Trafikte cep telefonu ile konuşmanın cezası nedir, ne kadardır?

Akıllı telefonlar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer ve söz sahibi oluyorlar. Öyle ki; artık sadece telefonla konuşmak için değil, aynı zamanda fatura ödemek, sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmek, para göndermek, gibi çok sayıda işlem için cep telefonlarını kullanıyoruz. Bu yüzden de telefonla geçirdiğimiz süre de bir hayli artıyor. Yapılan araştırmalarda sürücülerin %22’sinin araç kullanırken cep telefonu kullanmayı sürdürdüğünü gösteriyor. Ancak bu oldukça tehlikelidir. Çünkü araba kullanırken cep telefonu ile konuşmak kaza yapma riskini 23 kat arttırmaktadır. Telefonlarla ilgilenirken dikkatimiz oldukça fazla şekilde dağılmakta ve yol konsantrasyonumuzu büyük ölçüde kaybetmekteyiz. Her ne sebep olursa olsun, bu yüzden kendi can ve mal güvenliğimizi düşünmüyor olsak bile trafikteki diğer kişilerin güvenliği açısından araba kullanırken telefonla ilgilenmemeliyiz.

Bunun dışında araç kullanırken cep telefonu kullanmak hali hazırda zaten yasaktır. Seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak yasaklanmış bir eylemdir ve bir cezaya tabidir. Peki arabada telefonla konuşma cezası nedir, ne kadardır?Araç kullanırken cep telefonu ile konuşma cezası 2023

Trafik cezalarına her sene belirli oranlarda zam gelmektedir. Bu yapılan zam neticesinde 2023 yılı için seyir halinde yani trafikte cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak da nasibini aldı. Buna göre Trafik Cezası Madde 73’de belirtildiği üzere güncel olarak trafikte cep telefonu ile konuşmanın cezası 427 TL oldu. Şayet bu cezayı 15 gün süre içerisinde öderseniz, %25 erken ödeme indiriminden faydalanırsınız ve cezanız 320,25 TL’ye düşer. Bunun yanında sürücülere 10 ceza puanı da uygulanmaktadır.

Artık trafikte seyir halindeyken yol kenarlarına konulmuş olan çeşitli kamera sistemleri ile de telefonla konuşmanız durumunda resminiz çekilmekte ve akabinde ceza uygulanmaktadır. Yani sadece bir trafik polisinin aracınızı durdurarak bu cezayı yazması şart değildir. Bu yolla da çok sayıda sürücüye cep telefonu ile konuşma cezası tebliğ edilmiştir. Bu sebepten hem ceza ödememek, hem de can ve mal güvenliğiniz için seyir halindeyken cep telefonu kullanmayın.

Bu yazımızda trafikte, araçta, seyir halindeyken cep telefonu ile görüşme cezası nedir, ne kadardır, kaç paradır, kaç TL’dir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz. Ayrıca diğer sayfamızda trafik cezası sisteme ne zaman düşer öğrenebilirsiniz.


DİĞER TRAFİK CEZALARI HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, trafik cezaları konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan trafik cezaları duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.