Transkript Nedir? Transkript Ne Demek?

Transkript, yani diğer bir adıyla not dökümü belgesi, öğrencilerin öğrenim süreleri boyunca kayıt durumlarını, almış oldukları dersleri, notlarını, akademik başarı düzeylerini, öğrenim dilini, not sistemini ve başarı değerlendirme kriterlerini içeren resmi bir belgedir. Transkript bir bakıma üniversite hayatınızda karneniz olarak da nitelendirilebilir.

Transkript Ne İşe Yarar?

Ön lisans ve lisans eğitimleri süresi boyunca her gördüğümüz ders için belirli notlar almaktayız. Bu almış olduğumuz notlar, derslerin kredileri ile orantılı olacak şekilde ağırlık puanlarına dönüştürülmekte ve her dönem sonunda not ortalamamız oluşmaktadır. Bu duruma takiben diğer dönemlerde de mezuniyet ortalamaları oluşmakta ve mezuniyet not ortalaması da dahil olmak üzere bütün başarı puanlarının yer aldığı Transkript adı verilen bir belge ile bu puanlar sizlere beyan edilmektedir.Transkript askerlik işlemleri sırasında ( askerlik erteleme, tecil gibi ), yüksek lisans başvurularında, staj başvurularında, muafiyet başvurularında ve daha bir çok noktada sizden talep edilebilmektedir. Transkript aynı zamanda mezun olduğunuzu gösterir bir belge olarak da kullanılabilmektedir.  Herhangi bir yükseköğretim kurumundan alınmış transkript örneğine ulaşmak için ise hemen TIKLAYIN

Transkript nedir, ne işe yarar, anlamı nedir bu yazımızda detaylı olarak anlattık. Diğer haberimizde transkript nasıl alınır bahsettik. İlgili yazıya ulaşmak için hemen TIKLAYIN.


DİĞER Transkript HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, transkript konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan transkript duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.