Trafik tescil belgesi seri numarası nedir?

Araç sahiplerinin karşılarına son dönemde oldukça sık olarak trafik tescil belgesi seri no diye bir tabir çıkmaktadır.  Bu bilgi Tüvtürk araç muayene sorgulama işlemlerinde ya da aracınıza kasko ve trafik sigortası teklifi almak istediğinizde karşınıza çıkmaktadır. İlgili seri numarası, ruhsat belge seri no olarak da anılmaktadır. Peki trafik tescil belgesi seri no nerede yazar, nasıl öğrenilir?

Trafik tescil belgesi seri numarası nerede yazar, nasıl öğrenilir?

Trafik tescil belgesi seri numarası, aracınıza ait ruhsatta kayıtlı bulunan bilgilere Emniyet Genel Müdürlüğü yani EGM aracılığı ile erişilebilmesini sağlamaktadır. Numara ruhsatın kime ait olduğunu gösteren sayfada yani ruhsat sahibinin isim soy isim bilgilerinin bulunduğu sayfanın en sağ alt kısmında yer almaktadır. Trafik tescil belgesi seri numarası 2 harf ve 6 rakamdan oluşmaktadır.Trafik tescil belgesi sorgulama

Hali hazırda aracınızın tescili varsa yani ruhsatı varsa ve daha önce aracınıza sigorta yaptırmışsanız sizden ruhsat belge seri numarası talep edilecektir ve sigorta sorgulaması bu bilgi ile yapılacaktır. Fakat aracınızın tescili yoksa sizden ASBİS numarası talep edilecektir.

ASBİS numarası yani araç ve sürücü bilgi sistemi araç sahibine verilen Araç tesciline ilişkin geçici belge üzerinde yer almaktadır. ASBİS numarası da 19 hanelidir ve sadece rakamlardan oluşmaktadır.

Bu yazımızda trafik tescil belgesi sicil numarası ya da ruhsat sicil numarası nedir, nerede yazar, nasıl öğrenilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.


DİĞER RUHSAT HABERLERİNİ ÖNCE SİZE GÖNDERELİM!

Devlette.com, ruhsat konusunda tüm yeni haberleri ve duyuruları çok yakından anlık olarak takip etmektedir ve bu bildiriler ilk olarak bu sitede yayınlanmaktadır. Bu nedenle devlette.com'un yayınladığı haberleri takip etmeniz ve hızlı adım atmanız yararınıza olacaktır. Devlette.com'dan yapılan ruhsat duyurularını ve haberlerini en önce siz almak istiyorsanız aşağıdaki kanallardan bize abone olabilirsiniz.