarını temizler, sobalarını yakar söndürür ve temizler. Tren teşkil görevlisi çalışma saatleri içerisinde kuruluşça kendisine verilen kıyafetleri giyer. Taşıması gereken; düdük, fener, telsiz gibi ekipmanı kullanır.

Tren tescil işçisi nedir?

Tren teşkil görevlisi nasıl olunur?

Tren teşkil görevliliği yüksek sorumluluk duygusu, mesleki bilgi ve beceri gerektiren bir meslektir. Tren teşkil görevlisi olmak için TCDD tarafından yayınlanan ilanları takip etmeniz ve bunlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu ilanlar devlette.com sitemizde ve İŞKUR üzerinde yayınlanmaktadır. Başvuruları kabul edilen adaylar bu göreve sorumlu olarak atanmadan önce adaylar 6 aya yaklaşan bir süre içinde bir kısmı teorik, bir kısmı uygulamalı ve bir kısmı da stajdan oluşan ciddi bir eğitim sürecinden geçerler. Bu süreci başarı ile tamamlayan adaylar kendi sorumlulukları ile tren teşkil görevlisi olarak nöbete girerler, yani çalışmaya başlarlar.

Tren teşkil işçisi mesleği uzun yıllardır ülkemizde mevcut olan bir meslektir. Özellikle son dönemde Yüksek Hızlı Tren teknolojisi ile birlikte popülaritesini hızla arttırmıştır. Son derece önemli görevleri üstlenmişlerdir. İşini titiz bir şekilde gerçekleştirmemiş bir tren teşkil işçisi can ve mal kaybına sebebiyet verebilir.

Bu yazımızda tren teşkil işçisi kime denir, ne iş yaparlar, olma şartları nelerdir, kimler olabilir, olmak istiyorum nasıl olurum gibi konularda detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer yazımızdan TREN TEŞKİL İŞÇİSİ MAAŞLARI konusunda da detaylı bilgi alabilirsiniz.


DİĞER TREN TEŞKİL İŞÇİSİ HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, tren teşkil işçisi konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan tren teşkil işçisi duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.