Makas Atmak Nedir, Ne Demektir?

Makas atmak, hareket halinde 2 veya daha fazla aracın arasından trafiği tehlikeye sokacak şekilde geçmeye denilmektedir. Trafikte makas atarak hareket edenler, sadece kendi hayatlarını değil trafikteki diğer sürücülerin de hayatlarını tehlikeye atmaktadırlar. Her sene trafik kurallarını ihlal ederek araçlarını kullanan bu sürücüler çok sayıda can veya mal kaybının olduğu kazaya sebebiyet vermektedirler. Yapılan düzenlemeler bu trafik magandalığının önüne geçmek için ciddi cezai yaptırımlar getirmektedir. Peki trafikte makas atmanın cezası nedir?

Trafikte Makas Atmanın Cezası Nedir?

Trafik kazalarını azaltmak için trafik cezaları ciddi miktarlarda arttırıldı. Bu ceza artışlarından bir tanesi de trafikte makas atarak ilerlemeye geldi. Buna göre trafikte makas atanlar 1823 TL idari para cezasına çarptırılmaktadır. Trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına şerit değiştirme veya ters yönde araç sürme gibi ihlaller için ise 1823 TL idari para cezası bulunmaktadır.Uzun süredir, sürücüler makas atarak trafikte araç kullanan sürücülere uygulanmakta olan idari para cezalarının az olduğunu söylüyorlardı. Ceza miktarı yeni düzenleme ile birlikte 1823 TL oldu.  Kanun Maddesi 46/2-c Trafiği aksatacak ya da tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmektir. Bu kanun maddesine göre sürücülere ayrıca 20 ceza puanı uygulanmaktadır.Yukarıdaki videoda tehlikeli şekilde araç kullanan bir sürücüyü görebilirsiniz. Bu şekilde araç kullanmanın kimseye faydası yoktur. Ayrıca yapılan açıklamalarda makas atanlara yönelik yapılan denetimler de arttırılacak.

Makas Atanlar Nereye, Nasıl Şikayet Edilir?

Vatandaşlarımız da bu konuda hassas davranarak bu tarzda araç kullanan kişileri şikayet edebilirler. Şikayetlerinizi fahri trafik müfettişlerine veya trafik denetleme şube müdürlüklerine gerçekleştirebilirsiniz. Yapmış olduğunuz şikayetler değerlendirilir ve hatta sürecin ilerleyişi hakkında da tarafınıza bilgi sunulur. Bu yazımızda trafikte makas atmanın cezası hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER MAKAS ATMA CEZASI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, makas atma cezası konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan makas atma cezası duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.