Spin ve drift nedir, ne demektir?

Kontrollü veya kontrolsüz olarak aracın arka tarafını değişik yönlere savurma olayına spin atma denilmektedir. Drift ise, aracın virajı dönme esnasında oluşan merkezkaç kuvvetine direnemeyip arka kısmının kopması prensibine dayalı olan bir olay ve buna verilen isimdir. Ülkemizde yanlama olarak da bilinmektedir. Drift veya spin genel olarak kontrollü bir şekilde gösteri amacı güdülerek yapılan şeylerdir. Ancak ülkemizde trafiğe açık alanlarda sık sık bunları gerçekleştiren ve trafiği tehlikeye sokan sürücüleri görebiliyoruz.  Peki trafikte drift veya spin suç mudur? Şayet suç ise cezası nedir?

Trafikte spin ve drift cezası nedir?

Trafik cezaları son yıllarda ciddi oranlarda arttırıldı. Bunun en büyük sebebi de trafik güvenliğini arttırarak can ve mal güvenliğini sağlamak. Caydırıcı hale getirilen trafik cezaları ile beraber sürücüler artık çok daha dikkatli bir hale geldi. Bu artan cezalardan bir tanesi ise trafikte spin atma ve drift cezası oldu. Buna göre; halk arasında “spin” ya da “drift” denilen; el freni çekilmesi veya başka yöntemlerle aracın ani olarak yönünün değiştiren veya kendi etrafında döndürenler için 9.125 idari para cezası uygulanmakta ve sürücü belgesi 60 gün süre ile geri alınmaktadır.Bu kişilere, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü belgesi iade edilecek. Araç 60 gün süre ile trafikten men edilmekte, son ihlalin gerçekleştiği tarihten geriye doğru 5 yıl içinde bu madde kapsamında sürücü belgesi ikinci kez geri alınanların sürücü belgeleri iptal edilmektedir.

Bu kişiler, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığı takdirde sürücü kurslarına katılarak, tekrar ehliyet alabilecek.

Yukarıdaki videoda drift atan profesyonel bir sürücüyü görebilirsiniz. Ancak video tamamen trafiğe kapalı olan bir alanda çekilmiş ve hiç bir sürücünün can ve mal güvenliği tehlikeye atılmamış. Bunu trafiğe açık alanlarda gerçekleştirmek ise yazımızda belirttiğimiz üzere ciddi bir suçtur.

Trafikte drift ve spin atanlar nereye, nasıl şikayet edilir?

Vatandaşlarımız da bu konuda hassas davranarak bu tarzda araç kullanan kişileri şikayet edebilirler. Şikayetlerinizi fahri trafik müfettişlerine veya trafik denetleme şube müdürlüklerine gerçekleştirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz şikayetler değerlendirilir ve hatta sürecin ilerleyişi hakkında da tarafınıza bilgi sunulur. Bu yazımızda trafikte dirft ve spin atmanın cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.