Trafikten men cezası nedir, ne demektir?

Trafikte her gün milyonlarca araç bulunmaktadır. Bu sebepten can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla belirli kurallar konulmuş ve bu kurallara da trafik kuralları adı verilmiştir. Trafikte uymamız gereken kurallar bizleri güvenli olarak istediğimiz noktaya ulaştırmak amacıyla kurulmuştur ve tüm sürücüler tarafından uyulmalıdır. Bunun yanında araçların da trafiğe çıkmalarının elverişli olmaları gerekmektedir. Bazı durumlarda bu trafiğe çıkması tehlike arz eden araçlar, trafiğe çıkabilmektedirler. Bu gibi durumlarda ve çeşitli evrak eksikliklerinde bu araçlar tespit edilerek trafikten men edilmektedir. Trafikten men cezası, araçla ilgili evrakların sürücüde alınması ve aracın alıkonulması işlemine verilen bir addır. Peki hangi sebeplerden dolayı araçlar trafikten men edilirler?

Araçların trafikten men edilmesinin nedenleri / sebepleri nelerdir?

Araçlar hiçbir sorun yokken trafikten men edilmezler. Bir aracın trafikten men edilmesi için belirli kurallara uyulmamış olması gerekmektedir. Peki trafikten men sebepleri nelerdir? • Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 1 ay içerisinde araç tescilini yapan kuruluşa bildirmemek,
 • Tescilli araçları satın veya devir alarak, 1 ay içerisinde kendi adlarına tescil belgesi almamak,
 • Servis freni, araç lastikleri, yakını ve uzağı gösteren ışıkları, fren sistemi eksik, bozuk yahut teknik şartlara aykırılığı bulunan araçlarla trafiğe çıkmak,
 • Trafikteki diğer sürücüleri tehlikeye atacak, görüş açısını zorlayacak detayları olan, duman veya gürültü çıkaran araçlar kullanmak,
 • Taşıma sınırını aşacak şekilde yükleme yapmak,
 • Tehlikeli ve zararlı maddeleri gerekli izin ve tedbirleri almadan taşımak,
 • Özel izin gerektiren eşyaları izin almadan yüklemek, taşımak ve taşıttırmak,
 • Yük nakli yapılan araçlara, azami toplam ağırlıklarının üzerinde yükleme yaptırmak,
 • Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan kara yoluna çıkarmak,
 • Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamak,
 • Resmi olmayan araçların devlet malı araçlarına ait plaka renginde olması,
 • Tescilsiz olduğu halde geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakaları almadan trafiğe çıkarmak,
 • Her araçta bulunması gereken ve mecburi olan (çalışma yerini ve şeklini, kapasite ile diğer niteliklerini belirleyen plaka, ışık, renk, şekil, sembol ve yazı gibi) işaretleri bulundurmamak,
 • Araç muayenesini yaptırmamış olmak,
 • Araçları motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen amacının dışında kullanılması ,
 • Belediyeden izin veya ruhsat almaksızın, belediye sınırlarında ticari amaçlı yolcu taşımak.
 • İşareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak.

Tüm bu sebepler yüzünden araç trafikten men edilebilir. En çok trafikten men edilme sebebi ise araçların zorunlu trafik sigortalarının yaptırılmamış olması gelmektedir. Bu durumda araç sadece trafikten men edilmez, ayrıca idari para cezası da öder.

Trafikten Men Cezası Nasıl Kaldırılır?

Trafikten men cezası nedir?

Trafikten men edilen yani men cezası verilen araç veya motosikletin tekrardan trafiğe çıkartılması için öncelikle trafikten men sebebinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Akabinde bu sebep yüzünden yemiş olduğunuz cezalar ve otopark parası karşılanmalı yani ödenmelidir. Tüm bu işlemler bittikten sonra da trafik tescil şubelerine müracaat ederek trafikten men şerhi kaldırılabilir. Söz konusu süreç bittikten sonra aracınızla tekrardan trafiğe çıkabilirsiniz.

Trafikten Men Cezası Sorgulama

Trafikten men cezası sorgulaması araç alırken veya satarken gerçekleştirilen bir işlemdir. Önceden TC kimlik numarası ile ve araç plakası ile bu sorgulama işlemi rahatlıkla İnternet üzerinden gerçekleştiriliyordu. Ancak bu durumun gizlilik ilkelerine aykırı olması ve dolandırılmalara sebebiyet vermesi sebebi ile kaldırıldı. Ancak araç üzerinde men cezası var mı, yok mu sadece noterliklerden öğrenebilirsiniz. Notere müracaat ederek araç men sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. E-Devlet veya Tramer gibi başka yollarda sorgulama yapılmamaktadır.

İşin özü aslında şudur; trafikte mal ve can kaybına yol açabilecek durumlara uymayanlar trafikten men edilir. Sadece sürüş kurallarına değil aynı zamanda aracımızın periyodik bakımlarını da yaptırarak trafikteki araç sürücü ve yayaların can güvenliklerini düşünmeliyiz. Bu gibi durumlara uymayanlar hali hazırda yazımızda belirttiğimiz üzere trafikten men cezası alırlar. Bu yazımızda trafikten men nedir, nasıl kaldırılır gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TRAFİKTEN MEN HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafikten men konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafikten men duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.