Trafikte ters yönde gitmenin cezası nedir?

Trafikte belli belirsiz birçok hatalar yüzünden şoförler trafik polislerinden Trafik Kuralları gereği ceza almaktadır. Bu cezaların bazılarında limit belli değilken bazılarında ise aşağı yukarı bir ara limit vardır. Trafikte ters yönde gitmenin cezasında olduğu gibi diyebiliriz. Trafikte dalgınlıktan, yorgunluktan ya da başka sebeplerden dolayı bazen ters yola girebiliyoruz. Ya da tek yol olup ters yola girdiğiniz yollarda da aynı durumlar yaşanabiliyor.

İnsanlık halidir, bazen insanlar yaşadığı günün yorgunluğu, stresi ve başka sebeplerden dolayı bu hataları yapabilmektedir. Bunlar normal şeylerdir ve trafik polisleri genelde uyarması gerekirken bazı trafik polisler uyarı ile uğraşmayıp anında cezanızı kesmektedir. Size telefon ya da posta yolu ile bildiriliyor ve cezanızı e-devlet yolu ile görebiliyorsunuz.Trafikte yapılan hatalardan dolayı ceza alan kişilerin bazıları sadece para cezası alırken bazıları ise yaptığı büyük yanlışların sonucu kazalara sebebiyet verdiyse sonu karakolda bitmektedir. Çünkü bazı durumlarda ters yöne girmek bile olası kazalara meydana getirebilmektedir. Şoförler düz tek yönlü yolda giderken karşıdan araba geldiğini görünce ve amatör bir şoförse panikleyip kazalar yapabilmektedir. Bu gibi durumlarda sadece para cezası ile kurtulamayacağınızı bilmeniz gerekmektedir.

Trafikte ters yönde gitmenin cezası ne kadardır, kaç paradır?

Ayrıca trafikte cezalar sadece ters yönle sınırlı değildir. Alkollü araç kullanma, kırmızı ışıkta geçme, alkollü araç kullanarak ikinci yakalanmalarında, hız sınırı geçenler, ehliyetsiz araç kullanma, emniyet kemeri takmama cezası gibi durumlarda da ceza kesilmektedir. Bunun yanı sıra emniyet şeridinden gitme, sol şeridi sürekli kapatma, takip mesafesini bozma, aracın park, yön ve sis lambalarının bozuk olması gibi birçok trafik kurallarına uymayan durumlarda cezalar trafik polisi ve kameralardan görülerek kesilmektedir. Hepsinin ücretleri 2023 yılında tekrar değişmiş ve vergiye göre artış ve iniş göstermiştir.

Trafikte ters yöne girmenin cezası ise Trafik Kanunu’nda Madde 47/1-c’de açıkça belirtilmiştir. Buna göre ters yönde giden sürücülere 2023 yılı için 1823 TL ceza kesilmektedir. Şayet bu trafik cezasını erken öderseniz 1367,25 TL para cezası ödersiniz. Ayrıca sürücülere 20 ceza puanı da işletilmektedir.

Trafikte yorgun ya da dalgın olarak asla araç kullanmamalısınız. Çünkü birçok kazalara sebebiyet verebilir, ters yönde giderken kaza yaptırır ya da yaparsanız daha fazla ceza alarak yolun sonu karakolda bitebilir. Bundan dolayı mutlaka trafik kurallarına uymalı ve uymayanları da uyarmayı unutmayınız. Diğer sayfamızdan trafik cezası nerede kesildi öğrenebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.